Zamknij

Festiwal FERMENTY 2025: Żółte fraki, Złote FERMENTY i suszarka na scenie

Agata RucińskaAgata Rucińska 14:33, 10.05.2025 Aktualizacja: 14:37, 10.05.2025
Skomentuj Gala Festiwalu Fermenty 2025 Gala Festiwalu Fermenty 2025

Nie było hymnu, nie było fanfar. Były żółte fraki, żarty, fraszki, suszarka i złote statuetki. 9 maja w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej świętowano 25 lat festiwalu FERMENTY, który od początku wierzy w jedno: że kabaret to poważna sprawa – pod warunkiem, że nie traktuje się jej zbyt poważnie.

Marsz w żółtym rytmie i słodkie przystawki – foyer jako prolog spektaklu

Już od wejścia wiadomo było, że goście nie znajdą tu klasycznej gali. Widzów wprowadzono do budynku dźwiękami orkiestry dętej w żółtych frakach, grającej marsze jak na defiladzie śmiechu. Zanim rozświetliły się reflektory sceny, życie tętniło w foyer – eleganckie słodkie bufety skutecznie zatrzymywały publiczność. Konferansjer (w tej roli wystąpił Jarosław Sobański) kilkakrotnie nawoływał gości do zajmowania miejsc, ale mało kto chciał opuścić deserową sferę komfortu.

Niespodzianka wieczoru – Kabaret SMILE „przejazdem” na scenie

W programie nie byli zapowiedziani, ale skorzystali z okazji. Kabaret SMILE, goszczący akurat w Bielsku-Białej, pojawił się z ironiczną i lekką piosenką „Przebadaj wszystko”. Ich zestaw „dobrych rad dla panów po czterdziestce” spotkał się z żywą reakcją publiczności. Była to forma mini-sesji terapeutycznej – tyle że z mikrofonem i w rytmie kabaretowego dowcipu.

Kabaret SMILE

Złote FERMENTY i wspomnienia sprzed lat

Jeszcze przed częścią artystyczną, scena należała do osób zasłużonych dla FERMENTÓW – twórców, organizatorów i przyjaciół festiwalu. Złote FERMENTY, najwyższe wyróżnienie, otrzymali w tym roku: Olga Łasak, doceniona za sceniczną charyzmę i konsekwentną obecność na festiwalu, oraz gospodarz miasta Jarosław Klimaszewski, wyróżniony za wieloletnie wsparcie i zaangażowanie w promocję kultury.

Ceremonię przeplatały archiwalne nagrania zza kulis pierwszych edycji festiwalu. Wyświetlono także nagrane specjalnie na tę okazję życzenia od Kabaretu HRABI oraz Kabaretu Młodych Panów.

Sceniczna sztafeta – klasyka, eksperyment i absurd

Artystyczną część wieczoru rozpoczął Ścibor Szpak, który wystąpił z charakterystyczną nonszalancją, grając na… suszarce do prania, którą przedstawił jako „suchą harfę”. To było jedno z tych widowisk, które potwierdzają, że granica między absurdem a sztuką jest płynna – i to właśnie tam najlepiej odnajdują się FERMENTY.

Ścibor Szpak

Następnie Tomasz Jachimek zaprezentował monolog pełen celnych obserwacji i filozofii dnia codziennego – balansując między ironią a refleksem społecznym.

Tomasz Jachimek

Publiczność gorąco przyjęła także występ Jerzego Handzlika, stałego bywalca festiwalu, który zaprezentował fraszkę przy akompaniamencie gitary, stwierdzając krótko: „Zawsze dla FERMENTÓW mówię: tak.”

Jerzy Handzlik

Kabaret DNO zaprezentował typowe dla siebie połączenie teatralnej formy, pomysłowych rekwizytów i zaskakujących rozwiązań scenicznych. Minimalizm środków spotkał się z maksymalnym efektem komicznym – publiczność reagowała natychmiastowym śmiechem.

Kabaret DNO

Po nich na scenie pojawili się Olga Łasak i Robert Górski, którzy wzięli na warsztat temat „trudnych relacji małżeńskich” – z dużym dystansem, ironią i szczyptą życiowej prawdy.

Robert Górski i Olga Łasak

Kulminacja – Kabaret Moralnego Niepokoju i „Normalne to to nie jest”

Zwieńczeniem wieczoru był występ Kabaretu Moralnego Niepokoju z programem „Normalne to to nie jest”. Ich repertuar – pełen błyskotliwych skojarzeń, aktualnych tematów i językowych gier – poruszył tematy codziennych paradoksów: od gołych kostek zimą, przez zmieniające się znaczenia słów, po narastający chaos komunikacyjny. Reakcje widzów – głośny śmiech, oklaski i porozumiewawcze spojrzenia – sugerowały, że publiczność odnalazła się w tym zwierciadle codzienności.

Jubileuszowa gala pokazała, że festiwal wciąż trzyma formę, nie boi się eksperymentów i skutecznie łączy nostalgię z nowoczesnym humorem. A to nie koniec. Przed miłośnikami kabaretu jeszcze trzy wydarzenia:

Co dalej?

  • 10 maja o godzinie 17.00 -  Przegląd Kabaretowy z udziałem formacji takich jak Z Konopi, Pomoże, XD, Konkubenci, Boski Kaligula oraz gwiazdy wieczoru – Kabaretu Czwarta Fala.
  • 11 maja o godzinie 17.00 - „Fermenty Charytatywnie” – występy Paranienormalnych oraz bitwa kabaretowa między grupami Zdolni i Skromni a Kabaretem Chyba
  • 12 maja o godzinie 17.00 - Spotkanie „Z czego śmialiśmy się w dawnym Bielsku i Białej” prowadzone przez Jacka Kachela w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%