Zamknij

Na koncercie charytatywnym i podczas aukcji prac bielskich artystów zebrano kolejne fundusze na naprawę zniszczonych grobów

12:46, 22.10.2021 Bielskirynek.pl - źródło: UM Bielsko-Biała Aktualizacja: 13:04, 22.10.2021
Skomentuj Koncert charytatywny na cmentarzu żydowskim Koncert charytatywny na cmentarzu żydowskim

18 października w Sali Ceremonii na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej odbył się koncert charytatywny połączony z aukcją prac bielskich artystów. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na ratowanie zniszczonych nagrodbków. Zabytkowe i nieco nowsze macewy zostały zniszczone w wyniku aktu wandalizmu, jakiego na cmentarzu dopuścili się młodociani chuligani.

Podczas koncertu charytatywnego połączonego z aukcją prac bielskich artystów na rzecz ratowania zniszczonych podczas aktu wandalizmu zabytków cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej udało się zebrać prawie 20 tys. złotych.

Organizatorami wydarzenia była Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej we współpracy z Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. W koncercie wzieli udział: zespół The Threex w składzie Krzysztof Kokoszewski, Jacek Obstarczyk i Jacek Stolarczyk, zespół Anashim w składzie Marta Sawicka, Wojciech Golec, Eugeniusz Kubat, Krzysztof Maciejowski; Marcin Żupański i Bielski Chór Kameralny. Koncert poprowadził Tomasz Lorek.

- Każdy z artystów przygotował swój program artystyczny, natomiast zaskakujący był koniec koncertu, kiedy wszyscy razem wykonali trzy utwory. M.in. Marta Gzowska Sawicka razem z Tomaszem Lorkiem pięknie zaśpiewali utwór Sunrise, sunset (ang. To świt, to zmrok) z musicalu Skrzypek na dachu. Byłabym za tym, żeby ten koncert został powtórzony – artyści włożyli w niego tyle pracy

– powiedziała przewodnicząca Gminy Wyznaniowo Żydowskiej Dorota Wiewióra.

Podczas uroczystego wieczoru odbyła się także aukcja prac lokalnych artystów, zainicjowana przez bielską artystkę fotografka Joannę Chudy, która jako pierwsza zgłosiła się do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z chęcią przekazania swojej pracy. Już wkrótce do pani Joanny dołączyli inny artyści z Bielska-Białej, m.in. Tigran Vardikyan, Zespół Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej z wicedyrektorką Agatą Ruman na czele, która zaangażowała w inicjatywę uczniów i grono pedagogiczne. Swoją pracę na aukcję przekazał też profesor Ernest Zawada z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

- Byliśmy zaskoczeni i bardzo zdziwieni, że wszystko to spotkało się z takim odzewem. A z drugiej strony jesteśmy podbudowani, że z tym naszym nieszczęściem nie zostaliśmy sami – cieszy się przewodnicząca. – Bardzo cenimy sobie nawet najmniejsze wpłaty, bo w ten sposób ludzie dają nam energię i moc do dalszej pracy nad tym zabytkowym obiektem, aby służy oprócz pochówków również wydarzeniom kulturalnym

– dodaje przewodnicząca gminy żydowskiej.

Przypomnijmy. Do dewastacji cmentarza żydowskiego przy ul. Cieszyńskiej w Bielsku-Białej doszło 26 czerwca. Sprawcy - trzej nieletni - zdewastowali prawie 70 nagrobnych płyt. Zaledwie dwa dni po swoim występku zostali ujęci przez policję. Przed sądem rodzinnym i nieletnich odbyła się już pierwsza rozprawa w ich sprawie, kolejna w listopadzie tego roku. Czyn ten spotkał się z potępieniem lokalnej społeczności.

Gmina Wyznaniowa Żydowska czeka na wycenę szkód całkowitych dokonanych na cmentarzu. W związku z tym, że jest to obiekt zabytkowy, wszystko jest dość skomplikowane. Dla zabytkowych macew trzeba bowiem wykonać program konserwatorski.

(Bielskirynek.pl - źródło: UM Bielsko-Biała)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%