Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina jest najważniejszym krajowym sprawdzianem dla młodych pianistów i przepustką do międzynarodowej kariery. W tegorocznej edycji, która odbyła się na początku lutego, uczestnicy mierzyli się z wymagającym repertuarem wielkiego polskiego romantyka.
W finale rywalizowało kilkunastu pianistów, a poziom konkursu był niezwykle wysoki. Ostatecznie jury przyznało I nagrodę Mateuszowi Dubielowi, II miejsce zajął Krzysztof Wierciński, a na III miejscu ex aequo uplasowali się Julia Łozowska i Antoni Kłeczek.
Laureaci konkursu zostali objęci programem koncertowo-promocyjnym Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Oznacza to, że przed październikowym konkursem międzynarodowym będą mieli okazję występować na prestiżowych scenach w Polsce i za granicą.
Kim jest Mateusz Dubiel?
Mateusz Dubiel urodził się w 2004 roku. Edukację muzyczną rozpoczął w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej pod kierunkiem Anny Skarbowskiej. Obecnie kontynuuje studia w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. Mirosława Herbowskiego.
Młody pianista ma już na swoim koncie liczne sukcesy. Zdobywał nagrody w krajowych i międzynarodowych konkursach, m.in.:
Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak prof. Andrzej Jasiński, prof. Katarzyna Popowa-Zydroń czy prof. Joanna Ławrynowicz-Just. Koncertował w Polsce, Austrii i Czechach. Był także stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Fundacji Pro Musica Bona oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2021 roku otrzymał prestiżowe stypendium programu Młoda Polska. Warto także przypomnieć, iż młody pianista uhonorowany został także IKAREM - nagrodą prezydenta miasta Bielska-Białej za szczególne osiągnięcia w 2021 roku.
Droga na międzynarodową scenę
Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym to dla Mateusza Dubiela ogromna szansa na zaistnienie na światowej scenie pianistycznej. Październikowy konkurs w Warszawie, uznawany za jeden z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie, może stać się dla niego początkiem międzynarodowej kariery.
Czy Dubiel pójdzie w ślady Rafała Blechacza, Krystiana Zimermana czy Seong-Jin Cho? Odpowiedź poznamy w październiku 2025 roku. Jego dotychczasowa droga wskazuje jednak, że jest na najlepszej drodze do wielkich sukcesów.
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
From the river to the sea, Palestine will be free!
Bielszczanin
19:41, 2025-05-22
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
Wiecie czego nienawidzę bardziej niż femoidy? Propalestyńskich femoidów!
Incel
19:30, 2025-05-22
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
Skandaliczne zachowanie. Mam nadzieję że zostaną porządnie ukarani i ewentualnie wywaleni ze studiów. W państwie demokratycznym nie ma miejsca na antysemityzm i popieranie terroryzmu.
Żonaty Prawiczek Rog
19:20, 2025-05-22
Amelia z Jasienicy odnaleziona
Zaćpała gdzieś pod mostem
Woenjen
17:52, 2025-05-05
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz