W okresie międzywojennym Bielsko nie stało się centrum polskiej kinematografii, ale w historii miasta możemy odkryć kilka ciekawych filmowych tropów. Wśród nich popularny tuż przed wybuchem wojny film „Dziewczyna szuka miłości”.
Jest trochę jak kwintesencja jazzu - ambitna, z własnych charakterem i poszukująca. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej - drugi, obok Zadymki Jazzowej, ceniony w całej Europie jazzowy festiwal z Bielska-Białej.
Najpierw była Piwnica Zamkowa. To tutaj w pierwszej połowie lat 90. rozpoczął się ferment, który doprowadził do powstania ZADYMKI JAZZOWEJ – festiwalu, który w tym roku odbędzie się po raz 24.
Zamkowy składzik na węgiel ćwierć wieku temu zamienił się w miejsce, gdzie spotykali się artyści – aktorzy, poeci i muzycy. Wkrótce za sprawą tych ostatnich, Piwnica zamieniła się w mekkę jazzu.
Powstała w 1977 roku. Piątawka, po kilku miesiącach przeniosła się z placu Wolności do klubu Planetarium na bielskiej Hulance. Oprócz piątkowych spotkań, coraz częściej organizowano koncerty.
Kiedy na wielkich estradach całej Polski królowała piosenka żołnierska i hity Maryli Rodowicz, w Bielsku-Białej młodzi miłośnicy jazzu stworzyli klub, w którym odbywały się koncerty największych ówczesnych gwiazd gatunku – Piątawkę.
Historia bielskiego jazzu jest długa i bogata. Najprawdopodobniej rozbrzmiewał w Bielsku i Białej już w latach 20. XX wieku. Niebagatelny wpływ na rozwój polskiego jazzuwywarła grupa młodych chłopaków z Liceum Muzycznego.
Kiedy powstał – dokładnie nie wiadomo. Gdzie powstał – tutaj trwają spory między zwolennikami opcji afry-kańskiej i amerykańskiej. Jak go zdefiniować – to trudne zadanie. A jednak ta muzyka ma ciągle miliony fanów na całym świecie, mimo że modne obecnie nurty bardzo daleko oddaliły się od początków jazzu, sięgających końca XIX wieku.
W kamienicy pod nr 7 przy ulicy 3 Maja, gdzie obecnie mieści się siedziba Żydowskiej Gminy Wyznaniowej oraz żydowski dom modlitwy, w latach 50. i 60. rozbrzmiewały gorące rytmy Zorby, a często słyszanym powitaniem było Calimera!
19 maja mija siódma rocznica śmierci Zbigniewa Pietrzykowskiego - bielszczanina, sportowca, określanego mianem dżentelmena ringu. Pochowany został w 2014 r. na cmentarzu przy kościele Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej.
Dawny budynek Strzelnicy w dzisiejszym parku Słowackiego, po przejęciu go przez miasto, zaczął pełnić funkcję teatru, muzeum i sali tanecznej. Był nawet moment w historii, gdy zagroził istnieniu bielskiego teatru.
Park Jubileuszowy im. Cesarza Franciszka Józefa, zwany także Parkiem na Strzelnicy to nasz dzisiejszy Park Słowackiego (nazwa nadana po 1918 r.). Już niegdyś ulubione miejsce spacerów mieszkańców Bielska, a także siedziba pierwszego w regionie, prężnie działającego Towarzystwa Strzeleckiego.