Chrzcielnica wykonana z piaskowca ma formę wydłużonego kielicha, a jej charakterystycznym elementem jest drewniana, polichromowana przykrywa. Znajdujące się na niej inskrypcje oraz przedstawienia figuralne dostarczają nie tylko walorów artystycznych, ale również świadczą o bogatej historii obiektu.
Tajemnicze inskrypcje i symbole sprzed wieków
Jak wskazał ks. Szymon Tracz, diecezjalny konserwator zabytków, na podstawie przykrywy widnieją inicjały E.M.P.D. oraz data 1660, które mogą świadczyć o wieku chrzcielnicy i jej fundatorze.
Dodatkowo na drewnianej pokrywie odkryto inskrypcję w języku staroniemieckim, pisaną charakterystyczną czcionką szwabachą: „wer da glaubet undt getauft wird, der wird seeling: 1660”,co w nowoczesnym niemieckim brzmi: „wer glaubt und getauft wird, der wird selig”,czyli: „ktokolwiek uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony”.
Tego rodzaju napis, zaczerpnięty z Ewangelii św. Marka (Mk 16,16), stanowił niegdyś często spotykany element chrzcielnic, przypominając o sakramentalnym znaczeniu chrztu.
Unikalne przedstawienia figuralne
Drewniana przykrywa chrzcielnicy kryje w sobie jeszcze więcej symboliki. Na jej bocznych ściankach widnieją trzy sceny:
Zabytkowa chrzcielnica jako świadek historii
Kościół św. Stanisława, do którego powróciła chrzcielnica, jest najstarszą świątynią w Bielsku-Białej. Jego historia sięga XIII wieku, a przez wieki pełnił on kluczową rolę w życiu religijnym regionu.
Powrót chrzcielnicy po konserwacji to ważne wydarzenie nie tylko dla parafii, ale także dla miłośników historii i sztuki sakralnej. Renowacja pozwoliła przywrócić jej dawną świetność, a także odkryć detale, które przez lata ulegały zatarciu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz