Zamknij

Szkoła przemysłowa z filmową tradycją

18:55, 09.06.2021 Z.W. Aktualizacja: 19:39, 09.06.2021
Skomentuj Bielska Szkoła Przemysłowa Bielska Szkoła Przemysłowa

Do 20 lipca trwa nabór do Bielskiej Szkoły Przemysłowej, która kształci młodzież w zawodach:

  • Technik Chemik Analityk,
  • Technik Ochrony Środowiska,
  • Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej,
  • Technik Przemysłu Mody, Krawiec,
  • Technik Grafiki i Poligrafii Cyfrowej.

Trzy główne wydziały szkoły mieszczą się w zabytkowym budynku z bogatą tradycją, sięgającą drugiej połowy XIX wieku. Bielska przemysłówka należy wszak do najstarszych szkół w Polsce - w 2014 r. obchodziła okrągły 150. jubileusz. Jak wyczytać możemy w starych kronikach szkoły, wśród jej znakomitych wykładowców znalazł się między innymi malarz, grafik i dramaturg śląski Adam Bunsch.

Bielska Szkoła Przemysłowa przez trzy lata z rzędu (2019, 2020, 2021) zdobywała najwyższe miejsca w rankingu najlepszych liceów i techników (tytuł Złotej Szkoły). Mimo iż placówka, pod względem metodyki nauczania i oferowanych kierunków niewątpliwie idzie z duchem czasu, to jej pomieszczenia pełne są historycznych artefaktów.

Bielska Szkoła Przemysłowa po raz trzeci zdobyła tytuł Złotej Szkoły

Nic więc dziwnego, że budynek szkoły znalazł się na liście filmowców. Uchylając rąbka tajemnicy, pokój 334 rozpoczął kilka dni zdjęciowych do nowego filmu o roboczym tytule "Niebezpieczni dżentelmeni", który od 6 czerwca realizowany jest w plenerach Bielska-Białej.

Korytarz Bielskiej Szkoły Przemysłowej - zabytkowa umywalka

Obok wnętrza klasy, w kadr filmowy dostała się nawet żeliwna umywalka, a zewnętrzna instalacja oświetleniowa, jaką dało się widzieć na ulicy Sixta, doświetlała zabytkową elewację frontową szkoły oraz gabinet - ale o tym cicho sza!

Ulica Sixta

Bielski Rynek zna więcej szczegółów z którymi podzieli się z czytelnikami po zakończeniu prac zdjęciowych w naszym mieście. Dyrektor szkoły mgr inż. Bogdan Sroka nie chciał zdradzić kulisów tego, co działo się przez 4 dni na planie zdjęciowym. Podzielił się jedynie informacją że rozmowy i przygotowania do stworzenia planu filmowego na terenie szkoły trwały już od kilku miesięcy.

Jak dowiedział się nasz portal Bielska Szkoła Przemysłowa miała okazję już w 1976 r. użyczyć swoich wnętrz do produkcji filmowej - wtedy był to dramat wojenny "Ptaki ptakom" w reżyserii Pawła Komorowskiego.

Główne schody w bielskiej przemysłówce

(Z.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%