Zamknij

Duszograje - obrazy artysty, który maluje ustami

19:37, 06.10.2021 | A.R
Skomentuj Jan Sporek - wystawa w Domu Kultury Włókniarzy
REKLAMA

W Domu Kultury Włókniarzy do końca października oglądać można obrazy niezwykłego artysty Jana Sporka. Tytuł wystawy "Ustami malowane" należy traktować bardzo dosłownie, gdyż pan Jan od 20 lat to właśnie usta wykorzystuje do trzymania pędzla.

Jan Sporek, artysta zrzeszony w Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami "AMUN" urodził się w 1972 r. w Rajczy i jak sam opowiada, rysunek pasjonował go od najmłodszych lat i nawet choroba (dystrofia - postępujący zanik mięśni) nie przeszkodziła mu w realizacji jego pasji i marzeń, chociaż niewątpliwie drastycznie zmieniła sposób ich realizacji. 

Artysta maluje swoje obrazu ustami od prawie 20 lat. Jego ulubiona technika to olej. Tematyka jego obrazów jest bardzo różnorodna, zaś pomysły czerpie z różnych źródeł, dopełniając każde swe dzieło cząstką samego siebie i dużą dozą wyobraźni. Oprócz malarstwa Interesuje się filmem, muzyką i zjawiskami nadprzyrodzonymi.

25 lat temu po raz pierwszy włożyłem pędzel do ust i w ten sposób zacząłem swoją przygodę z malarstwem. Początki nie były łatwe i wymagało to ode mnie dużo samozaparcia i wielu godzin treningu. Ale ponieważ należę do ludzi, którzy się nie poddają, z czasem mój wysiłek zaczął przynosić fajne rezultaty

- opowiada o swoich początkach pan Jan Sporek

Od 20 lat związany jestem z Wydawnictwem Amun - to skrót od Artystów Malujących Ustami i Nogami. Wydawnictwo zrzesza około 24 artystów w Polsce, którzy w malarstwie odnaleźli swoją pasję i sens życia. Wzieli swoje życie za rogi i nie poddają się.

- mówi pan Jan

Jan Sporek gościł już w naszym mieście kilka lat temu, gdy w Książnicy Beskidzkiej zorganizowna została grupowa wystawa prac ludzi malujących ustami i stopami. Organizatorem tamtej wystawy było Wydawnictwo AMUN Sp. z o.o. powstało w 1993 roku w Raciborzu i jest jedną z 46 placówek działających na świecie, które od 1956 roku zajmują się publikacją reprodukcji obrazów artystów malarzy tworzących ustami lub stopą. Związek Artystów Malujących Ustami i Nogami zrzesza 24 artystów w Polsce oraz ponad 800 na całym świecie. 

Wydawnictwo promuje swoich niezwykłych artystów także w formie corocznego kalendarza i pocztówek, które  często trafiają do naszych skrzynek pocztowych. 

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%