Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina jest najważniejszym krajowym sprawdzianem dla młodych pianistów i przepustką do międzynarodowej kariery. W tegorocznej edycji, która odbyła się na początku lutego, uczestnicy mierzyli się z wymagającym repertuarem wielkiego polskiego romantyka.
W finale rywalizowało kilkunastu pianistów, a poziom konkursu był niezwykle wysoki. Ostatecznie jury przyznało I nagrodę Mateuszowi Dubielowi, II miejsce zajął Krzysztof Wierciński, a na III miejscu ex aequo uplasowali się Julia Łozowska i Antoni Kłeczek.
Laureaci konkursu zostali objęci programem koncertowo-promocyjnym Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Oznacza to, że przed październikowym konkursem międzynarodowym będą mieli okazję występować na prestiżowych scenach w Polsce i za granicą.
Kim jest Mateusz Dubiel?
Mateusz Dubiel urodził się w 2004 roku. Edukację muzyczną rozpoczął w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej pod kierunkiem Anny Skarbowskiej. Obecnie kontynuuje studia w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. Mirosława Herbowskiego.
Młody pianista ma już na swoim koncie liczne sukcesy. Zdobywał nagrody w krajowych i międzynarodowych konkursach, m.in.:
Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak prof. Andrzej Jasiński, prof. Katarzyna Popowa-Zydroń czy prof. Joanna Ławrynowicz-Just. Koncertował w Polsce, Austrii i Czechach. Był także stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Fundacji Pro Musica Bona oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2021 roku otrzymał prestiżowe stypendium programu Młoda Polska. Warto także przypomnieć, iż młody pianista uhonorowany został także IKAREM - nagrodą prezydenta miasta Bielska-Białej za szczególne osiągnięcia w 2021 roku.
Mateusz Dubiel uhonorowany nagrodą IKAR 2021
Droga na międzynarodową scenę
Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym to dla Mateusza Dubiela ogromna szansa na zaistnienie na światowej scenie pianistycznej. Październikowy konkurs w Warszawie, uznawany za jeden z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie, może stać się dla niego początkiem międzynarodowej kariery.
Czy Dubiel pójdzie w ślady Rafała Blechacza, Krystiana Zimermana czy Seong-Jin Cho? Odpowiedź poznamy w październiku 2025 roku. Jego dotychczasowa droga wskazuje jednak, że jest na najlepszej drodze do wielkich sukcesów.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz