Cukiernia Dawne Smaki to nowe miejsce na mapie miasta. Od połowy sierpnia tego roku prowadzą ją Patrycja Gacek i jej mama Bożena Gacek. Miejsce specjalizuje się w tradycyjnych ciastkach i ciastkach, które każdy z nas zna z dzieciństwa – blokach czekoladowych, chatkach Puchatka i wielu innych. Lada chwila będzie można tu kupić pieczone na miejscu chleby. I mimo doświadczenia, właścicielki przyznają, że wyprodukowanie Karambby było dla nich wyzwaniem, ale potwierdzają również, że się opłaciło.
- możemy przeczytać na oficjalnym portalu miejskim.
Zainteresowanie Karambbą jest naprawdę duże. Od rana sprzedałyśmy prawie 60 ciastek – mówiły jeszcze przed godziną 10.00 rano właścicielki cukierni.- Mamy też zamówienia na jutro – dodały.
Aby móc upiec Karrambę cukiernia musiała otrzymać specjalny certyfikat. Oficjalne przekazanie certyfikatu nastąpiło 27 października, a dokonali tego zastępca prezydenta miasta Bielska-Białej Adam Ruśniak i dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej Jolanta Wikło.
Dziękujemy za podjęcie inicjatywy. Gratulujemy tego, że już pierwszego dnia jest tak ogromne zainteresowanie Karambbą i liczymy, że będzie to ogromny sukces ciastka, a przy okazji cukiernia zyska nowych klientów
– mówił zastępca prezydenta miasta.
Natomiast dyrektor Gastronoma potwierdziła ogromne zainteresowanie innych cukierni możliwością produkcji i sprzedaży Karambby.
Drugą kawiarnią na terenie miasta, która uzyskała certyfikat, jest Imbryk przy ul. Władysława Orkana 4.Tym, którzy jeszcze nie wiedzą, przypominamy, że KaramBBa to beza przełożona białą masą z nutką ajerkoniaku i konfiturą z czarnego bzu.
O pomyśle na słodką wizytówkę miasta pisaliśmy także tutaj:
[ZT]1444[/ZT]
Nazwa ciastka nawiązuje do używającego z upodobaniem tego słowa Szpiega z Krainy Deszczowców – postaci z animowanego filmu produkcji Bielskiego Studia Filmów Rysunkowych pt. Porwanie Baltazara Gąbki. Bohaterowie filmu – Don Pedro, Smok Wawelski i kucharz Bartolini – tworzą jedną z rzeźbiarskich kompozycji na Bajkowym Szlaku Bielska-Białej.
Receptura Karambby jest jawna, a miejscowi restauratorzy i cukiernicy mogą z niej korzystać. Ważne jest jednak to, że na wykonywany przez siebie ciastko muszą uzyskać certyfikat. Jednostką certyfikującą jest bielski Gastronom. Certyfikat ma ważność roku, z możliwością odnowienia. Starająca się o niego cukiernia musi spełnić określone warunki, żeby ciastko było smaczne.
JaMl 11:58, 29.10.2021
0 0
Cukiernia "dawne smaki" pani Patrycji, rewelacyjne ciastka.
Robili mi tort, był super.
Dzisiaj jadę kupić KaramBBa. Nie wiem czy są w ciągłej sprzedaży te ciastka, ale zobaczę.
BB❤️ 11:58, 29.10.2021