Zamknij
REKLAMA

Niegdyś symbol silnej waluty, dziś czeka na nowego właściciela

17:33, 22.02.2021 | amakuz
REKLAMA

Wybudowany w latach 1928-1931, przy zbiegu obecnych ulic Krasińskiego i Sixta, gmach Banku Polskiego stanowił wraz z wzniesionymi naprzeciwko gmachami Powiatowej Kasy Chorych i Zakładów Górniczych „Silesia” S.A. zespół reprezentacyjnych gmachów publicznych Bielska. Projekt budynku banku został wykonany w dziale technicznym Banku Polskiego w Warszawie przez architektów Stanisława Filasiewicza oraz Jana Klimaszewskiego. Wszystkie prace związane z budynkiem, od jego projektu, przez budowę, do wykończenia, zostały wykonane przez firmy warszawskie z pominięciem lokalnych przedsiębiorstw.

Gmach posiada dwa skrzydła biegnące wzdłuż wspomnianych ulic, które łączy zaokrąglony narożnik z trzema wejściami. Wejścia pierwotnie posiadały nadproża ozdobione herbami z Orłami Polskimi, jednak zostały one usunięte przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Nowoczesny gmach banku wzniesiony w zniemczonym Bielsku był symbolem odradzającego się państwa polskiego i jego silnej waluty. 

Bank Gospodarstwa Krajowego - lata 30.

Po II wojnie światowej przez wiele lat budynek był siedzibą bielskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego, który został zlikwidowany w pierwszej dekadzie XXI wieku. Następnie budynek przez kilka lat należał do Banku Gospodarstwa Krajowego. 

(amakuz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%