Czy Janosik wciąż jest potrzebny współczesnemu widzowi? A jeśli tak – to w jakiej formie powinien powrócić? Na kilka dni przed premierą spektaklu „Janosik. Nowa historia” zespół Teatru Polskiego w Bielsku-Białej zaprosił dziennikarzy na konferencję prasową, podczas której twórcy uchylili rąbka tajemnicy. Jedno wybrzmiało szczególnie wyraźnie: to nie będzie opowieść, jaką znamy z kultowego serialu.
Premiera zaplanowana na 28 marca 2026 roku już teraz zapowiada się jako jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych kończącego się sezonu jubileuszowego. Twórcy nie tylko reinterpretują legendę o najsłynniejszym zbójniku Karpat, ale także stawiają pytania o jej aktualność w świecie współczesnym.

Czwartkowe spotkanie odbyło się na Dużej Scenie Teatru Polskiego, gdzie trwają ostatnie przygotowania do premiery. Dyrektor instytucji, Witold Mazurkiewicz, podkreślał szczególny kontekst wydarzenia.
Spektakl wpisuje się w obchody Polskiej Stolicy Kultury, co znacząco podnosi jego rangę. Dodatkowo produkcja bierze udział w 32. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej – jednym z najważniejszych przeglądów promujących rodzimą dramaturgię.
To nie tylko kolejna premiera w repertuarze, ale projekt o ambicjach ogólnopolskich, który ma szansę wybrzmieć szerzej niż tylko lokalnie.
Reżyser Rafał Szumski jasno zaznaczył, że widzowie nie powinni oczekiwać klasycznej opowieści o zbójniku.
– Interesuje nas Janosik jako postać, która trafia do współczesnego świata i musi się w nim odnaleźć – mówił podczas konferencji.
To podejście wpisuje się w coraz silniejszy trend reinterpretowania znanych mitów i legend przez pryzmat współczesnych problemów. Szumski, debiutujący w Bielsku-Białej, znany jest z dynamicznych, przystępnych i widowiskowych realizacji – i właśnie taki ma być także „Janosik. Nowa historia”.
Autor scenariusza, Ziemowit Szczerek, podkreślał, że punktem wyjścia była chęć stworzenia historii komunikatywnej, ale niepozbawionej refleksji.
– To spektakl z humorem i energią, ale też komentarzem do rzeczywistości, w której żyjemy – zaznaczył. – Każda legenda musi zmierzyć się z czasami, w których się ją interpretuje.

Twórcy nie ukrywają, że spektakl będzie operował językiem świadomie balansującym między tradycją a współczesnością. W przedstawieniu pojawią się elementy, które dla wielu widzów będą natychmiast rozpoznawalne. Motywy muzyczne przywołujące skojarzenia z filmową wersją Janosika, imiona bohaterów nawiązujące do kultowego serialu czy wizualne odniesienia do folkloru – to wszystko zostaje jednak przetworzone przez współczesną estetykę.
Kluczowym punktem odniesienia stają się tu Krupówki – symbol skomercjalizowanego folkloru, gdzie tradycja miesza się z popkulturą, a autentyczność z turystycznym spektaklem. To właśnie ta przestrzeń ma stanowić ważne tło interpretacyjne dla całej historii.
Forma spektaklu ma być równie istotna jak jego treść. Twórcy zapowiadają widowisko z rozmachem, które łączy różne konwencje sceniczne.
Za muzykę odpowiada Marcin Nagnajewicz, choreografię przygotowuje Aleksander Kopański, scenografię tworzy Marcin Chlanda, a kostiumy projektuje Adrian Lewandowski.
Całość ma balansować na styku musicalu i współczesnej satyry, tworząc dynamiczną, wielowarstwową opowieść. Jak podkreślano podczas konferencji, spektakl będzie korzystał z energii zbiorowej pracy zespołu i efektownych rozwiązań scenicznych.
Na scenie zobaczymy niemal cały zespół Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. W roli tytułowej wystąpi Mateusz Wojtasiński, a partnerować mu będzie Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt jako Maryna.
W obsadzie znaleźli się również:
Jednym z najważniejszych wątków poruszanych podczas konferencji była aktualność postaci Janosika. Twórcy unikają jednoznacznych deklaracji, zamiast tego proponując widzom przestrzeń do interpretacji.
Czy Janosik byłby dziś bohaterem, buntownikiem, celebrytą, a może outsiderem niepasującym do systemu? – Każdy widz znajdzie w tej postaci coś innego – podkreślali twórcy.
„Janosik. Nowa historia” zapowiada się jako przedstawienie, które nie tyle opowiada znaną historię, ile ją przepisuje. To próba zderzenia mitu z rzeczywistością, tradycji z popkulturą, a romantycznej wizji sprawiedliwości z dzisiejszym światem instytucji i systemów.
Premiera już 28 marca, a oczekiwania są wysokie – zarówno ze względu na kontekst jubileuszowy, jak i ambicje artystyczne twórców. Czy „Janosik. Nowa historia” okaże się jednym z najważniejszych spektakli sezonu? Odpowiedź poznamy wkrótce.
Czytaj także:
Teatry w Bielsku-Białej: Teatr Polski i Teatr Lalek BanialukaTwoje centrum informacji o dwóch scenach Bielska-Białej. W Teatrze Polskim – dramat, komedia i muzyczne tytuły dla dorosłych; w Banialuce – sztuka lalkowa dla dzieci i dorosłych, edukacja i przeglądy. Publikujemy zapowiedzi premier, repertuar, recenzje, wywiady, fotorelacje.
2026-06-15
Mała Czarna w Bielsku-Białej. Siedem spektakli i siedem kobiecych historii
2026-05-21
Teatr lalek dawno przestał być tylko dla dzieci
2026-05-20
„Dracula. Sen Lucy” z Grand Prix festiwalu. Banialuka zakończyła 31. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej
2026-05-19
Festiwalowy spektakl „Edith i Ja” poruszył widzów. Yael Rasooly zachwyciła publiczność
2026-05-18
„Blind” w Teatrze Lalek Banialuka. Poruszający spektakl o ciemności, bólu i odzyskiwaniu siebie
2026-05-16
Inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej: „Dracula – Sen Lucy” i plenerowe widowisko „Sen Herberta”
2026-05-07
Banialuka zapowiada festiwal w Gemini Park w Bielsku-Białej
2026-05-05
Artyści z 12 krajów i plenerowe widowiska. Przed nami 31. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej
2026-04-22
„Kamyk i Księżyc” w reżyserii Anity Piotrowskiej: nowy spektakl bielskiej Banialuki dla widzów 4+
2026-04-20
Historia, humor i stare kino. Tak „Fabryka Sensacji” otworzyła FERMENTY w Bielsku-Białej
2026-04-10
Plenerowe parady i widowiska muzyczno-wizualne w Bielsku-Białej w ramach 31. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej
2026-04-10
Beethoven w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. La Nostra Banda
2026-03-30
Złote Maski 2025 w Bielsku-Białej. Teatr Polski gospodarzem gali
2026-03-30
Nowe spojrzenie na postać Janosika czyli… teatralne rozbijanie mitu
2026-03-20
Wielkanocne Koncerty w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Przedświąteczne wyciszenie...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Dzisiaj startuje Pendolino do Ustki
Ja nie rozumiem po co aż tyle przystanków w szczególności poza południem Polski
Janek
17:31, 2026-06-28
Dzisiaj startuje Pendolino do Ustki
Bardzo fajnie .Jednak dobrze by było gdyby z Bielska wyruszył o 1.00 w nocy a powrót 12-13 z Ustki
Klo
13:09, 2026-06-28
Dzisiaj startuje Pendolino do Ustki
Ogarnijcie się ludzie nic Wam nie pasuje masakra 🤦😤
Ktoś
12:53, 2026-06-28
Dzisiaj startuje Pendolino do Ustki
Żeby w pełni skorzystać z wyjazdu powinno się dotrzeć nad wybrzeże około 8 mej rano. Natomiast wyjazd z wybrzeża powinien być pod wieczór lub około 24 tej.
Zyga
11:44, 2026-06-28