Zamknij
REKLAMA

Targi Seniora "Silver Silesia" zapraszają do hali pod Dębowcem. Ponad 100 wystawców, Miasteczko zdrowia i Silver Scena

09:16, 11.06.2022 | .
Skomentuj Silver Silesia
REKLAMA

Od 13 do 15 czerwca bowiem w bielskiej hali pod Dębowcem odbędzie się druga edycja Wojewódzkiej Konferencji Senioralnej i Targów Seniora Silver Silesia 2022. Warto zapisać tę datę w kalendarzu. Na Seniorów czekają liczne atrakcje.

Dzięki działaniom Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego oraz zaangażowaniu Miasta Bielsko-Biała, w Hali pod Dębowcem, odbędzie się II edycja Wojewódzkiej Konferencji Senioralnej i Targów Seniora SILVER SILESIA 2022. Imprezie towarzyszyć będzie Silver Scena – miejsce kulturalnych prezentacji seniorów oraz Miasteczko Zdrowia.

Organizatorzy przewidują, że w ciągu trzech dni [13-15 czerwca] weźmie w nich udział ok. 4 tysięcy uczestników, 100 wystawców i ponad 30 artystów. Pierwsze tego typu targi odbyły się w 2019 roku, w kolejnych latach impreza nie była organizowana, ze względu na pandemię.

Miasteczko zdrowia

Podczas Targów ustawione zostanie Miasteczko zdrowia, w którym będzie można skorzystać z darmowych konsultacji medycznych, zrobić profilaktyczne badania i zasięgnąć opinii specjalistów. Porad udzielać będą lekarze ze szpitali z terenu województwa śląskiego:

 • Wojewódzki Szpital Chorób Płuc w Wodzisławiu Śląskim
 • Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój
 • Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej
 • Śląskie Centrum Rehabilitacji i Prewencji w Ustroniu
 • Szpital Kolejowy w Wilkowicach–Bystrej
 • Beskidzki Zespół Leczniczo-Rehabilitacyjny Szpitala Opieki Długoterminowej w Jaworzu
 • Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej
 • Śląskie Centrum Reumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji w Ustroniu
 • Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe w Rabce Zdroju
 • Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu
 • Górnośląskie Centrum Rehabilitacji „Repty”
 • Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu

Chętni będę mieć możliwość wykonania  badań, między innymi podoskopem stóp (wykrywające nieprawidłowości obciążenia stóp, zalecane chorym na cukrzycę i reumatoidalne zapalenie stawów). Będzie można też przeprowadzić badanie wskaźnika ABI - umożliwiające wykrycie miażdżycy w aorcie oraz tętnicach kończyn dolnych. Medycy podpowiedzą również, jak pacjenci chorzy na POChP i astmę mają prawidłowo użytkować inhalatory oraz jak interpretować wyniki badań. Nie zabraknie porad dotyczących leczenia ran przewlekłych. 

Silver Scena - ponad 30 wykonawców

Przez trzy targowe dni odbywać się będą artystyczne występy grup senioralnych, zarówno loklanych jak i przyjezdnych. Na Silver Scenie zobaczymy ponad 30 wykonawców, którzy zaprezentują swoje wokalne, taneczne, recytatorskie i teatralne możliwości. Bielskim akcentem podczas tych scenicznych popisów będą występy grupy wokalnej z Domu Opieki Samarytanin, pokaz tańca w wykonaniu grupy tanecznej "AS+" z Akademii Seniora, program artystyczny pokażą także bielskie seniorki-modelki, Klub Seniora z Komorowic, Dom Opieki św. Józefa. 

Targi Seniora - ponad 100 wystawców

Swoje stoiska wystawią też śląskie szpitale, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa śląskiego. Po sukcesie ubiegłorocznego Miasteczka Zdrowia w Ożarowicach i Świerklańcu, zdecydowaliśmy, że Miasteczka Zdrowia będą instalowane m.in. podczas takich imprez, jak Targi Seniora, żeby umożliwić mieszkańcom szerszy dostęp do badań i konsultacje z lekarzami specjalistami – mówi Izabela Domogała.

II Wojewódzka Konferencja Senioralna

W konferencji udział wezmą naukowcy, politycy oraz przedstawiciele instytucji realizujący politykę senioralną w środowiskach lokalnych. Jej główny nacisk będzie położony na seniora, jako konsumenta, a głównym założeniem konferencji będzie „Senior konsument mający wpływ na rozwój gospodarki”

Bezpłatne wejście i dojazd

Wejście na wydarzenia targowe jest bezpłatne. Uczestnicy imprezy będą mogli także skorzystać z bezpłatnego dojazdu do hali targowej z rejonu dworca PKP autobusami nr 7 i 8. Do bezpłatnego przejazdu uprawnione będą osoby 60+ z dowolnego miejsca zamieszkania. 

Silver Silesia. Będą granty na aktywizację, targi i konferencja. Śląsk wspiera seniorów

300 tys. zł przeznaczył samorząd województwa śląskiego dla organizacji pozarządowych na dofinansowanie projektów mających aktywizować seniorów. Z kolei Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego wspólnie z Miastem Bielsko – Biała przygotowuje się do organizacji poświęconych im targów i konferencji.

Wspieramy wszelkie inicjatywy, które aktywizują osoby w sile wieku, zwłaszcza teraz, kiedy obostrzenia sanitarne są poluzowane, a seniorzy zaszczepieni – mówi Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego, której podlega m.in. ROPS.

O dofinansowanie na działania aktywizujące seniorów mogą ubiegać się m.in.: fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, kluby sportowe, a także grupy nieformalne (jako partnerzy trzeciego sektora). Można otrzymać do 10 tys. zł na projekt.

Ubiegłoroczna edycja grantów senioralnych pokazała, że seniorzy są już bardzo zmęczeni izolacją spowodowaną pandemią. Złożonych zostało ok. 100 wniosków, z czego dofinansowaliśmy 34 projekty – mówi Grzegorz Baranowski. Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.

Organizacje pozarządowe mają bardzo wiele pomysłów na to, jak urozmaicić życie osobom starszym. Organizują na przykład: wycieczki do teatru, wieczorki taneczne, kursy szydełkowania, wyszywania i szycia, zajęcia sportowe, naukę obsługi urządzeń multimedialnych, zajęcia doszkalające z techniki jazdy samochodem czy akcje sadzenia drzew. Wszystko po to, by wyciągnąć seniorów z domów, uczulić na bezpieczne zachowania czy sprawić, by nie czuli się osamotnieni.

Dalsze plany- SILVER RUN 2022

Na tym nie koniec. 25 czerwca w Ożarowicach odbędzie się integracyjne spotkanie seniorów województwa śląskiego SILVER RUN 2022. Seniorzy będą mogli wziąć udział w marszach nordic walking na dwóch dystansach – 2 i 5 kilometrów, posłuchać występów artystycznych, wziąć udział w konkursach oraz zadbać o swoje zdrowie.

Impulsem do zorganizowanie tej imprezy było wyciągnięcie osób starszych po pandemii z domów. Do Ożarowic przyjechało wówczas 2 tysiące seniorów z całego regionu – mówi Grzegorz Baranowski. To pokazuje, jak bardzo potrzebne są wydarzenia adresowane do tej grupy społeczeństwa – podsumowuje.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%