Renata Kumorek z córką Niną przygotowały piosenki do kobiecych tekstów lokalnych autorek. Swoje interpretacje utworów zaprezentują podczas cyklu koncertów w regionie. Najbliższy odbędzie się w czwartek, 29.12.2022, w Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach (Plac Wolności 5) o godz. 16.00 i połączony będzie z promocją Kalendarza Beskidzkiego 2023.
Od pomysłu do realizacji – jak powstał projekt
To, co okazuje się prawdziwem dla poezji, pojawia się jako prawda także w muzyce – pisał Tadeusz Peiper. Czego wyrazem jest właśnie projekt muzyczno-literacki „Słowa ubrane w piosenkę”. Jego autorkami są Nina i Renata Kumorek z Bystrej.
– Pomysł zrodził się w pewną niedzielę majową. Rozmawiałyśmy z Niną, że mamy teksty od znajomych pań, które warto przedstawić w formie koncertu. Następnego dnia podczas obiadu w szkolnej stołówce opowiedziałam o pomyśle Danusi Niemczyk – autorce pierwszych tekstów podarowanych Ninie. Danusi bardzo spodobał się pomysł. Podjęłyśmy z Niną decyzję, że to zrobimy. W czerwcu spotkałyśmy się z Adamem Penkałą, z którym Nina współpracuje i występuje od trzech lat. On zajął się aranżacją, a my melodią – mówi Renata Kumorek.
Siedem wyjątkowych utworów
W skład projektu wchodzi siedem utworów. Teksty do piosenek napisały lokalne poetki i miłośniczki słowa pisanego:
- Adrianna Gąsiorek – autorka tekstu „Jesienna Poezja”. Absolwentka filologii polskiej, bibliotekoznawstwa oraz grafiki komputerowej. Nauczycielka, bibliotekarka, redaktor naczelna portalu o tematyce społecznej i kulturalnej „Kierunki”. Miłośniczka twórczości Juliusza Słowackiego oraz Carlosa Zafóna. Poza kulturą jej czas wypełnia – gra w siatkówkę, słuchanie muzyki rockowej oraz zajmowanie się swoimi zwierzakami. Prowadzi swój fanpage na Facebooku pt. Kulturalna.
- Magdalena Georg – autorka tekstu do piosenki „Tu i teraz”. Pracuje jako bibliotekarka szkolna w Szkole Podstawowej nr 37 w Bielsku-Białej. Pisze wiersze oraz opowiadania dla dzieci i młodzieży. Swoje wiersze publikowała w prasie i wydawnictwach zbiorowych. Należy do grupy literackiej Apostrofa. Wśród jej zainteresowań są piesze i rowerowe wycieczki. Lubi czytać książki, robić biżuterię, poznawać ciekawych ludzi i rozmawiać z dziećmi.
- Danuta Niemczyk – jest autorką tekstu „ Cavatina”. Absolwentka filologii polskiej i nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 37 w Bielsku-Białej. Do sukcesów zawodowych zalicza osiągnięcia uczniów w literackich konkursach ogólnopolskich, a w ostatnich latach w konkursach plastycznych, w tym o zasięgu międzynarodowym. Od lat pisze wiersze i prozę, okazjonalnie publikuje w wydawnictwach zbiorowych. Jest autorką tomiku „Myśli z boku”. Jej pasje to również szeroko pojęte działania plastyczne, m.in. techniki graficzne, rysunek, malarstwo i ceramika. Brała udział w zbiorowych i indywidualnych wystawach plastycznych, w tym w Trenczynie na Słowacji. Chętnie angażuje się w akcje kulturalne.
- Anna Stolarczyk – autorka tekstu „Pastwisko”. Z wykształcenia politolog, prywatnie amator polityki domowej. Ciekawa ludzi i świata. Jej pasją oprócz literatury jest przyroda. Ma na swoim koncie publikacje, drobne wyróżnienia i nagrody literackie. Dawna bielszczanka obecnie mieszka w Buczkowicach. Sercem związana z Meszną. Z pasji do pisania, gór i ludzi prowadzi na Facebooku fanpage Wilcze Echa Beskidów.
- Katarzyna Żaczek – autorka tekstu „Mistrz i Małgorzata”. Bielska plastyczka, arteterapeutka, pedagog, od wielu lat związana z Kubiszówką. Pochodzi z artystycznej góralskiej rodziny Walczaków ze Szczyrku Podmagury. Od lat zajmuje się linorytem. Pracuje z osobami z niepełnosprawnościami głównie autyzmem a także w Ośrodku dla Młodzieży uzależnionej od środków psychoaktywnych "Nadzieja". Współpracuje z "Kalendarzem Beskidzkim" w którym publikuje artykuły , opowiadania i wiersze.
- Nina Kumorek
- Renata Kumorek
Kobiety łączy jedno – poszukują szczęścia w kontakcie z naturą i sztuką. Z kolei wykonawcami od muzycznej strony są:
- Nina Kumorek – autorka utworu „Jaki los”. Studentka Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej Uniwersytetu Śląskiego, wokalistka, trenerka wokalna w prywatnych szkołach muzycznych. Laureatka wielu konkursów wokalnych.
- Renata Kumorek – autorka utworu „Na przełaj”. Z wykształcenia pedagog, animator kultury i logopeda. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 37 w Bielsku-Białej. Z zamiłowania do muzyki prowadzi w szkole zespół wokalno-instrumentalny, przygotowuje dzieci do konkursów wokalnych; jest współorganizatorką konkursu o „Złotą Nutkę”. Zasiada w jury konkursów i festiwali. Od wielu też lat sprawuje artystyczną opiekę nad córką Niną, którą zaraziła pasją do śpiewania. Od czasu gdy Nina weszła w dorosłość, razem podejmują się różnych muzycznych działań, wspólnie występują.
- Joanna Moore Moore – wiolonczelistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, studiowała także kompozycję. Przez 6 lat koncertowała z kwartetem smyczkowym na statkach pasażerskich. Pracuje jako nauczycielka i trenerka wokalna.
- Adam Penkała – absolwent Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego, multiinstrumentalista, aranżer, nauczyciel gry na gitarze, gitarze basowej i ukulele.
Muzyka była tworzona do już gotowych tekstów. Największym wyzwaniem okazała się rytmizacja.
– Niektóre panie po raz pierwszy w życiu pisały piosenkę. Część nadesłanych tekstów powstało już jakiś czas temu jako niezależne utwory literackie. Dlatego później siedziałyśmy wspólnie nad rytmizacją. Inaczej było w przypadku Danusi Niemczyk, ponieważ ona pisze także piosenki, Kasi Żaczek tekst też już był piosenką – o pracy nad projektem opowiadają Nina i Renata Kumorek.
Panie Kumorek już mają kolejne teksty na drugą część projektu. Ich marzeniem jest nagranie materiału na płytę oraz teledyski do utworów.

Kiedy będzie można posłuchać „słów ubranych w piosenkę” ?
Z każdym utworem wiąże się ciekawa historia, o której panie opowiedzą podczas cyklu koncertów i wydarzeń promujących najnowsze wydanie Kalendarza Beskidzkiego.
- Najbliższe spotkanie zaplanowano w czwartek, 29.12.2022, w GOK w Łodygowicach o godz. 16.00.
- Natomiast uroczysty koncert odbędzie się w Galerii Wzgórze Franciszka Kukioły 15.01.2023r. o godz. 16.00.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację miejsc.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz