Zamknij

Pierwsze spotkanie z Kalendarzem Beskidzkim 2023 w Łodygowicach. Z towarzyszeniem teatru i piosenki

10:56, 06.01.2023 Aktualizacja: 23:07, 21.01.2023
Skomentuj Amatorska grupa teatralna w spektaklu "Ożenek" M. Gogola Amatorska grupa teatralna w spektaklu "Ożenek" M. Gogola

29 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach odbyło się pierwsze z cyklu spotkań promujących najnowsze wydanie Kalendarza Beskidzkiego 2023. Kolejne wydarzenie zaplanowano na 12 stycznia w bielskiej Kubiszówce, a na 18 stycznia w Domu Kultury w Mikuszowicach Krakowskich.

Tradycyjnie już od wielu lat redaktor naczelny wydawnictwa Jan Picheta organizuje spotkania promocyjne Kalendarza Beskidzkiego w miejscach, z którymi związani są autorzy tekstów, bądź opisywani przez nich bohaterowie. Takim właśnie miejscem okazał się Gminny Ośrodek Kultury w Łodygowicach, gdzie od lat działa pod kierownictwem Eugeniusza Jachyma - aktora Teatru Lalek Banialuka, amatorska grupa teatralna.

To właśnie ona i jej ostatni spektakl "Ożenek" M. Gogola zaprezentowane zostały w najnowszym wydaniu Kalendarza Beskidzkiego przez krytyka teatralno-muzycznego Zbigniewa Lubowskiego w tekście "Kuźnia scenicznych zapaleńców".

- Niezwykle ważnym komponentem zjawiska zwanego teatrem są teatry amatorskie, dlatego dzięki uprzejmości redaktora Jana Pichety w najnowszym wydaniu KB ukazały się dwa moje teksty traktujące o prężnie działających teatrach z Łodygowic i Czechowic-Dziedzic. - powiedział na wstępie Zbigniew Lubowski. - Z racji pełnionych obowiązków mam często okazję oglądać spektakle teatralne wystawiane przez zawodowych aktorów i z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że to co prezentuje tutejsza grupa teatralna nie tylko nie jest gorsze od tego, co prezentują profesjonalne teatry w Zabrzu czy Sosnowcu, lecz momentami jest bardziej fascynujące, gdyż kieruje nimi wyłącznie pasja, połączona z fascynacją teatrem - dodał autor felietonu.

Zbigniew Lubowski i Jan Picheta

Eugeniusz Jachym - założyciel i opiekun teatru amatorskiego, wieloletni aktor Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej, przybliżył pokrótce historię powstania grupy teatralnej i jej najbardziej znaczące osiągnięcia sceniczne - Najważniejsza w teatrze amatorskim jest pasja, która u wielu rodzi się często w dość późnym wieku i takim ludziom trzeba pomóc tę pasję zrealizować.

Eugeniusz Jachym - wieloletni aktor Teatru Lalek Banialuka
Zaproszeni goście mieli okazję w piętnastominutowym fragmencie spektaklu "Ożenek" zobaczyć próbkę możliwości aktorskich grupy teatralnej. Był to swego rodzaju ewenement, gdyż jeszcze nigdy podczas spotkań promocyjnych KB na scenie nie prezentowano sztuki teatralnej.

Amatorski teatr z Łodygowic zrzesza aktorów różnej profesji i w różnym wieku - Są wśród nich studenci, nauczyciele, urzędnicy, ale przede wszystkim emerytowani pracownicy rozmaitych zawodów. Niemała jest rozpiętość ich wieku – od 20 do prawie 80 lat. W przewadze są panowie. - możemy przeczytać we wstępie do felietonu Zbigniewa Lubowskiego. Doskonałym przykładem tej rozpiętości wiekowej są postacie: Tadeusza Kani, wcielającego się w rolę Iwana Podkolesina i młodziutkiej Patrycji Czerwińskiej kreującej postać Agafii Tichonownej (zdjęcie poniżej).

Tadeusz Kania i Patrycja Czerwińska
Wśród uczestników grudniowego spotkania znalazł się także Juliusz Wątroba (koneksjami rodzinnymi związany z Łodygowicami), autor tekstu pt. "Ginący gatunek - Krzysztof Czader", rzecz o nietuzinkowym ludowym rzeźbiarzu, malarzu i kolekcjonerze z Jaworza. Jak stwierdził z pełnym przekonaniem znany satyryk z Rudzicy, to właśnie dzięki Kalendarzowi Beskidzkiemu, wielu artystów nie ulegnie zapomnieniu. 

Juliusz Wątroba - autor tekstu

Na koniec głos zabrał Zygmunt Czernek - rodowity łodygowianin, pomysłodawca i inicjator tekstu o tragicznie zmarłym, doskonale zapowiadającym się muzyku Klaudiuszu Madze, którego napisania podjął się sam redaktor Jan Picheta.

Zygmunt Czernek - animator kultury, pomysłodawca tekstu o Klaudiuszu Madze

Artystycznym uwieńczeniem grudniowego wieczoru był występ młodej wokalistki Niny Kumorek, która przy akompaniamencie Joanny Moore Moore (wiolonczela) i Adama Penkały (gitara) zaprezentowała swój nowy projekt muzyczny Słowa ubrane w piosenkę, oparty na tekstach poetyckich siedmiu kobiet, lokalnych autorek, wśród których znalazły się: Adrianna Gąsiorek, Magdalena Georg, Danuta Niemczyk, Anna Stolarczyk, Katarzyna Żaczek, Nina Kumorek i Renata Kumorek. Koncert będzie miał swoją oficjalną premierę 12 stycznia w Galerii na Wzgórzu. O projekcie tekst w KB napisała Katarzyna Żaczek, nadając mu tytuł "Kobiecy punkt widzenia - słowa ubrane w piosenkę". Więcej na temat projektu przeczytacie tutaj:

[ZT]5517[/ZT]

Nina Kumorek, Joanna Moore Moore,  Adam Penkala
 

********

Wydawnictwo "Kalednarz Beskidzki" ukazuje się od ponad 60 lat - pierwszy numer ukazał się w 1960 r. Początkowo wydawany był przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, a od 2010 roku przygotowywany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, pod redakcją Jana Pichety. Wydawnictwo można zakupić w księgarni "Klimczok" w Bielsku-Białej oraz podczas spotkań promocyjnych.

(A.R.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%