[FOTORELACJANOWA]632[/FOTORELACJANOWA]
Założony w 1992 roku przez Tomasza Kukurbę, Jerzego Bawoła i Tomasza Latę zespół KROKE zaczynał jako formacja klezmerska. Z biegiem lat ich twórczość ewoluowała, czerpiąc z jazzu, muzyki klasycznej oraz motywów etnicznych z różnych stron świata. Ta otwartość na różnorodne inspiracje była wyraźnie słyszalna podczas koncertu w Bielsku-Białej. Zespół zaprezentował materiał pełen improwizacji, zmiennych rytmów i bogatej palety brzmień.
Zorganizowane dwa występy w Sali Ceremonii wypełniły przestrzeń do ostatniego miejsca. Kameralna, surowa architektura dawnego domu przedpogrzebowego stworzyła nietypową, ale sprzyjającą refleksji i skupieniu atmosferę. Koncert nie był wyłącznie wydarzeniem muzycznym – był też spotkaniem z kulturą i historią miejsca.
Od pierwszych taktów publiczność reagowała z pełnym skupieniem, a dynamiczne partie altówki Tomasza Kukurby wywoływały entuzjastyczne reakcje. Oklaski po każdym utworze były wyrazem uznania dla kunsztu wykonawczego i siły przekazu muzyki.
KROKE od lat występuje na najważniejszych scenach świata. Zespół koncertował m.in. w Jerozolimie na zaproszenie Stevena Spielberga, a także brał udział w festiwalu WOMAD organizowanym przez Petera Gabriela. Ich kompozycje znalazły się również w ścieżkach dźwiękowych filmów Davida Lyncha. Dzięki tym sukcesom KROKE jest dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich formacji na międzynarodowej scenie muzycznej.
Koncert odbył się pod patronatem honorowym prezydenta miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego, biskupów Romana Pindla i Adriana Korczago oraz Doroty Wiewióry, przewodniczącej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Wspólna obecność przedstawicieli różnych środowisk religijnych podkreśliła istotę festiwalu Sacrum in Musica – łączenia kultur, tradycji i wspólnego przeżywania muzyki w duchu otwartości.
Sacrum in Musica 2025 to nie tylko koncerty, ale także przestrzeń dialogu międzykulturowego. Występ KROKE był tego wyraźnym przykładem. Zespół pokazał, że muzyka może być uniwersalnym narzędziem komunikacji – bez względu na język, pochodzenie czy światopogląd.
[ZT]18487[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz