Zamknij

"O tym się nie mówi" - emisja filmu o trudnych tematach. Kobiety powinny mieć prawo wyboru

14:02, 24.11.2022 . Aktualizacja: 14:04, 24.11.2022
Skomentuj Konferencja prasowa przed emisją filmu "O tym się nie mówi" Konferencja prasowa przed emisją filmu "O tym się nie mówi"

Emisja filmu "O tym się nie mówi" w reż. Marka Osiecimskiego, to drugie wydarzenie na które zaprosili bielszczan organizatorzy akcji OdważniBB. Projekcję poprzedziła konferencja prasowa zorganizowana przez Agnieszkę Gorgoń-Komor, patronującą dzisiejszemu spotkaniu.

Film "O tym się nie mówi" to druga projekcja filmowa, która wpisała się w organizowaną w Bielsku-Białej akcję społeczną "OdważniBB". Wcześniej młodzież ze szkół średnich obejrzała obraz w reżyserii Anny Kasperskiej "Hela".

[ZT]5274[/ZT]

Przed wtorkową emisją filmu, w Bielskim Centrum Kultury im. M. Koterbskiej odbyło się krótkie spotkanie z mediami, wprowadzające w tematykę filmu. W konferencji udział wzięli: Senator RP i dr n. med. Agnieszka Gorgoń-Komor, specjalista kardiolog, współtwórca filmu dr Maciej Jędrzejko, Anita Czarniecka z Fundacji Damy Radę - założycielka inicjatywy społecznej OTSNM, Agnieszka Nowak - prezes Fundacji Strefa Kobiet i przewodniczącą Kongresu Kobiet Podbeskidzia oraz Beata Znamirowska-Soczawa, bielszczanka, autorka książki "Dlaczego moje dziecko" - ta książka to jedyna pamiątka po żyjącej zaledwie 1 minutę Marysi.

Przed wtorkową emisją filmu, w Bielskim Centrum Kultury im. M. Koterbskiej odbyło się krótkie spotkanie z mediami, wprowadzające w tematykę filmu

"O tym się nie mówi" to głośna produkcja oddająca głos kobietom pozbawionym wyboru w obliczu tragedii. Pokazuje losy kobiet, które po zajściu w ciążę dowiedziały się o płodzie obarczonym wadą rozwojową, prowadzącą do śmierci dziecka tuż po jego narodzinach lub w niedługim czasie po przyjściu na świat. W filmie, oprócz ich historii, pojawiają się także wypowiedzi lekarzy, położnych i psychiatrów. To film dokumentalny, który jest głosem sprzeciwu wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. Z tym dniem kobiety w Polsce pozbawione zostały możliwości wyboru i decydowania o sobie. 

Odebranie człowiekowi prawa do wyboru to przemoc Nie godzimy się na to aby w Polsce, w środku Europy godzono się na przemoc wobec kobiet, ale także wobec ich partnerów - powiedział dr Maciej Jędrzejko. Kobiety w Polsce są zastraszone i osamotnione i boją się rodzić. Film pokazuje, że nie można zostawiać kobiet w takiej sytuacji. Kobiety powinny mieć prawo wyboru.

Po wyświetleniu filmu w BCK odbył się panel dyskusyjny na temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym po 22 października 2020 roku kobiety nie mogą zgodnie z własną wolą dokonać aborcji ciąży ze względu na wadę płodu. W panelu wzięli udział:

  • Senator RP, dr n. med. Agnieszka Gorgoń-Komor - specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog,
  • dr n. med. Maciej Jędrzejko - współtwórca projektu OTSNM, specjalista ginekolog
  • Anita Czarniecka – Fundacja Damy Radę, założycielka inicjatywy społecznej OTSNM
  • Dr Aleksandra Sarna - psycholog, psychoterapeuta
  • Dr Edyta Jaroszek - specjalista ginekolog-położnik, Oddział patologii ciąży, Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej,
  • Dr Bożena Hryniewicz - Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, Szpital w Żywcu, InterHealthCanada, 
  • Dr n.med Marcin Leśniewski – ginekolog-położnik, adiunkt w Zakładzie Filozofii i Bioetyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
  • Dr n.med Klaudiusz Komor, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog, Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej,
  • Profesor UEK dr hab. Magdalena Małecka-Łyszczek - Katedra Prawa Konstytucyjnego, Administracyjnego i Zamówień Publicznych
  • Aneta Sum - psycholog, położna,
  • Beata Znamirowska-Soczawa – dziennikarka, autorka książki „Dlaczego moje dziecko?” 

A oto co jeszcze przed nami:

[ZT]5205[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%