Zamknij

Nowe questy w Beskidach! Gdzie tym razem będzie można poszukiwać skarbów?

08:44, 15.07.2022 | autor: Stowarzyszenie Rozwoju Mesznej
Skomentuj Meszna jako pierwsza w gminie Wilkowice ma swoje questy. Inicjatorem tej nowatorskiej formy turystyki jest Stowarzyszenie Rozwoju Mesznej. Na trasach questów zobaczymy najciekawsze zakątki miejscowości.
REKLAMA

Trzy nowe questy powstają w Mesznej, położonej w gminie Wilkowice w Beskidzie Śląskim. Na trasach zobaczymy najciekawsze zakątki miejscowości i piękną panoramę gór.

Meszna jako pierwsza w gminie Wilkowice ma swoje questy. Inicjatorem tej nowatorskiej formy turystyki jest Stowarzyszenie Rozwoju Mesznej. To najmłodsze i jedno z aktywnie działających stowarzyszeń w gminie Wilkowice. Jego członkowie podejmują szereg inicjatyw społecznych, kulturowych i rekreacyjno-integracyjnych. Dbają o miejscowe tradycje oraz promują osiągnięcia twórców ludowych. Współpracując z organizacjami i lokalnymi stowarzyszeniami, lubią działać pozytywnie i aktywnie.

W poprzednim roku stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na realizację projektu, którego celem jest utworzenie ścieżki edukacyjno-przyrodniczo-kulturowej oraz ustawienie tablic informacyjnych z wykorzystaniem innowacyjnej technologii questingu.

Pierwszy tego typu projekt w gminie Wilkowice

„Śladami Białego Jelenia z herbu Mesznej – utworzenie ścieżki edukacyjno-przyrodniczo-kulturowej ukazującej walory oraz wzmacniającej potencjał sołectwa Mesznej” to działanie łączące innowacyjną technologię z rekreacją. W ramach projektu powstają: ścieżka edukacyjno-przyrodniczo-kulturowa wraz z pięcioma tablicami o konstrukcji drewnianej i jednej kamiennej, ścieżki do Questingu i ścieżki do Nordic Walking z licencją Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking oraz foldery promujące walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne.

– Jest to pierwszy tego typu projekt w gminie, który stwarza ogromne możliwości promocji regionu w perspektywie przyszłości i jednocześnie odpowiada na aktualne potrzeby lokalnej społeczności. Dostrzegam również wielkie korzyści prozdrowotne, profilaktyczne i integracyjne – mówi Katarzyna Gnioździorz Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Mesznej i koordynator projektu.

Co to jest Questing?

Przede wszystkim to wspaniała zabawa dla wszystkich bez względu na wiek. Questing łączy elementy harcerskich podchodów, gier terenowych i nowych technologii. Turysta z biernego słuchacza przeistacza się w poszukiwacza skarbów, który rozwiązując wierszowane zagadki questu, odkrywa tajemnice, zapomniane historie i bogactwo kulturowe miejsca.

Kolejne punkty na trasie odnajduje się po odgadnięciu zagadki i wyszukaniu w terenie miejsca pasującego do rozwiązania – może to być np. grupa sześciu drzew, nazwa rzeźby, pomnika czy specyficzny detal architektoniczny. Zwieńczeniem każdej zabawy jest odnalezienie skarbu w postaci tradycyjnej pieczątki lub linorytu. W meszniańskich questach na końcu szlaku znajduje się linoryt, który należy odrysować w wyznaczonym miejscu na ulotce questu. Tak odbity wzór jest potwierdzeniem przebycia całej trasy. Najszybszym sposobem rozpoczęcia przygody z questingem jest instalacja w telefonie aplikacji Questing – gry terenowe, dostępnej do pobrania bezpłatnie w Sklepie Play.

Więcej informacji na temat questingu można znaleźć na stronie: http://questing.pl.

Spacer z zagadkami nową atrakcją turystyczną Mesznej

Meszna położna w gminie Wilkowice w Beskidzie Śląskim posiada duży potencjał turystyczny. Znajdują się tu ciekawe zabytki, kapliczki i krzyże. Wiejskie tereny położone w otoczeniu gór zachęcają swoim pięknem do zwiedzania połączonego z aktywnym wypoczynkiem. – Mieszkańcy, goście i turyści maszerujący po ścieżkach prowadzeni za pomocą wskazówek terenowych otrzymają dużą dawkę informacji kulturowych, historycznych i przyrodniczych, a towarzyszyć im będzie piękna panorama – przekonuje Katarzyna Gnioździorz.

Inauguracja questów już we wrześniu

W Mesznej łącznie powstają trzy ścieżki do Nordic Walking oraz trzy piesze ścieżki questingowe przy pomocy specjalistów z Fundacji Questingu, która od lat promuje ideę questingu w Polsce, i która współtworzyła już questy rowerowe w Bielsku-Białej (Po Zbóju) i Czeskim Cieszynie (Rowerem po skarb). W naszym regionie dostępne są też Żywieckie Questy, z kolei Wisłę i Ustroń możemy zwiedzić z aplikacją KompansGo.

Inaugurację questów w Mesznej wstępnie zaplanowano na wrzesień 2022 r. O szczegółach wydarzenia Stowarzyszenie Rozwoju Mesznej poinformuje wkrótce.

[fot. Urząd Gminy Wilkowice]

(autor: Stowarzyszenie Rozwoju Mesznej )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%