Zamknij

Nowa Galeria Sztuki na mapie Bielska-Białej

15.08, 23.11.2022 Bielskirynek.pl - źródło: UM Bielsko-Biała Aktualizacja: 15.09, 23.11.2022
Skomentuj Galeria Sztuki w bielskim Medyku
REKLAMA

Galeria Sztuki Współczesnej w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Bielsku-Białej. Udało się to zrobić w ramach Budżetu Obywatelskiego. Powstała tam ekspozycja 50 obrazów z kolekcji Fundacji Śląskie Obrazy.

Miasto wzbogaciło się o nową galerię – to Galeria Sztuki Współczesnej, która zadomowiła się w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Bielsku-Białej. Uroczyste otwarcie nowej galerii odbyło się 17 listopada, powstała tam ekspozycja 50 obrazów z kolekcji Fundacji Śląskie Obrazy. Projekt zrealizowano w ramach Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej edycji 2021.

Galeria Sztuki Współczesnej powstała dzięki współpracy VIII Liceum Ogólnokształcącego, Fundacji Śląskie Obrazy oraz Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz. Stałą ekspozycję tworzy 50 obrazów z kolekcji Fundacji Śląskie Obrazy będących reprodukcjami dzieł wybitnych i uznanych twórców sztuki współczesnej z naszego regionu gromadzonych przez 30 lat przez fundatora.

– Biorąc pod uwagę to, że w szkołach średnich nie ma lekcji plastyki ani sztuki, to pojawienie się obrazów w przestrzeni szkolnej jest bardzo uzasadnione. Bo jest to lekcja tych przedmiotów i kultury w pigułce – mówił w czasie otwarcia wystawy jeden z artystów prof. Michał Minor. – Każde miejsce jest dobre na pokazywanie sztuki. Trzeba wyjść poza utarte schematy i pozwolić ludziom obcować ze sztuką w ich naturalnej przestrzeni – dodał profesor.

Projekt Galeria Sztuki Współczesnej w VIII Liceum Ogólnokształcącym w ramach budżetu obywatelskiego zakładał stworzenie stałej ekspozycji, remont korytarza na II piętrze szkoły oraz cykl warsztatów artystycznych i konkursów dla uczniów.  Kapitalny remont połączony był z wymianą starych przewodów elektrycznych, lamp i zamontowania oświetlenia punktowego. W ramach prac budowlanych odremontowano ściany i sufit oraz posadzkę. Wykonano wydruk reprodukcji obrazów i przeprowadzono warsztaty artystyczne. To tylko część z prac wykonanych w ramach tego projektu, który opiewał na sumę prawie 200 tysięcy złotych.

(Bielskirynek.pl - źródło: UM Bielsko-Biała)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%