Zamknij

Znamy laureatów I Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Jacka Lecha. Finałowy koncert odbył się wśród akwarel bielskiego artysty

08:20, 17.04.2023 Agata Rucińska Aktualizacja: 16:42, 17.04.2023
Skomentuj

Za nami zmagania pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Jacka Lecha "Moje serce należy do gór". Na podium stanęło ośmiu uczestników. Jury przyznało nagrodę Grand Prix. Koncertowi finałowemu towarzyszyło otwarcie wystawy "Bielsko-Biała i okolice w akwareli" autorstwa Leszka Henryka Dryi, długoletniego przyjaciela wokalisty.

Krok po kroku realizują się w Bielsku-Białej plany związane z upamiętnieniem piosenkarza Jacka Lecha (prawdziwe nazwisko Leszek Zerhau). Najpierw jego imię otrzymał Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich, gdzie po pracach remontowych zawiśnie tablica autorska Jacka Grabowskiego, poświęcona artyście. 15 kwietnia, w 76. rocznicę urodzin piosenkarza, odbyła się I edycja Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Jacka Lecha.

Jak zapewnił, obecny na koncercie finałowym zastępca prezydenta Adam Ruśniak, miasto nie powiedziało w tym temacie ostatniego słowa. W najbliższych planach przewidziany jest jeszcze skwer, a być może i rzeźba sławnego bielszczanina. 

Laureatka II miejsca Aleksandra Hoffman i zastępca prezydenta miasta Adam Ruśniak

Jak się okazało, ogłoszony w marcu nabór do konkursu przyciągnął uczestników nie tylko z Bielska-Białej. To dobry początek, oznacza bowiem, że kolejne edycje konkursu mają duże szanse stać się imprezą ogólnokrajową. Tymczasem w muzyczne szranki stanęło 8 uczestników. Rozpiętość wiekowa od 16 do 55 lat. 

- Nie jest zbiegiem okoliczności, że wśród uczestników konkursu znalazły się także osoby z niepełnosprawnościami - zauważył w rozmowie z nami animator kultury Zygmunt Czernek - Jacek Lech po powrocie do Bielska-Białej, w latach 90. często uczestniczył w koncertach charytatywnych organizowanych na rzecz ludzi chorych i potrzebujących.

Laureaci wyróżnień w konkursie piosenek Jacka Lecha

Jury w składzie: Michał Czulak, Magdalena Grzegorzek i Małgorzata Langner-Giemza przyznało cztery wyróżnienia, które otrzymali: Maria Fabia, Renata Gabryś, Emilia Puchała i Łukasz Zyzak. Nie przyznano miejsca III, na miejscu II znalazła się Aleksandra Hofman, zaś pierwsze miejsce zajęli ex aequo: Anna Sobkowicz z piosenką "Babie lato" i Dariusz Lekki wykonujący utwór "Czas nagle zatrzymuje się". Grand Prix konkursu przyznano jedynej uczestniczce z Bielska-Białej Karolinie Strzebońskiej, która wystąpiła ze swoim tatą Januszem Piątkiem, akompaniującym jej na gitarze. Jury niewątpliwie doceniło nie tylko walory głosowe pani Karoliny, ale także aranżację własną piosenki "Coś pozostanie z tamtych lat".

Laureatka nagrody Grand Prix Karolina Strzebońska z ojcem Januszem Płatkiem

O opinie na temat występu zdobywczyni Grand Prix zapytaliśmy obecnego na koncercie dziennikarza Zbigniewa Lubowskiego, recenzenta muzyczno-teatralnego miesięcznika "Śląsk":

Karolina Strzebońska była zdecydowanie najlepsza z grona uczestników wokalnego konkursu. Jako jedyna z tego towarzystwa zaśpiewała bez korzystania z tzw. pół-playbacku (podkładu instrumentalnego z CD lub MD). Zaprezentowała piosenkę na żywo z towarzyszeniem swojego taty grającego na gitarze. Interpretacja utworu wskazywała na wyraźne obycie estradowe wokalistki. Nie dziwnego, bo przed dwoma laty wzięła przecież z powodzeniem udział w popularnym programie telewizyjnym „The Voice of Poland”. Wykonała tam utwór Arethy Franklin pt. „Chain of fools”. Była naprawdę niezła!

Koncertowi finałowemu towarzyszyło otwarcie wystawy malarskiej "Bielsko-Biała i okolice w akwareli" Leszka Henryka Dryi i nie było to bynajmniej dzieło przypadku. Pan Leszek był długoletnim przyjacielem Jacka Lecha, o czym chętnie przypomniał podczas sobotniego spotkania. Bielski artysta przeznaczył także jedną ze swoich akwareli, jako dodatkową nagrodę dla najwyżej ocenianego wykonawcy konkursu.

Leszek Henryk Dryja - autor wystawy malarskiej Bielsko-Biała i okolice w akwareli

Niekwestionowaną muzyczną atrakcją wieczoru był także występ Małgorzaty Langner-Giemzy i jej mini recital poezji śpiewanej. Znakomitej bielskiej wokalistce towarzyszyła Dorota Zaziąbło, pianistka i autorka nowych aranżacji między innymi przebojów Jacka Lecha.

Małgorzata Langner-Giemza i Dorota Zaziąbło (akompaniament)

[ZT]5332[/ZT]

(Agata Rucińska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%