Zamknij

Kamienica Grety Fischer wpisana do rejestru zabytków

10:17, 15.10.2021 | A.R
REKLAMA

Kamienica przy ulicy 3 Maja 5 wpisana została do rejestru zabytków

24 września 2021 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/880/2021 została wpisana kamienica mieszkalna przy ul. 3 Maja 5 w Bielsku-Białej. 

Kamienica została wzniesiona w 1901 roku, wg projektu arch. Karola Korna, w stylu historyzmu z elementami secesji. Jest to obiekt dwupiętrowy, z wysokim parterem i sutereną. Posiada dach typu mansardowego, kryty blachą. Nad wykuszem zlokalizowano hełm z kopułką i sterczyną. Fasada posiada bogaty wystrój sztukatorski z kartuszami.

W bramie znajduje się dekoracyjna kuta krata. Kamienica posiada kamienny cokół. Kamienica posiada pozostałości tzw. kostiumu francuskiego. Elewacja jest secesyjnie asymetryczna, ma zaokrąglone wykroje górnych okien i charakterystyczny zaokrąglony narożnik, nadający całości formę miękką, płynną (elewację budynku wykonano w duchu art nouveau).

We wnętrzu obiektu zachowała się m.in. historyczna klatka schodowa wraz z kutą ozdobną balustradą oraz ceramiczne płytki posadzki parteru. W parterze lokale przeznaczono na usługi.

Ten 120 letni budynek należał kiedyś do Grety Fischer, wdowy po zmarłym kantorze bielskiej synagogi Rudolfie Fischer. Na początku XX wieku w budynku miała siedzibę słynna w tamtych czasach fabryka mebli giętych z Jasienicy – Thonet-Mundus, a w pomieszczeniach na parterze swój salon fryzjerski prowadził Ferdynand Richter. W tych samych pomieszczeniach po upływie wieku nadal funkcjonuje salon fryzjerski dla panów.

W okresie od kwietnia do czerwca 1989 roku w budynku swoją siedzibę miał Wojewódzki Komitet Obywatelski „Solidarność”, który koordynował pracę struktur wyborczych Podbeskidzia. Fakt ten upamiętnia tablica umieszczona na elewacji frontowej w czerwcu 2009 r..

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%