Zamknij

Wiek? Tylko liczba. Artyści 60+ pokazali moc na scenie w Hałcnowie

Agata RucińskaAgata Rucińska 23:14, 03.04.2025 Aktualizacja: 10:06, 04.04.2025
Skomentuj Artyści z Brzeskiego Centrum Kultury Artyści z Brzeskiego Centrum Kultury

Ponad 180 wykonawców z południowej Polski zaprezentowało swoje talenty podczas VIII Festiwalu Twórczości Artystycznej Seniorów, który odbył się 3 kwietnia w Domu Kultury w Hałcnowie. Uczestnicy z Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic, Buczkowic, Lipnika, Wapienicy, Kęt, Mysłowic i Brzegu rywalizowali w czterech kategoriach: teatr, taniec, piosenka i rękodzieło. Poziom wydarzenia po raz kolejny potwierdził, że kreatywność nie zna metryki.

Eksperckie jury

W festiwalowym jury zasiedli prawdziwi fachowcy: Joanna Herzyk-Nowak – instruktorka i choreografka, Małgorzata Langner-Giemza – wokalistka i animatorka kultury oraz Judyta Dobek – reżyserka spektakli teatralnych. Gościnnie komisję wsparła także Elżbieta Rosińska, przewodnicząca bielskiej Rady Seniorów.

Teatralne emocje na scenie

Jako pierwsi wystąpili seniorzy-aktorzy. Teatr „Dlaczego NIE?” z Domu Kultury w Lipniku bawił publiczność „Komedią peryferyjną”. Grupa PANACEUM ze Stowarzyszenia Akademia Seniora zaprezentował widzom widowisko „Opowieści ze starego zamczyska”, jak zwykle dopracowane do szczegółu i nie pozbawione trafnych życiowych spostrzeżeń. „Teatr i My” z Buczkowic rozbawił i wzruszył jednocześnie spektaklem „Mała ucie... cha” – historią o tym, że wiek to tylko liczba, a w sercu seniora może drzemać buntownik z fantazją. Bo kto powiedział, że emeryt nie może mieć marzeń… i planu ucieczki z domu spokojnej starości? Grupa teatralna „Oj tam, oj tam” z Wapienicy, znana ze swoich kabaretowych skeczy tym razem poruszyła widzów wierszami „Jesień życia”.

Grupa PANACEUM ze Stowarzyszenia Akademia Seniora

Ostatecznie pierwsze miejsce przyznano grupie z Buczkowic, drugie teatrowi z Lipnika, trzecie grupie PANACEUM, a wyróżnienie powędrowało do „Oj tam, oj tam”.

Taneczny zawrót głowy

Występy w kategorii tanecznej pokazały widzom prawdziwy kalejdoskop rytmów, stylów i emocji. Na parkiecie pojawiły się cztery zespoły oraz jedna solistka – pani Genowefa Pawelec, która energicznymi interpretacjami „Taranteli Napolitany” oraz „Tańca hiszpańskiego” z „Jeziora łabędziego” zdobyła sobie sympatię publiczności, duże brawa i specjalne wyróżnienie od jury. Egzotyczną atmosferę stworzyły panie z formacji Beskidzkie Silverki, działające przy Stowarzyszeniu Panakeja. W bogato zdobionych strojach przeniosły widzów do starożytnego Egiptu, prosto na dwór „Kleopatry – królowej Nilu”, zdobywając tym występem trzecie miejsce.

Drugą lokatę zapewnili sobie tancerze ze Szkoły Tańca dla Seniorów choreografiami „Texas Hold'em” i „Cotton Eye Joe”, których nie powstydziliby się kowboje z dzikiego zachodu. Absolutnym faworytem okazał się jednak zdobywca pierwszego miejsca zespół SALTARE z Brzeskiego Centrum Kultury, który w subtelnych, powiewnych, śnieżnobiałych kreacjach zaprezentował dwie urzekające choreografie – „Noce w satynie” oraz „Krople deszczu”.

Grupa SALTARE z Brzeskiego Centrum Kultury

Wokalne talenty seniorów

Kategoria wokalna przyniosła słuchaczom mnóstwo wrażeń, emocji i melodii, które wywołały wspomnienia dawnych lat. Jury nie miało łatwego zadania, bo każdy występ wnosił na scenę coś wyjątkowego. Szczególnie docenione zostały solistki – Danuta Chycka z Mysłowic oraz Renata Gabryś z Czechowic-Dziedzic, którym przyznano specjalne wyróżnienia za wrażliwość artystyczną, doskonale oddaną w ich interpretacjach.

Na trzecim miejscu uplasował się pełen wdzięku zespół RETRO z Wapienicy, który wykonując utwór „Bajo-bongo” porwał słuchaczy w świat lekkich rytmów i uśmiechu. Artystki z RETRO zachwyciły nie tylko wokalnie, ale i stylizacją, która równie mocno zapadła w pamięć widzów.

Grupa RETRO z Domu Kultury w Wapienicy

Drugą lokatę wyśpiewał kwartet OLA BAND z Kęt, który zaserwował publiczności prawdziwie porywające wykonania utworów „Pani pozna milionera” i „Cyganie, wina mi nalej”. 

Jednak pierwsze miejsce bezsprzecznie należało do zespołu „Leśne echo” z Brzegu, który oczarował publiczność i jury pełnymi energii aranżacjami utworów „Kowboje” i „Amigo”. Niekwestionowaną gwiazdą tej muzycznej formacji był niezawodny Jacek Ochmański – charyzmatyczny lider, który swoją sceniczną obecnością, wokalną klasą i ujmującą swobodą nie po raz pierwszy zdobył sympatię publiczności.

Jacek Ochmański z zespołem Leśne echo

Wielkanocne rękodzieło zachwyciło jury

Tradycyjnie festiwalowi towarzyszyła także wystawa rękodzieła, która w tym roku – zgodnie z kalendarzem – skupiła się na tematyce wielkanocnej. Kolorowe pisanki, misterne stroiki, haftowane serwetki i rzeźby z naturalnych materiałów przyciągały wzrok i budziły podziw dla cierpliwości oraz kunsztu twórczyń. Jury, doceniając precyzję, pomysłowość i ogromne zaangażowanie, wyróżniło prace Pauliny Wajdeczko, Haliny Dutki, Doroty Jakubiec, Heleny Modrzejewskiej, Urszuli Sidziny oraz Domu Kultury Komorowice. Specjalne nagrody powędrowały do Grupy SENIORITY z Brzeskiego Centrum Kultury oraz do Dziennego Domu SENIOR+ z Czechowic-Dziedzic.

Wielkanocne rękodzieło

Wyjątkowe osobowości docenione

Specjalne nagrody indywidualne powędrowały do artystów wyróżniających się niezwykłą osobowością sceniczną: Tadeusza Maślanego ze Szkoły Tańca dla Seniorów, Aleksandry Jarosz - akordeonistki z zespołu OLA BAND, Adama Wieczorka i Janusza Jońca z grupy PANACEUM, Ewy Rogali z teatru DLACZEGO NIE i Stanisławy Rożnowskiej z zespołu SALTARE. Dyrektorka Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej, Małgorzata Motyka-Madej, nagrodziła także Jadwigę Żak za autorskie wykonania zaangażowanych tekstów z gitarowym akompaniamentem.

Jadwiga Żak

Od kilku lat swoją własną nagrodę przyznaje również Elżbieta Rosińska, przewodnicząca bielskiej Rady Seniorów, a tegorocznym laureatem został Jacek Ochmański z Brzegu – artysta, którego sceniczna charyzma nie pozostawia nikogo obojętnym. Ochmański zachwycił zarówno w solowych wykonaniach utworów „W małym kinie” i „Absolutnie” oraz jako frontman zespołu LEŚNE ECHO, z którym wspólnie rozgrzewał publiczność do ostatniego dźwięku. Kto widział jego występ, ten wie – to nie tylko showman, to sceniczne zwierzę, które czuje się na estradzie jak ryba w wodzie, a widownię ma w garści od pierwszego dźwięku.

Jacek Ochmański i Elżbieta Rosińska

Puchar dla najlepszych

Na zakończenie przyszedł czas na wisienkę na torcie – wręczenie pucharu ufundowanego przez posła Przemysława Drabka. Tutaj niespodzianki nie było – trofeum trafiło do absolutnych faworytów, reprezentacji Brzeskiego Centrum Kultury. Gdy ogłoszono wynik, radość ekipy z Brzegu była ogromna! 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom – jesteście nie tylko utalentowani, ale przede wszystkim inspirujący. Niech ta energia niesie się dalej – aż do kolejnej edycji!

(warto wiedzieć)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%