Scena i restauracja w towarzystwie kina
Na początku była to obszerna sala widowiskowa ze sceną oraz przylegającym do niej jednopiętrowym budynkiem z pomieszczeniami biurowymi i mieszkalnymi, salą konferencyjną, a także restauracją. W 1925 roku wzbogaciła się jeszcze o kino „Świt”. Okres II wojny światowej przyniósł radykalną metamorfozę placówki. Urządzono w niej wówczas bibliotekę NSDAP, restaurację i kino przeznaczone tylko dla Niemców.
W czasach powojennych obiekt przechodził burzliwe koleje losu. Zły stan techniczny obiektu sprawił nawet, że przed 50 laty rozebrano stare mury. Na ich miejscu wzniesiono zupełnie nową budowlę o charakterystycznym kształcie architektonicznym. Stała się ona miejscem wielu oryginalnych imprez kulturalnych, literackich i sportowych oraz ciekawych przeglądów filmowych.
Od 2005 roku MDK jest zaś m.in. siedzibą Czechowickiego Teatru Muzycznego MOVIMENTO. Scena utworzona z inicjatywy Barbary Bielaczyc, zawodowej śpiewaczki operowej, przybrała postać rzadko spotykanej wylęgarni młodych talentów wokalnych i aktorskich. Wystawiane z ich udziałem atrakcyjne spektakle operetkowe i musicalowe przyciągały w minionych latach uwagę licznych widzów z całego Śląska Cieszyńskiego.
Dla każdego coś miłego
2 marca przestronna sala widowiskowa MDK rozbrzmiewała dźwiękami różnych gatunków muzyki podczas uroczystej gali przygotowanej dla upamiętnienia ważnego wydarzenia sprzed wieku. W imprezie wzięła udział kilkudziesięcioosobowa grupa wykonawców spod znaku MOVIMENTO, chórzystów z renomowanego zespołu MONIUSZKO oraz milusińskich z dziecięcej formacji tanecznej White Souls, działającej pod auspicjami MDK.
Program koncertu był mocno zróżnicowany pod względem repertuarowym. Tłumnie zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać m. in. słynnych arii operowych Mozarta, Pucciniego czy Verdiego, melodyjnych szlagierów operetkowych Kalmana, Lehara, Offenbacha i Straussa, niezapomnianych przebojów musicalowych Bocka i Webbera, piosenek Petersburskiego oraz utworów rozrywkowych z dorobku ABBY i typowo rockowych z repertuaru Joe Cockera.
Gwiazdy na scenie
Wokalistom i wokalistkom akompaniowały najpierw - pianistka Natalia Firlej i skrzypaczka Małgorzata Koba, a potem 6-osobowy zespół instrumentalny pod kierunkiem pianistki Eweliny Stanclik-Najwer, która wraz z Barbarą Bielaczyc była jedną ze współorganizatorek całego przedsięwzięcia muzyczno-tanecznego. Śpiewali dawni i obecni wychowankowie twórczyni MOVIMENTO, w tym m.in. Kuba Bergel, Paweł Borkowski, Piotr Brożek. Sebastian Gabryś, Julia Polaczek, Kornelia Szczypka, Roksana Wiercigroch.
Gorącymi brawami nagrodzono zwłaszcza Kornelię Szczypkę, studentkę przedostatniego roku studiów na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu (austriacka szkoła wraz z amerykańską placówką edukacyjną Juilliard School z Nowego Jorku jest powszechnie uznawana za najlepszą uczelnię muzyczną na świecie). Wokalne popisy obdarzonej niezwykłym głosem sopranistki wzbudzały za każdym razem entuzjastyczną reakcję słuchaczy. Pełen pasji, sztuki i emocji marcowy wieczór niedzielny w MDK pozostanie z pewnością na długo w pamięci uczestników czechowickiej gali.
foto – MDK Czechowice-Dziedzice
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz