Zamknij

Most na rzece Białej, od 70 lat łączy dwa miasta

17:44, 22.02.2021 Aktualizacja: 22:28, 25.04.2021
Skomentuj

Projekt 17 BB

Początki obecnej ulicy 11 Listopada oraz należącego do niej mostu na rzece Białej, sięgają połowy XVIII wieku kiedy wytyczono nową drogę, której zadaniem było połączenie Bielska z bialskim rynkiem – obecnym placem Wojska Polskiego. Pod koniec XVIII wieku, drogę włączono do cesarskiego środkowo-galicyjskiego traktu drogowego, łączącego Białą ze Lwowem i nadano nazwę Hauptstraße – ulica Główna.

W tym samym okresie w miejsce starego, drewnianego mostu, zbudowano nowy kratownicowy most. Most istniał do lutego 1945 roku i został wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie. Stary most kratownicowy już nigdy nie został odbudowany. W związku z faktem, że rzeka Biała na przestrzeni wieków stanowiła granicę pomiędzy księstwami, państwami, miastami, most przez wiele lat był mostem granicznym. 

W latach 1457-1526 rzeka stanowiła granicę pomiędzy Białą należącą do Królestwa Polskiego, a Bielskiem wchodzącym w skład Królestwa Czeskiego, które w 1526 roku zostało wcielone do państwa austriackiego. W następstwie tych działań, most na rzece Białej przez następne 200 lat funkcjonował, jako most graniczny między państwem polskim i austriackim. 

W 1772 roku, po pierwszym rozbiorze Polski, Biała i Bielsko po raz pierwszy znalazły się w jednym państwie – Austrii. Od tej pory, aż do odzyskania niepodległości przez Polskę, przez most przebiegała granica pomiędzy Galicją i austriackim Śląskiem. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości most stanowił granicę między miastami Bielskiem i Białą, a tym samym między województwami śląskim i krakowskim. Granica ta przestała istnieć w dniu 1 stycznia 1951 roku kiedy to, doszło do połączenia miast w jedno Bielsko-Biała.

(Projekt 17 BB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%