Zamknij
REKLAMA

Bielsko-Biała - dwa miasta, jeden organizm

08:48, 10.06.2021 | Bielskirynek.pl - źródło: UM Bielsko-Biała
Skomentuj fot. J.Kachel Konkurs Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka. 8.06.2021
REKLAMA

8 czerwca odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników 27. Konkursu Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka. Ogółem na konkurs wpłynęło 350 prac od 131 autorów. Do pokonkursowej prezentacji jury wybrało 121 prac.

Organizatorem konkursu od lat jest Dom Kultury Włókniarzy w Bielsku-Białej i tam właśnie wręczono nagrody i wyróżnienia. Z ramienia samorządu Bielska-Białej nagrody wręczył Piotr Ryszka, w imieniu prezydenta Jarosława Klimaszewskiego nagrodę główną wręczył naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Przemysław Smyczek. Oprawę muzyczną wydarzenia stworzyła Kapela Beskidek.

Prace oceniała komisja w składzie:

 • prof. Ernest Zawada, prof. UŚ,
 • dr hab. Krzysztof Dadak, 
 • artysta malarz Mariusz Horeczy.

W związku z jubileuszem 70-lecia Bielska-Białej tematem przewodnim konkursu było hasło: Bielsko-Biała – dwa miasta, jeden organizm. Wielu autorów odpowiedziało na niego malując konterfekty wedutowe (przedstawiające panoramę lub fragment miasta – przyp. red.) lub symboliczne. W tym zestawie tematycznym zwyciężyła praca akwarelowa autorstwa Leszka Henryka Dryji, przedstawiająca z dużą finezją, w materiach kolorystyczno-walorowych zaułki architektoniczne ulicy Schodowej

- powiedział przewodniczący komisji konkursowej prof. Ernest Zawada.

W protokole jurorów konkursu czytamy:

Jury, po długich dywagacjach, pierwszą nagrodą uhonorowało obraz zatytułowany Galeria OKO, którego autorem jest Krzysztof Webs. To praca stworzona w określonej, zdecydowanej i charakterystycznej dla autora konwencji stylistycznej. Przedstawia osoby tłumnie podziwiające dzieła sztuki w galerii, zapewne podczas wernisażu (za czym teraz tęsknimy). Jednak to nie temat wpłynął na decyzję o nagrodzie, lecz wartości czysto malarskie, takie jak: układ i konstrukcja kompozycji, wyważenie w niej kontrapunktowych akcentów oraz gama kolorystyczna, oparta o zestawienia kontrastowo chromatyczne i achromatyczne.

Krzysztof Webs - Galeria OKO

Drugą nagrodę przyznano Zbigniewowi Krasoniowi za pracę nokturnową, przedstawiającą znowu fragment ulicy Schodowej, widzianej z okna znajdującego się tam jednego z mieszkań. Cechuje ją wręcz mistyczne odzwierciedlenie poświaty księżycowej i światła miejskiej lampy, potraktowanego jako akcent. To oniryczno-nostalgiczne ujęcie, być może nawiązuje do znanego wiersza Szymborskiej, w którym panuje cisza niezmącona nawet obecnością postaci kota, wpatrującego się z parapetu za szybę.

Zbigniew Krasoń - fragment ulicy Schodowej

Trzecia nagroda trafia do Krystyny Nowak, za urokliwą akwarelę, obrazującą w szerokiej perspektywie plac przed kościołem Zbawiciela w Bielsku. Praca ta charakteryzuje się wyczuciem przestrzeni, a także delikatnością zestawień tonalnych - czytamy w ocenie jury.

Krystyna Nowak - akwarela

IV nagroda przypadła Romualdowi Romańczykowi za obraz Bielsko-Biała.

Romuald Romańczyk

wyróżnienia:

 • Katarzyna Misiórska-Skiba z Legionowa za obraz Żurawie,
 • Karolina Jelonek z Bielska-Białej za obraz Zimowy oddech,
 • Oleksandra Sych z Bielska-Białej za obraz Poranek. Kawa,
 • Michał Benecki z Bielska-Białej za obraz Fryderyk Chopin,
 • Lidia Kosiorek z Olsztyna za obraz Czas spokoju,
 • Renata Bartecka-Grochla z Tychów za obraz Śnieżne drzewa Szyndzielni,
 • Dagmara Tupiec z Bielska-Białej za obraz Moje miasto,
 • Paweł Synowiec z Katowic za obraz Bielsko-Biały rower,
 • Irena Danielak z Bielska-Białej za obraz Mojemu miastu na święto,
 • Krystyna Wiśniewska z Olsztyna za obraz Portrety rodzinne – Krystyna.

Nagroda przyznana panu Leszkowi Dryji za obraz w temacie przewodnim konkursu "Bielsko-Biała - dwa miasta, jeden organizm".

Leszek Dryja - nagroda w temacie przewodnim

Nagrody dla artystów ufundowali miasto Bielsko-Biała, Aqua S.A., Centrum Handlowo-Rozrywkowe Gemini Park, Drukarnia Augustana, Sklep Zaopatrzenia Plastyków Matejko oraz MDK.

(Bielskirynek.pl - źródło: UM Bielsko-Biała)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

HakHak

0 0

Na okładce katalogu z wystawy Nagroda Głowna w temacie zasadniczym / czyli miasto / przypadła temu panu co jest wymieniony na samym końcu 14:54, 10.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%