Zamknij

[WSPOMNIENIE] Legendarna postać w dziejach wiekowej szkoły

Zbyszek LubowskiZbyszek Lubowski 09:23, 29.04.2023 Aktualizacja: 17:53, 29.04.2023
Skomentuj Rudolf BILLIG (1912-1988) Rudolf BILLIG (1912-1988)

Rudolf BILLIG (1912-1988)

Codziennie wstawał najpóźniej o czwartej nad ranem. Jechał dwa kilometry rowerem do Chybia, a potem pociągiem do Czechowic-Dziedzic. Tam przesiadał się na pociąg do Bielska, gdzie ze stacji kolejowej musiał jeszcze dotrzeć do szkoły. Mimo to nigdy nie spóźnił się do pracy. Był wzorem punktualności i zawodowej rzetelności.

Postać Rudolfa BILLIGA (1912-1988), zamieszkałego w Zabłociu wieloletniego woźnego szkolnego w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej, jest prawdziwą legendą najstarszego w mieście ogólniaka. Warto przypomnieć, że w 2019 roku obchodziło ono jubileusz 100-lecia swego istnienia. Sumienny i powszechnie lubiany przez uczniów woźny zapisał piękne karty w historii tej placówki.

Urodził się w miejscowości Radziechowy-Wieprz na Żywiecczyźnie, a w Żywcu ukończył szkołę ogrodniczą. Pracę w swojej profesji rozpoczął w Państwowym Gimnazjum w Bielsku (taką nazwę nosił dzisiejszy ogólniak w czasach dwudziestolecia międzywojennego). Pozostał tej szkole wierny przez całe zawodowe życie, z wyłączeniem – rzecz jasna – okresu okupacji hitlerowskiej.

Billig pracował wtedy w Oświęcimiu w kolejnictwie. Był tam świadkiem przybycia transportu więźniów do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Brzezince.

W !945 roku podjął ponownie pracę w gmachu szkolnym przy ul. Piastowskiej. Przez 32 lata był tam woźnym w charakterystycznym fartuchu służbowym. Wiele wymagał zarówno od siebie, jak i od innych. Dla uczniów był często cennym wsparciem, szczególnie w tak ciężkich chwilach, jak klasówki czy egzaminy maturalne – czytamy w obszernej monografii Stanisława Horowskiego, opracowanej z okazji 100-lecia szkoły.

Rudolf Billig zmarł przed 35 laty. Został pochowany na cmentarzu w Strumieniu, we wspólnym grobie z żoną Zofią. Nie brakuje tam nigdy kwiatów i zniczy, co z pewnością zasługuje na uwagę.

O takich wspaniałych ludziach warto wspominać chociażby z tego powodu, że rok 2023 jest ROKIEM KOPERNIKOWSKIM. Wybitny polski astronom, matematyk, lekarz i ekonomista, Mikołaj Kopernik, autor fundamentalnego dzieła naukowego „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach ciał niebieskich”) jest od 78 lat patronem zasłużonej bielskiej szkoły, którą odegrała i nadal przecież odgrywa istotną rolę w dziejach miasta.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%