Zamknij

Bielszczanie przejechali 74 tys. kilometrów. Nagrody trafiły do domu dziecka

15:03, 17.11.2021 | mat. nadesłany
Skomentuj Bielszczanie przejechali 74 tysiące kilometrów. Nagrody trafiły do bielskiego domu dziecka
REKLAMA

Monstera, dracena, zamioculcas i difenbachia – co łączy te rośliny? Wszystkie mają wyjątkowe właściwości do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach i produkcji tlenu, a teraz przysłużą się wychowankom Domu Dziecka w Bielsku-Białej. Rośliny i nowoczesny oczyszczacz powietrza zostały przekazane dzieciom w ramach finału akcji „Rower pomaga” oraz Dnia Czystego Powietrza przez Galerię SFERA i Fundację Ekologiczną ARKA.

Jak podaje Sekretarz Generalny ONZ, obecnie aż dziewięć na dziesięć osób oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Ta sytuacja przyczynia się do około 7 milionów przedwczesnych zgonów każdego roku, w tym 600,000 dzieci. W samej Polsce, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Komisję Europejską, każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera blisko 50 tys. osób.

Z okazji Dnia Czystego Powietrza, który co roku obchodzony jest 14 listopada, Fundacja Ekologiczna ARKA wraz z Galerią SFERA przekazały do Domu Dziecka przy ul. Józefa Lompy w Bielsku-Białej okazałe rośliny antysmogowe i oczyszczacz powietrza. Pozwoli to na stworzenie dla dzieci własnej „Tlenodajni” na wzór tej, która od dwóch lat działa w bielskiej Galerii SFERA.

Dzięki współpracy z Galerią SFERA udaje nam się zrealizować kolejny nasz pomysł. Tlenodajnia, jako pierwsze takie miejsce w Polsce powstała właśnie w SFERZE i można z niej korzystać od 2019 roku. Teraz kolejne Tlenodajnie chcemy montować tam, gdzie będą bardzo potrzebne – właśnie w domach dziecka

- wyjaśnia Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA i pomysłodawca TLENODAJNI.

Nagrody zostały ufundowane ze środków zebranych podczas tegorocznej edycji akcji „Rower pomaga z Galerią SFERA”, w ramach której od sierpnia do października br. w aplikacji Strava można było sumować przejechane kilometry. W tym roku bielszczanie przejechali łącznie ponad 74 tysiące kilometrów. To największa tego typu akcja charytatywna w Polsce, która łączy promocję zdrowego trybu życia z ochroną środowiska.

Bielsko-Biała jest w pierwszej pięćdziesiątce najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast. Podejmowanymi działaniami Galeria SFERA chce dać przykład, że można to zmienić. Pragniemy nie tylko uczulać mieszkańców na kwestie związane z ochroną środowiska oraz własnego zdrowia, ale też mobilizować ich do działania. Takie akcje jak „Rower pomaga z Galerią SFERA” każdego roku przynoszą wymierne korzyści mieszkańcom Bielska-Białej. Korzystanie z roweru przekłada się na mniejsze zanieczyszczanie powietrza, przyczynia się do poprawy stanu zdrowia, a dodatkowo środki zebrane w zamian za przejechane kilometry zostaną przekazane na szczytny cel

- mówi Monika Magner, dyrektor Galerii SFERA.

Wsparcie dla czystego powietrza

Dzień Czystego Powietrza wymyśliła i realizuje od 2005 roku Fundacja Ekologiczna ARKA, a inicjatywa weszła na stałe do ogólnopolskiego kalendarium. Akcja jest częścią programu aktywnej edukacji ekologicznej ZIELONA RĘKA (www.zielonareka.pl), w ramach której prowadzony jest szereg różnorodnych działań. W tym roku do akcji Dzień Czystego Powietrza, celem której jest walka o czyste powietrze, zgłosiło się 87 197 osób z całej Polski.

Dla uczestników Fundacja Ekologiczna ARKA przygotowała m.in. narzędzia edukacyjne dla placówek oświatowych – scenariusze zajęć i plakaty informacyjne. Dzień Czystego Powietrza ma uświadamiać społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci i innych trujących opałów w piecach domowych. W efekcie takich działań do atmosfery trafiają toksyczne substancje, które są przyczyną wielu niebezpiecznych chorób.

 

(mat. nadesłany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%