Zamknij

Spacer szlakiem bajkowych postaci w Bielsku-Białej – atrakcja nie tylko dla dzieci

05:45, 02.08.2024 A.S. Aktualizacja: 06:35, 02.08.2024
Skomentuj Spacer szlakiem bajkowych postaci w Bielsku-Białej – atrakcja nie tylko dla dzieci Spacer szlakiem bajkowych postaci w Bielsku-Białej – atrakcja nie tylko dla dzieci

Szlak spacerowy Bajkowe Bielsko-Biała, to wyjątkowa okazja do spotkania z bajką i zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia. Na trasie zamontowano pięć rzeźb przedstawiających postacie z kultowych kreskówek: Reksio, Bolek i Lolek, Porwanie Baltazara Gąbki oraz Pampalini - łowca zwierząt. Nie zabrakło także tajemniczego Don Pedro. Znajdź je wszystkie, zwiedzając miasto w niebanalny sposób.

Skąd szlak bajkowych rzeźb w Bielsku-Białej?

Bielsko-Biała jest miastem, które zachwyca nie tylko architekturą czy urokiem brukowanych uliczek, ale też połączeniem nowoczesności i historii. Nie bez powodu właśnie tu powstał bajkowy szlak. W bielskim Studio Filmów Rysunkowych wyprodukowano kultowe bajki oglądane przez fanów na całym świecie. Wielu dorosłych z sentymentem wspomina czasy wieczorynki o godz. 19.00 i niezwykłe przygody dwóch urwisów Bolka i Lolka czy uroczego psa Reksia.

Bajkowy szlak przypomina o historii bielskiej animacji

Polega on na tym, że w różnych punktach Bielska-Białej rozmieszczono pomniki postaci nawiązujących do seriali animowanych zrealizowanych przez bielskie Studio Filmów Rysunkowych. Dzięki temu zwyczajny spacer ulicami miasta może zamienić się w ekscytującą przygodę. To wspaniała zabawa dla dzieci, a dla dorosłych powrót do czasów ich dzieciństwa.

Miasto Bielsko-Biała wciąż się rozwija, przygotowuje kolejne atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Warto wspomnieć o Interaktywnym Centrum Bajek i Animacji (OKO) – docelowo jedna z największych atrakcji Bielska-Białej, której otwarcie planuje się już za rok. Obiekt ten będzie połączeniem nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki.

Pięć niezwykłych postaci odlanych z brązu – warto je zobaczyć

Zwiedzanie bajkowego miasta najlepiej zacząć od Studia Filmów Rysunkowych przy ul. Cieszyńskiej 24, gdzie poznamy techniczne tajniki powstawania filmów. Przejście spacerem całego szlaku i zobaczenie wszystkich pięciu pomników zajmuje ok. 1 godz. Rzeźby bohaterów z dawnych kreskówek zamontowano w okolicy galerii handlowej Sfera, placu Wojska Polskiego oraz rzeki Białej. Nasz spacer szlakiem bielskich bajek rozpoczniemy od najstarszej instalacji przedstawiającej sympatycznego pieska.

Reksio

Do najstarszej a zarazem najbardziej uroczej rzeźby należącej do szlaku bajek dojdziemy placem pomiędzy ul. 11 Listopada i ul. Księdza Stojałowskiego, nad rzeką Białą. Figurka przedstawia postać psa z kultowej bajki Reksio (1967–1990). Była pierwszym pomnikiem zamontowanym na szlaku bajek Bielska-Białej (odsłonięto ją w 2009 r.). Pies stoi na tylnych łapach, a jedną z przednich trzyma przy pysku, drugą z kolei wskazuje na fontannę. Przechodząc obok, aż kusi, by pogłaskać posąg najsłynniejszego mieszkańca wiejskiego podwórka, jakim był bajkowy kundelek Reksio. Rzeźbę stworzył Jerzy Mikler z Bielska-Białej, a wyrobiono ją w odlewni metali Wiesława Wojdaka. Integralną część pomnika stanowi fontanna w kształcie przeciętego na cztery części jajka, z którego wypływa woda.

Reksio na szlaku bajek przy fontannie na ulicy 11 Listopada

Bolek i Lolek

Kolejny z bajkowych pomników położony jest na placu przy ul. Mostowej, przed budynkiem galerii handlowej Sfera II. Przedstawia najsłynniejszych animowanych braci Bolka i Lolka. Pomiędzy nimi jest globus, na którym zaznaczono miasto Bielsko-Biała, gdzie właśnie powstała bajka o tych tryskających energią chłopcach. Piesze wyprawy, wycieczki rowerowe, rejsy statkiem, a nawet zmagania z groźnym bandytą na Dzikim Zachodzie – ich przygód nie było końca. Z ciekawostek warto wiedzieć, że pełne imiona głównych bohaterów kreskówki to Bolesław i Karol. Twórcą rzeźby jest Jarosław Mączka. Z kolei prawa autorskie koncepcji serialu, po niemal trzydziestoletnim sądowym sporze, przyznano Władysławowi Nehrebeckiemu, Alfredowi Ledwigowi i Leszkowi Lorkowi. Instalację odsłonięto w 2011 r.

Bolek i Lolek na szlaku bajek przy Galerii Sfera

Pampalini łowca zwierząt z hipopotamem

To kompozycja rzeźbiarska przedstawiająca bohaterów z bajki „Pampalini łowca zwierząt” (produkowanej w latach 1975–1980). Pomnik znajduje się na skwerze przy ul. Bohaterów Warszawy. Obok są ławki, na których można wygodnie usiąść i odpocząć. Hipopotama szczególnie upodobały sobie dzieci, często na niego wchodzą i „ujeżdżają”. Instalacja mierzy ok. 130 cm. Rzeźbę wykonała bielska artystka Lidia Sztwiertnia, natomiast twórcą serialu był Bronisław Zeman. Tytułowy bohater bajki to myśliwy, który wyłapywał zwierzęta na handel. Nie był zbyt mądry, dlatego jego wyprawy często kończyły się niepowodzeniem. Rzeźbę odsłonięto 5 grudnia 2019 r.

Pampalini i hipopotam na szlaku bajek przy bielskim Ratuszu

Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka

Kierując się w stronę placu Wojska Polskiego, odkryjemy kolejny pomnik. Rzeźba przedstawiająca Smoka Wawelskiego oraz Bartoliniego Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka w czapce kucharza z bajki „Porwanie Baltazara Gąbki” (1969–1970), usytuowana jest na ul. 11 Listopada, tuż przy skrzyżowaniu z ulicą Ratuszową. Model kompozycji wykonała rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia z Bielska-Białej. Odsłonięcie odbyło się w grudniu 2020 r.

Smok wawelski i Bartolini Bartłomiej na szlaku bajek przy ul. 11 Listopada

Don Pedro de Pommidore - szpieg z Krainy Deszczowców

To piąty i ostatni posąg ustawiony na szlaku Bajkowe Bielsko-Biała. Nie sposób go ominąć, ponieważ znajduje się w sąsiedztwie Smoka Wawelskiego i niesfornego kucharza. Pomnik przedstawia Szpiega z Krainy Deszczowców – Don Pedra de Pommidore, znanego ze swojego charakterystycznego okrzyku „Carramba!”. Tego tajemniczego bohatera bajki „Porwanie Baltazara Gąbki” przedstawiono w towarzystwie stwora Mypinga.
Ostatnia jak na razie bajkowa instalacja ujrzała światło dzienne we wrześniu 2021 r.

Don Pedro - szpieg z krainy Deszczowców na szlaku bajek przy ul. 11 Listopada

Cała seria pomników, to fantastyczny pomysł, budzący wspomnienia z dzieciństwa u ludzi wychowanych na bajkach emitowanych w latach 70. 80. i 90. ubiegłego stulecia. Takie miejsca pełnią niezwykle istotną rolę w Bielsku-Białej: pokazują historię miasta, są jego wizytówką, stanowią też ciekawą atrakcję turystyczną.

Dla osób nieco starszych bajkowy szlak jest źródłem sentymentu, dla młodszych – radości. Pomniki są pięknie wykonane, wzbudzają zainteresowanie przechodniów. Dzięki temu, że usytuowano je w różnych częściach miasta, zachęcają także do dłuższego zwiedzania połączonego ze spacerem. Odkrycie wszystkich pomników może stać się niezwykłą przygodą. Dlatego jeśli zastanawiasz się: „gdzie pójść na spacer w Bielsku-Białej?”, polecamy podążyć śladem postaci bajkowych. To atrakcja miasta, której nie można ominąć!

(A.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%