Zamknij
17:21, 13.11.2024
Pytanie o to, które święta są lepsze – Boże Narodzenie czy Wielkanoc – to jeden z tych dylematów, które dzielą naród równie mocno, co dyskusje o tym, czy bigos smakuje lepiej po trzech dniach, czy raczej po tygodniu. Nie ukrywajmy, zarówno grudniowe, jak i wiosenne święta mają swoje niezaprzeczalne atuty. Już satyryk Jan Tadeusz Stanisławski próbował rozstrzygnąć ten dylemat, pisząc "O wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia". My także możemy dorzucić swoje trzy grosze. 
19:32, 09.11.2024
Rogale świętomarcińskie, to jeden z najsłynniejszych polskich wypieków, nierozerwalnie związany z obchodami dnia Świętego Marcina w Poznaniu. Ich historia sięga XIX wieku, a unikalny smak i kształt sprawiły, że zdobyły uznanie nie tylko w Wielkopolsce, ale także w całym kraju. W 2008 roku ich wyjątkowość została potwierdzona wpisem na listę produktów regionalnych Unii Europejskiej. Jakie są korzenie tej wyjątkowej tradycji i co sprawia, że rogale świętomarcińskie są tak niepowtarzalne? Przyjrzyjmy się bliżej
05:02, 06.11.2024
Czy ktokolwiek jeszcze pamięta nazwisko Konstantego Rokossowskiego? To wyjątkowo niechlubna postać w dziejach tzw. Polski Ludowej, uhonorowana niegdyś potężnym pomnikiem na Placu Przyjaźni Polsko-Radzieckiej w Legnicy, stanowiącej przez 48 lat miejsce stacjonowania dowództwa ekspozytury Armii Czerwonej w Polsce. 6 listopada upływa dokładnie 75 lat od dnia objęcia przez owego „marszałka dwojga narodów” prominentnego stanowiska ministra obrony narodowej w polskim rządzie.
07:00, 02.11.2024
Stary Cmentarz Ewangelicki przy ulicy Modrzewskiego przypomina o potrzebie pielęgnacji przeszłości. Każda nekropolia to skarbnica wiedzy o historii lokalnej społeczności, o jej liderach, pracownikach, nauczycielach i dzieciach. Każdy nagrobek to świadectwo losów osób, które współtworzyły miejsce, w którym dziś żyjemy. Zaniedbanie tego cmentarza to zaniedbanie własnej przeszłości i utrata części tożsamości miasta
06:00, 31.10.2024
Halloween to święto o długiej historii i różnorodnych tradycjach. Skąd się wzięło to święto, jak jest obchodzone w różnych krajach i dlaczego w Polsce jest potępiane przez Kościół katolicki - to pytania, na które nie ma jednej odpowiedzi. To temat pełen kontrowersji, który powraca od lat w momencie, gdy pojawiają się dynie.
12:49, 13.10.2024
Od rozrywki i zabawy do filozofii - refleksje recenzenckie na temat Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej.
08:38, 09.10.2024
Diabelska moc teatru: szokujące widowisko w Bielsku-Białej! Wielkie emocje, diabelskie opętania i zakazana miłość na scenie Teatru Polskiego. Maja Kleczewska ponownie zaskakuje widzów. Czy odważysz się zobaczyć to na własne oczy?
21:49, 08.10.2024
Ruch kibicowski na całym świecie jest różnorodny i wielowymiarowy. Od ultrasów, przez hooligans, casuals, aż po barra bravas i polskich kiboli – każda z tych grup wnosi coś innego do kultury kibicowskiej. Wspólnym mianownikiem jest miłość do piłki nożnej, jednak różnią się one podejściem do przemocy, organizacji oraz ideologii. Ruch kibicowski, choć często kojarzony z negatywnymi aspektami, pozostaje ważnym elementem współczesnego futbolu.
09:00, 08.10.2024
Osobiście to sprawdziłem. Tylko nieliczni bielszczanie wiedzą dokładnie, gdzie właściwie znajdują się źródła 29-kilometrowej Białej, głównej rzeki stolicy Podbeskidzia. Poczuwam się więc do dziennikarskiego obowiązku wyjaśnienia, że Biała ma swój początek na wschodnich stokach beskidzkiego wzniesienia Magura (na wysokości 512 m n.p.m.) w gminie Buczkowice.
08:36, 26.09.2024
Muszę publicznie wyznać miłość. Bezgranicznie kocham LED ZEPPELIN, wybitną i najlepszą – moim zdaniem – grupę rockową wszech czasów. Istniejący w latach 1968-1980 brytyjski kwartet (Jonn BONHAM, John Paul JONES, Jimmy PAGE, Robert PLANT) był i jest dla mnie źródłem ogromnych fascynacji i artystycznych wzruszeń. Nic zatem dziwnego, że w pierwszym dniu kalendarzowej jesieni 2024 roku udałem się z radością do bielskiej sali koncertowej Cavatina Hall na występ trójmiejskiej formacji rockowej ZEPPELINIANS, specjalizującej się w porywającym naśladownictwie sławnego zespołu z Anglii.
10:07, 25.09.2024
Jak przedrzeć się przez tzw. „zieloną granicę”? Takie zadanie mieli do wykonania podczas II wojny światowej odważni kurierzy z ruchu oporu, utrzymujący łączność między okupowaną Polską a emigracyjnym rządem RP w Londynie. Postanowiłem przyjrzeć się z bliska tajnym niegdyś szlakom kurierskim i przerzutowym na górskim pograniczu polsko- słowackim. Nieoczekiwanie natrafiłem na ukryty wśród leśnych drzew rodzinny dom Danuty SZAFLARSKIEJ – znakomitej aktorki teatralnej i filmowej.
08:26, 23.09.2024
BANIALUKA zgotowała dzieciom intrygującą niespodziankę. Najmłodsi mogą obejrzeć na bielskiej scenie oryginalny spektakl skonstruowany według niecodziennej formuły „teatr w teatrze”. Wrześniowa premiera widowiska „Koziołek Matołek w Afryce” w niekonwencjonalnej reżyserii czeskiego twórcy Marka Zákotesteleckiego wzbudziła niemałe zainteresowanie dziecięcej widowni oraz – co nie zawsze idzie przecież w parze – towarzyszących maluchom widzów dorosłych.
08:07, 03.09.2024
Będę bezceremonialnie szczery: to był najlepszy z czterech dotychczasowych koncertów w teatralnym oknie balkonowym. Wzbudził on niebywały wręcz entuzjazm kilkutysięcznej publiczności zgromadzonej na placu wokół teatralnej fontanny oraz na murach bielskiego Zamku Sułkowskich. Artyści musieli bisować aż czterokrotnie, co nie zdarzyło się nigdy dotąd podczas muzycznych spotkań w plenerze z przebojami gwiazd polskiej piosenki.
07:00, 22.08.2024
Lubuskie jeziora skrywają niezwykłe tajemnice historii. Podczas wakacji nad malowniczymi akwenami, można natknąć się na pozostałości militarnej potęgi III Rzeszy – imponujące fortyfikacje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Idealne miejsce na wypoczynek połączony z odkrywaniem zagadek przeszłości.
20:39, 16.08.2024
Mija 55 lat od czasu, gdy w małym miasteczku Bethel, w stanie Nowy Jork, po raz pierwszy odbył się festiwal WOODSTOCK. 400-tysięczna widownia bawiła się wówczas w duch haseł „Peace, Love and Music”.