Zamknij

Półwysep, fort, motyl, lilia i róża - Sułkowscy upamiętnieni na wiele sposobów

08:42, 21.11.2022 Meloman Aktualizacja: 21:30, 23.11.2022
Skomentuj fot. nadesłane / Spotkanie historyczne na zamku fot. nadesłane / Spotkanie historyczne na zamku

W minioną środę na bielskim zamku odbyło się ciekawe historyczne spotkanie z profesorką Uniwersytetu Wrocławskiego Ewą Grzędą oraz doktorem Grzegorzem Madejem, które zgromadziło licznych pasjonatów życia naszego narodowego bohatera, adiutanta Napoleona, nietuzinkowej postaci, jaką był Józef Sułkowski, który mimo swojego wielkiego patriotyzmu ma tylko jedno znaczące upamiętnienie w naszym kraju, które znajduje się w kaplicy zamkowej w Bielsku-Białej.

Prelegentka, która z wielkim naukowym oddaniem propaguje wiedzę o losach największych osobowości, zarówno polskiej, jak i światowej historii, interesuje się także tajemnicami pochówków, które wciąż czekają na swoje odkrycie. Jednym z nich jest Józefa Sułkowskiego. Spotkanie na zamku pozwoliło na ożywiony panel, który wzbogacił wiedzę słuchaczy jak i prelegentów.

Odwołując się do lokalnego patriotyzmu warto wiedzieć, że Józef Sułkowski jest jednym z siedmiu Polaków, których nazwiska są uwiecznione na Łuku Triumfalnym w Paryżu, ma swój przylądek na Wyspie Miedzianej na Morzu Beringa, o czym pisał m.in. w swojej wyprawie w 2013 r. Jacek Pałkowski. Również i Napoleon uczcił jednego ze swych najwierniejszych i najwaleczniejszych oficerów, jak sam powiedział: „oficera największych nadziei”, nazywając fort w Kairze jego nazwiskiem – Fort Sulkowski.

Do mało znanych ciekawostek zaliczyć należy także to, że dwóch botaników z Wrocławia Jerzy Baczyński i Tomasz Nowak w 2012 r. wyhodowali nową odmianę lilii o barwie kremowej z zielonym gardłem i marszczonej krawędzi, zarejestrowaną pod nazwą Józef Sułkowski w Amerykańskim Towarzystwie Miłośników Liliowców (American Hemerocallis Society). Odmiana ta jest już hodowana w Bielsku-Białej.

Dodając do tego nazwę róży (na cześć księcia Antoniego Pawła Sułkowskiego (1785–1836) oraz motyla Morpho sulkowskyi, nazwanego tak na cześć księcia Maksymiliana Sułkowskiego (1816–1848), możemy być dumni z bielskiego szlacheckiego rodu, który ponadczasowo promuje w świecie nasze miasto i region!

(Meloman)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%