Zamknij

Polski mistrz fantastyki na muralu budynku bielskiej uczelni

15:21, 13.09.2021 A.R Aktualizacja: 16:13, 13.09.2021
Skomentuj W Bielsku-Białej powstanie mural Stanisława Lema W Bielsku-Białej powstanie mural Stanisława Lema

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej postanowiła uhonorować Stanisława Lema - jednego z lepszych twórców polskiej fantastyki, ogromnym muralem na głównym budynku kampusu.

Okazją ku temu jest setna rocznica urodzin, jaką w tym roku obchodzi ten znakomity twórca. Mural wykonywany jest przez bielskiego artystę - Piotra Graffa. Uroczyste odsłonięcie pracy, związane również z obchodami 20-lecia powstania Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej (po przekształceniu z Filii Politechniki Łódzkiej), planowane jest na październik.

Jak podkreśla prof. ATH dr hab. inż. Jacek Nowakowski, rektor uczelni:

Postać Stanisława Lema ma dla naszej społeczności akademickiej wymiar niejako symboliczny. Warto wspomnieć, że w młodości był on studentem medycyny we Lwowie i Krakowie. Był także entuzjastą  raczkującej w połowie XX wieku cybernetyki oraz pasjonatem motoryzacji. Poliglota władający 6 językami, posiadający solidne wykształcenie przyrodnicze i ścisłe. Wszystko to układa się w niesamowity splot humanistyki z techniką, który, dzięki nieprzeciętnej twórczości literackiej Lema, stanowi źródło tak fascynującej i inspirującej wiedzy o współczesnym człowieku i jego cywilizacji.

Okazuje się, że to nie jedyny w Bielsku-Białej motyw związany ze znanym pisarzem. Do 30 września w Książnicy Beskidzkiej można dostępna jest wystawa poświęcona jego twórczości. A tak o wystawi mówi Ewa Solorz:

Któż nie słyszał o Stanisławie Lemie? Wszak to najbardziej znany na świecie polski pisarz. Jednak kto z nas ostatnio czytał Lema? Naszą wystawę kierujemy do obecnych i przyszłych miłośników jego prozy. A lektura to inteligentna, przewrotna, dowcipna i zaskakująco aktualna. Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza to dziesięć prac współczesnych artystów, którzy specjalnie dla nas zinterpretowali plastycznie książki Lema. Druga – znakomite grafiki Daniela Mroza. Na planszach znajdą Państwo obok grafik cytaty i kody QR, prowadzące do fragmentów audiobooków.

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%