Zamknij

Nowa sala w Muzeum Fauny i Flory w Jaworzu. Odsłonięto także tablicę pamiątkową

11:57, 20.10.2021 | A.R
Skomentuj Tablica pamiątkowa w Muzeum Fauny i Flory w Jaworzu
REKLAMA

W Muzeum Fauny i Flory w Jaworzu powieszono tablicę pamiątkową patrona obieku Erwina Pasternego. W trakcie uroczystości oficjalnie otwarto również Salę im. kapitana żeglugi wielkiej Zdzisława Byloka.

Pochodzący z Jaworza bosman statków handlowych Erwin Pasterny został patronem Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu. Przy udziale rodziny zmarłego w 2011 r. bosmana oraz zaproszonych gości dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej jego zasługi dla społeczności lokalnej. W 1969r. jako były uczeń,  przekazał on Szkole Podstawowej nr 2 w Jaworzu spreparowane przez siebie okazy fauny i flory morskiej, które  prezentowane są w obecnej siedzibie jaworzańskiego muzeum.

Inicjatorem nazwania tej instytucji imieniem Erwina Pasternego jest dr Fryderyk Tomala prezes Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, który jak powiedział:

interesował się od dawna życiorysami osób zasłużonych dla morza i zastanawiał się, co motywowało młodych ludzi do tego, by poświęcić swoje życie zawodowe morzu. Zauważył, że wśród nich jest wielu wybitnych ludzi, pochodzących spoza wybrzeża i tak trafił na postać Erwina Pasternego. Uznał, że rzeczą słuszną jest fakt, by muzeum otrzymało jego imię.

Zwrócił się więc z oficjalnym wnioskiem do wójta gminy Jaworze Radosława Ostałkiewicza, a Rada Gminy Jaworze podjęła stosowną uchwałę, która wcieliła tą ideę w życie. 

Obecny podczas wydarzenia wójt gminy Jaworze  powiedział, że:

Za prezentowanymi w muzeum preparatami stoi serce, ręka i duch człowieka. Unosi się tutaj duch Erwina Pasternego, a pamięć o nim pozostanie na zawsze". Wspomniał również o tym, że instytucja ta powstała w roku 2014 z inicjatywy wieloletniego wójta gminy, radnego VI kadencji Rady Powiatu w Bielsku-Białej,   Zdzisława Byloka, którego marzeniem było stworzenie godnego miejsca dla wszystkich wspaniałych zbiorów i uhonorowanie bosmana Pasternego w należyty sposób. "Zarówno Erwin Pasterny, jak i Zdzisław Bylok byli ludźmi gór, którzy żyli dla morza i morzem.

W trakcie uroczystości oficjalnie otwarto również Salę im. kapitana żeglugi wielkiej Zdzisława Byloka, ktory zmarł przed dwoma laty. "Uważam, że te dwie postacie, jakimi były: bosman Erwin Pasterny - fundator Muzeum w Jaworzu i kpt. ż. w. Zdzisław Bylok - inicjator budowy gmachu Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej zasługują na takie upamiętnienie - podkreślił Radosław Ostałkiewicz.

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%