Zamknij

Historie z tej ziemi. Kalendarz Beskidzki na rok 2023 w Kubiszówce

19:03, 13.01.2023 Aktualizacja: 10:41, 31.01.2023
Skomentuj Promocja Kalednarza Beskidzkiego 2023 Promocja Kalednarza Beskidzkiego 2023

12 stycznia bielska Kubiszówka gościła u siebie Kalendarz Beskidzki 2023, jego współtwórców i zaproszonych gości. Było to drugie spotkanie promocyjne wydawnictwa. Wcześniej KB zawitał do Łodygowic, a 18 stycznia pojawi się jeszcze w Domu Kultury w Mikuszowicach Krakowskich.

Gospodarzem czwartkowego spotkania był redaktor naczelny Kalendarza Beskidzkiego Jan Picheta, który w asyście dyrektorki placówki Iwony Kusak powitał przybyłych gości i czuwał nad przebiegiem wydarzenia. Wśród obecnych na widowni znaleźli się przedstawiciele władz miasta w osobie zastępcy prezydenta Adama Ruśniaka oraz bielskiego samorządu w osobie radnego Tomasza Wawaka, który wystąpił także w roli autora jednego z prezentowanych tekstów.

Iwona Kusak i Jan Picheta - gospodarze czwartkowego spotkania

Na wstępie głos zabrała Grażyna Staniszewska, która jako prezes Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, od 13 lat jest wydawcą Kalendarza Beskidzkiego. Pani Grażyna przypomniała sylwetkę zmarłego w roku 2022 Władysława Masłowskiego, założyciela firmy Marbet, która od lat wspiera wydawniczą inicjatywę Towarzystwa. 

Iwona Kusak i Grażyna Staniszewska

Tradycją spotkań promocyjnych Kalendarza Beskidzkiego jest prezentacja autorów, a często i bohaterów, zamieszczanych w periodyku publikacji. Tak było i tym razem. Zbigniew Lubowski (dziennikarz i krytyk teatralno-muzyczny) - autor dwóch felietonów o amatorskich teatrach działających na terenie powiatu żywieckiego i bielskiego: "Kuźnia scenicznych zapaleńców" i "Gwiazdorska piętnastka Movimento", zapowiedział występ amatorskiego teatru z Łodygowic, podkreślając przy tym znaczącą rolę założyciela i kierownika grupy teatralnej Eugeniusza Jachyma, aktora teatru lalek Banialuka.

Zbigniew Lubowski autor tekstu

Na scenie Kubiszówki, grupa teatralna z Łodygowic zaprezentowała krótki fragment spektaklu "Ożenek" Mikołaja Gogola.

fot. Jacek Kachel / Aktorzy teatru z Łodygowic

Po artystycznym antrakcie przyszedł czas na prezentację współtwórców tegorocznego Kalendarza Beskidzkiego.

Dużą niespodzianką była obecność Agnieszki Nowinskiej, która na co dzień mieszka w Berlinie. To właśnie prace plastyczne jej uczniów z Klubu Seniora Krakus w Polsko-Słowiańskim Centrum w Nowym Jorku zdobią karty tegorocznego Kalendarza. Warto przypomnieć, iż  Nowinska w październiku 2022 uhonorowana została Złotym Medalem Akademii Sztuki, Nauki i Literatury w Paryżu. Agnieszka Nowinska jest także bohaterką tekstu Jana Pichety "Agnieszki Nowinskiej „Perły Greenpointu”.

Agnieszka Nowinska

Profesor Marek Biernacki, to autor tekstu "Bernaccy w Starym Bielsku", który ukazał się w cyku "Z rodzinnego albumu" i opowiada o powojennych losach rodziny autora, która po tragicznych wojennych przejściach przywędrowała z Kresów do Bielska-Białej. 

Profesor Marek Biernacki

Mieczysław Słonina - autor tekstu "Zapomniana mogiła". Jest to opowieść o mało znanym epizodzie sprzed 300 laty - bitwie pod Bielskiem, jaka rozegrała się pomiędzy wojskiem austriackim a przemytnikami soli.

Mieczysław Słonina

Stanisław Noworyta - autor tekstu "Od Prasłowian po sznurowaną piłkę", osnutym wokół tajemniczego szczytu Palenica.

Stanisław Noworyta

Tomasz Wawak - autor wywiadu z prof. Rafałem Matyją - "Szukając gruntu pod nogami".

Tomasz Wawak

Andrzej Kucybała (nauczyciel muzyki, dyrygent), autor dwóch publikacji: "W tył zwrot" o polskim szkolnictwie muzycznym i biograficznym tekście o Janie Smeterlinie - "Pianista wbrew woli ojca".

Andrzej Kucybała

Małgorzata Irena Skórska (dziennikarka) - autorka rozmowy ze skrzypaczką Barbarą Stuhr, prywatnie żoną aktora Jerzego Stuhra. -"Jazda Bimbajką".

Małgorzata Irena Skórska

Zygmunt Czernek (animator kultury) - pomysłodawca wspomnieniowego tekstu o bielskim muzyku Klaudiuszu Madze - "Wrażliwy talent z Mikuszowic" (autorem opracowania jest Jan Picheta) 

Zygmnut Czernek

Katarzyna Żaczek - autorka dwóch publikacji: "Kobiecy punkt widzenia: Słowa ubrane w piosenkę" oraz bardzo osobistej publikacji historycznej "Barut – miejsce, w którym ziemia płacze".

Katarzyna Żaczek

Renata Kumorek - bohaterka tekstu Katarzyny Żaczek i równocześnie pomysłodawczyni projektu Słowa ubrane w piosenkę. Pani Renata wraz z córką Niną Kumorek przygotowała siedem piosenek do tekstów siedmiu kobiet mieszkanek naszego regionu. Więcej na temat projektu możesz przeczytać tutaj. Młodej artystce na scenie towarzyszyli: Adam Penkała (gitara) i Joanna Moore Moore (wiolonczela).

Nina Kumorek

Podczas czwartkowego spotkania na scenie Kubiszówki wystąpiły także: Julia Przybylska i Ania Majeranowska-Widomska, które wykonały piosenki z tekstami bielskiej poetki Renaty Morawskiej.

Julia Przybylska i Ania Majeranowska-Widomska

W Kalendarzu znalazły się także teksty: Mirosława Miodońskiego (o rodzie Saganów), Magdaleny Legendź o potomkach słynnego zaolziańskiego poety i nauczyciela Jana Kubisza, Juliusza Wątroby o nietuzinkowym artyście ludowym Krzysztofie Czaderze, Grzegorza Madeja o Janie Nepomucym Sułkowskim, Ewy Rahden o niezwykłej parze tancerzy - Agacie Nowak i Kazimierzu Korczyku, Józefa Ćwiertki, Szymona Brody, Marii Pilarczyk, Urszuli Machowskiej, Karola Bajorowicza i Stanisława Biłki.

Kalendrarz Beskidzki do nabycia w Księgarni Klimczok, w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskdzia (ulica Krasińskiego 5) oraz podczas spotkań promocyjnych. 

(A.R.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%