Organizatorem konkursu od lat jest Dom Kultury Włókniarzy w Bielsku-Białej i tam właśnie wręczono nagrody i wyróżnienia. Z ramienia samorządu Bielska-Białej nagrody wręczył Piotr Ryszka, w imieniu prezydenta Jarosława Klimaszewskiego nagrodę główną wręczył naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Przemysław Smyczek. Oprawę muzyczną wydarzenia stworzyła Kapela Beskidek.
Prace oceniała komisja w składzie:
W związku z jubileuszem 70-lecia Bielska-Białej tematem przewodnim konkursu było hasło: Bielsko-Biała – dwa miasta, jeden organizm. Wielu autorów odpowiedziało na niego malując konterfekty wedutowe (przedstawiające panoramę lub fragment miasta – przyp. red.) lub symboliczne. W tym zestawie tematycznym zwyciężyła praca akwarelowa autorstwa Leszka Henryka Dryji, przedstawiająca z dużą finezją, w materiach kolorystyczno-walorowych zaułki architektoniczne ulicy Schodowej
- powiedział przewodniczący komisji konkursowej prof. Ernest Zawada.
W protokole jurorów konkursu czytamy:
Jury, po długich dywagacjach, pierwszą nagrodą uhonorowało obraz zatytułowany Galeria OKO, którego autorem jest Krzysztof Webs. To praca stworzona w określonej, zdecydowanej i charakterystycznej dla autora konwencji stylistycznej. Przedstawia osoby tłumnie podziwiające dzieła sztuki w galerii, zapewne podczas wernisażu (za czym teraz tęsknimy). Jednak to nie temat wpłynął na decyzję o nagrodzie, lecz wartości czysto malarskie, takie jak: układ i konstrukcja kompozycji, wyważenie w niej kontrapunktowych akcentów oraz gama kolorystyczna, oparta o zestawienia kontrastowo chromatyczne i achromatyczne.
Drugą nagrodę przyznano Zbigniewowi Krasoniowi za pracę nokturnową, przedstawiającą znowu fragment ulicy Schodowej, widzianej z okna znajdującego się tam jednego z mieszkań. Cechuje ją wręcz mistyczne odzwierciedlenie poświaty księżycowej i światła miejskiej lampy, potraktowanego jako akcent. To oniryczno-nostalgiczne ujęcie, być może nawiązuje do znanego wiersza Szymborskiej, w którym panuje cisza niezmącona nawet obecnością postaci kota, wpatrującego się z parapetu za szybę.
Trzecia nagroda trafia do Krystyny Nowak, za urokliwą akwarelę, obrazującą w szerokiej perspektywie plac przed kościołem Zbawiciela w Bielsku. Praca ta charakteryzuje się wyczuciem przestrzeni, a także delikatnością zestawień tonalnych - czytamy w ocenie jury.
IV nagroda przypadła Romualdowi Romańczykowi za obraz Bielsko-Biała.
wyróżnienia:
Nagroda przyznana panu Leszkowi Dryji za obraz w temacie przewodnim konkursu "Bielsko-Biała - dwa miasta, jeden organizm".
Nagrody dla artystów ufundowali miasto Bielsko-Biała, Aqua S.A., Centrum Handlowo-Rozrywkowe Gemini Park, Drukarnia Augustana, Sklep Zaopatrzenia Plastyków Matejko oraz MDK.
Hak14:54, 10.06.2021
Na okładce katalogu z wystawy Nagroda Głowna w temacie zasadniczym / czyli miasto / przypadła temu panu co jest wymieniony na samym końcu
CIC w Bielsku-Białej. Wiadomo gdzie powstanie
To jest szokujące swoi ludzie czekają lata na mieszkanie ,do lekarza miesiącami zabiera się przymusowo ,bez pytania duże kwoty składki zdrowotnej a leczyć musimy się prywatnie za 400zl wizyta u specjalisty bez paragonów gotówka (dlaczego nie ma kasy fiskalnej)obcy dostanie od dzystko ma tacy
Ewakasimska
10:08, 2025-06-18
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
From the river to the sea, Palestine will be free!
Bielszczanin
19:41, 2025-05-22
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
Wiecie czego nienawidzę bardziej niż femoidy? Propalestyńskich femoidów!
Incel
19:30, 2025-05-22
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
Skandaliczne zachowanie. Mam nadzieję że zostaną porządnie ukarani i ewentualnie wywaleni ze studiów. W państwie demokratycznym nie ma miejsca na antysemityzm i popieranie terroryzmu.
Żonaty Prawiczek Rog
19:20, 2025-05-22