Zamknij

Fermentowe spotkanie z Krzysztofem Deszczyńskim. Wspomnienie o Bohdanie Smoleniu

16:14, 21.09.2022 A.R. Aktualizacja: 08:13, 22.09.2022
Skomentuj Fermentowe spotkanie z Krzysztofem Deszczyńskim. Wspomnienie o Bohdanie Smoleniu Fermentowe spotkanie z Krzysztofem Deszczyńskim. Wspomnienie o Bohdanie Smoleniu

Festiwal Kabaretowy Fermenty tym razem odwiedził Książnicę Beskidzką. 21 września gościem specjalnym Fermentów był Krzysztof Deszczyński, który właśnie tam zaprezentował komiks pt. "6 dni z życia kolonisty" autorstwa Maksa Skorwidera i przypomniał nieznane epizody z życia Bohdana Smolenia.

Krzysztof Deszczyński - aktor lalkarz, scenarzysta i reżyser, to także wieloletni przyjaciel Bohdana Smolenia. To właśnie z jego inicjatywy, w Poznaniu powstał pomnik-ławeczka urodzonego w Bielsku-Białej satyryka, a nie tak dawno imieniem artysty nazwano poznański skwer przy zbiegu ulic Rybaki i Strzałowej,

Deszczyński, który gościł już w Bielsku-Białej podczas ubiegłorocznych Fermentów - otrzymał wtedy z rąk prezydenta miasta nagrodę specjalną Złotego Fermenta - z charakterystycznym dla siebie gawędziarskim zacięciem, przybliżył publiczności nie tylko genezę powstania komiksu, lecz także przytoczył kilka mniej znanych epizodów z życia Bohdana Smolenia. 

Spektakl kabaretowy "6 dni z życia kolonisty", na kanwie którego powstał komiks, miał swoją premierę w 1985 r., zagrali w nim obok Bohdana Smolenia: Jacek Baszkiewicz, Andrzej Czerski i oczywiście sam autor i reżyser widowiska - Krzysztof Deszczyński. Spektakl przeznaczony był dla młodej publiczności, lecz na jego premierę przyszli wyłącznie dorośli, którzy na domiar złego nie chcieli opuścić sali, nawet gdy zaproponowano im zwrot za bilet - wspomina autor. 

Okazało się, że chociaż teksty skeczy mają już 37 lat, nadal żyją i znane są młodemu pokoleniu, czego świadectwem może być jeden z uczestników środowego spotkania 17-letni Marek, który potrafił odtworzyć z pamięci kilka fragmentów monologu Smolenia.

Autor komiksu Maks Skorwider - Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, obecnie pracownik Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Grafiki Komiks tworzył go słuchając zachowanych nagrań ze spektaklu, zdając się całkowicie na swoją wyobraźnię. 

Krzysztof Deszczyński i Łucja RuchałaKomiks wydany przez poznańskie Miejskie Wydawnictwo Posnania jest bez wątpienia unikatową pozycją wydawniczą, nie tylko ze względu na niewielką ilość oddanych do sprzedaży egzemplarzy, lecz także przez swoją oryginalność i wartość niemal historyczną. Można więc zgodzić się z prowadzącą spotkanie, dyrektorką Książnicy Łucją Ruchałą, że ma on duże szanse stać się pozycją kolekcjonerską.

Jak dowiedział się nasz portal - komiks można nabyć w bielskiej księgarni KLIMCZOK

(A.R.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%