Zamknij

10 chętnych na przebudowę mostu w Porąbce

13.34, 06.09.2022 materiał prasowy
Skomentuj
REKLAMA

Dziesięć ofert wpłynęło na ogłoszony przez powiat bielski przetarg, który ma wyłonić wykonawcę rozbiórki prowizorycznej przeprawy i budowy nowego mostu na rzece Sole w Porąbce.

Oferty wahają się od 42,5 mln zł do 78 mln zł. Tymczasem gmina ma do rozdysponowania 45 mln.

Wykonawca, z którym zostanie podpisana umowa, będzie miał 20 miesięcy na realizację.

Obecnie przez rzekę Sołę w Porąbce przejechać można wąskim mostkiem, na którym ruch aut odbywa się wahadłowo. Obowiązuje też ograniczenie wagowe. Przeprawa stanowi problem w przypadku konieczności przejazdu służb ratowniczych. Zostanie ona rozebrana.

Wykonawca wybuduje nowy most na rzece oraz przebuduje odcinki dróg prowadzących do niego: wojewódzkiej 948 oraz powiatowych 4480S i 1456S. Przeprawa o długości blisko 130 m ma pomieścić drogę w obu kierunkach i chodniki.

To już drugie podejście do wyłonienia wykonawcy. Poprzedni przetarg został ogłoszony tuż po tym, jak powiat zagwarantował sobie dofinansowanie z Rządowego Funduszu Dróg w wysokości 23,2 mln zł. Inwestycja szacowana była na 29 mln zł.

Rzeczniczka starostwa Magdalena Fritz powiedziała PAP, że przetarg został unieważniony pod koniec ubiegłego roku, ponieważ najtańsza z siedmiu ofert była o blisko 20 mln zł wyższa od szacowanych nakładów. Starosta bielski Andrzej Płonka mówił wówczas PAP, że powodem były m.in. gwałtownie rosnące ceny stali.

Fritz przypomniała w rozmowie z PAP, że powiat otrzymał później 15 mln zł dofinansowania na most w drugiej edycji Polskiego Ładu. Samorząd dysponuje zatem ok. 45 mln zł. Jak poinformowała, spośród dziesięciu ofert, które napłynęły, cztery nie przekroczyły tej kwoty. Trwa analiza ofert.

Istniejący most, a właściwie kładkę pieszo-jezdną, zbudowali kilkadziesiąt lat temu żołnierze po powodzi. Miała stanąć tymczasowo, ale służy do dziś. Jest już bardzo wyeksploatowana. Budowa nowego mostu ułatwi kierowcom dotarcie z Porąbki do miast - Bielska-Białej, Kęt i Żywca, a także sąsiednich gmin - Kóz, Czernichowa i Wilkowic.

(materiał prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%