Zamknij
REKLAMA

Kto na kwarantannę, a kto na izolację?

11:59, 06.04.2021 | A.R
Skomentuj
REKLAMA

Od kiedy obowiązuje kwarantanna? Czy ozdrowieńcy, jeżeli zachoruje ktoś z domowników, również trafiają na kwarantannę? Czy osoby mieszkające z osobą objętą kwarantanną, czekającą na wynik testu na COVID, też są na kwarantannie? 

Kogo i od kiedy obowiązuje kwarantanna?

Kwarantanna jest nakładana na osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 i trwa 10 dni. Obowiązuje od następnego dnia po kontakcie z chorym, ale może być wydłużona, jeśli w trakcie pojawią się jakieś objawy.

Izolacją obejmowane są osoby, które mają zakażenie potwierdzone na podstawie badań laboratoryjnych. Izolacja trwa 10 dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, ale może być wydłużona przez lekarza, jeżeli dłużej utrzymują się objawy choroby. W momencie, kiedy dostajemy skierowanie na test, z automatu jesteśmy objęci kwarantanną. Jeśli wynik jest pozytywny, kwarantanna zmienia się w izolację, jeśli wynik testu jest negatywny - jesteśmy zwolnieni z kwarantanny.

Osoby mieszkające z zakażonym obejmowane są kwarantanną od momentu, kiedy zaczyna on izolację. W tym przypadku kwarantanna trwa 7 dni dłużej od zakończenia izolacji przez zakażonego. Kwarantanna obowiązuje automatycznie, nie wymaga kontaktu ze strony sanepidu.

Osoba w izolacji może zakażać bliskich, muszą więc oni pozostać dłużej na kwarantannie, żeby potem nie zakażać innych. Nawet negatywny wynik testu nie zwalnia z obowiązku odbycia kwarantanny przez domownika osoby zakażonej. Są jednak pewne wyjątki.

Czy jeżeli jestem ozdrowieńcem, a zachoruje ktoś z moich domowników, mam kwarantannę?

W myśl obowiązujących przepisów, jeżeli domownicy osoby zakażonej są ozdrowieńcami, nie obowiązuje ich kwarantanna. Z obowiązku kwarantanny są zwolnione też osoby, które dostały obie dawki szczepionek. W przypadku ozdrowieńców kwarantanna nie dotyczy tych, którzy chorowali na COVID w ciągu ostatnich 6 miesięcy. 

Zarówno w przypadku ozdrowieńców, jak i w przypadku osób zaszczepionych ryzyko infekcji COVID jest bardzo małe.

Luka w zasadach kwarantanny

Jeden z domowników ma objawy i jest kierowany na test, pozostali domownicy mogą przenosić wirusa dalej, gdyż nie podlegają kwarantannie w czasie oczekiwania na wynik. Dopiero kiedy pacjent uzyska dodatni wynik testu, jest objęty izolacją, a jego domownicy są na kwarantannie.

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%