Zamknij

„Baczne Oczka” to bezpieczna, mądra i pięknie animowana przygoda dla najmłodszych!

14:16, 26.04.2025 Aktualizacja: 14:22, 26.04.2025
Skomentuj kard z bajki BACZNE OCZKA  / fot. SFR kard z bajki BACZNE OCZKA / fot. SFR

Studio Filmów Rysunkowych zapowiada swoją najnowszą produkcję animowaną dla dzieci – serial „Baczne Oczka”. Oficjalna premiera pierwszego sezonu odbędzie się 24 maja w Kinie Kreska w Bielsku-Białej przy ul. Cieszyńskiej 24. Twórcy ogłosili, że obecnie gotowych jest 13 odcinków, a docelowo seria ma liczyć aż 52 epizody.

„Baczne Oczka” to unikalna w skali światowej animacja stworzona z myślą o dzieciach z deficytem wzroku. Projekt wypełnia lukę w ofercie kulturalnej skierowanej do widzów z wyzwaniami rozwojowymi. Główni bohaterowie – Ślimak Mak i Biedronka Onka – zabierają najmłodszych w edukacyjną podróż, łącząc naukę z rozrywką.

– W najbliższych miesiącach „Baczne Oczka” staną się trzecią, po „Bolku i Lolku” oraz „Reksiu”, najdłuższą serią w historii naszego studia – mówi Przemysław Gucwa, kierownik produkcji.

Innowacyjność i dostępność

Serial powstał z myślą o dzieciach z zaburzeniami widzenia – zastosowano kontrastową kolorystykę, uproszczoną plastykę oraz spokojną narrację i muzykę. Produkcja została skonsultowana z tyflopedagogiem Joanną Homel, a także przetestowana podczas pokazów w przedszkolach i ośrodkach szkolno-wychowawczych. Dodatkowo przeprowadzono specjalistyczne badania naukowe z wykorzystaniem eyetrackingu i neuroobrazowania (NIRS), aby ocenić skuteczność animacji w pracy z dziećmi z różnymi deficytami wzroku.

– Praca nad pierwszym sezonem była dla całego zespołu bardzo interesującym wyzwaniem – mówi Katarzyna Agopsowicz, reżyserka serii.

Struktura i przekaz serialu

Każdy odcinek serialu – trwający 7 minut – składa się z trzech modułów: fabularnej części animowanej, ćwiczenia wzrokowego oraz propozycji aktywności ruchowej lub plastycznej. Takie połączenie pozwala dzieciom rozwijać koncentrację, koordynację oraz percepcję zmysłową.

– To bajki, które można bezpiecznie pokazać dziecku jako pierwsze. Projekt powstał również z myślą o moich dzieciach – dodaje Przemysław Gucwa.

Pozytywny odbiór i międzynarodowe uznanie

Pilotażowy odcinek pt. „Bańka-fruwańka” został już zaprezentowany na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych, m.in. w USA, Indiach, Chorwacji i Bułgarii. Serial cieszy się bardzo pozytywnym odbiorem wśród nauczycieli, terapeutów oraz rodziców.

W zalewie szybkich i pstrokatych animacji, 'Baczne Oczka' to powrót do klasyki i źródeł animacji dla dzieci oraz odważny eksperyment, który szanuje małego widza – ocenia dyrektor jednego z ośrodków szkolno-wychowawczych.

– Przyjazne postacie, przejrzysta animacja i angażująca narracja wywoływały u dzieci uśmiech, koncentrację i entuzjazm – dodaje pedagog przedszkolny uczestniczący w pokazach testowych.

– Serial rozwija percepcję wzrokową, koordynację i zdolność koncentracji, a przy tym oferuje bezpieczną formę kontaktu z ekranem – podkreśla terapeuta zajęciowy, który wykorzystał odcinki podczas zajęć terapeutycznych.

Premiera i plany na przyszłość

Po premierze kinowej w Bielsku-Białej, latem odcinki serialu będą prezentowane w wybranych kinach studyjnych w całej Polsce. Emisja telewizyjna zaplanowana jest na jesień 2025 roku. Równolegle trwają prace nad grą komputerową „Baczne Oczka”, której wydanie planowane jest na 2026 rok. Za realizację gry odpowiada firma Medway z Poznania.

Informacje o produkcji

  • Producent: Studio Filmów Rysunkowych
  • Scenariusz: Zofia Staniszewska, Joanna Homel
  • Reżyseria: Katarzyna Agopsowicz
  • Muzyka: Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty)
  • Dubbing: Anna Guzik-Tylka
  • Koordynacja naukowa: Joanna Homel, dr Agnieszka Rosa

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

 

(Bielskirynek.pl: SFR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%