Po raz 30 statuetka IKARA trafiła do wybitnych i zasłużonych działaczy kultury w Bielsku-Białej. Uroczystość w Teatrze Polskim była także okazją do podsumowania tego, co udało się w roku ubiegłym zrobić w dziedzinie szeroko pojętej kultury. Tym razem Prezydenta Miasta Jarosława Klimaszewskiego przepytywała gospodyni wieczoru Oriana Soika, aktorka bielskiej sceny teatralnej.
Jak poinformował Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Przemysław Smyczek, w tym roku kapituła konkursu postanowiła przyznać statuetki IKARA za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki i za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury w roku minionym oraz tradycyjnie wyróżnić dyplomami mecenasów kultury, czyli firmy, które aktywnie wspierają miejskie wydarzenia kulturalne. W tym roku tytuł Dobrodzieja Kultury przypadł w udziale trzem bielskim Spółkom: Nemak, Polmotors i Pre Zero. Przedstawicielom firm-mecenasów wręczono również obrazy bielskich artystów - Tadeusza Króla, Ernesta Zawady i Agnieszki Siwczyk.
Firma NEMAK jest z Teatrem Polskim od wielu lat i regularne wspiera go finansowo. W ubiegłym roku jej hojność pozwoliła na stworzenie kilku wspaniałych premier i teatralnych wydarzeń. Firma włączyła się także znacząco w przygotowania obchodów jubileuszu 75-lecia działalności Teatru Lalek Banialuka.
POLMOTORS sp. z o.o. - firma od wielu lat wspiera finansowo organizację miejskich działań kulturalnych. W 2022 roku była jednym ze sponsorów 11. Wystawy Kuratorskiej Bielskiej Jesieni - Sezon w piekle organizowanej w Galerii Bielskiej BWA, a także XXIX Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej i wszystkich wydarzeń podczas jubileuszowego roku 75-lecia Banialuki
PREZERO Bielsko-Biała S.A. - W ubiegłym roku firma wsparła finansowo Bielskie Centrum Kultury podczas organizacji wielu wydarzeń w tym między innymi cieszącego się dużym zainteresowaniem Pikniku ekologicznego czy gromadzącego tłumy miłośników dobrego humoru Festiwalu Kabaretowego FERMENTY
Wśród nominowanych w kategorii - Za wybitne osiągnięcia kulturalne w roku 2022 - znaleźli się:
Statuetka IKARA za szczególne osiągnięcia kulturalne w roku 2022 powędrowała na ręce znanego poety, pisarza i satyryka Juliusza Wątroby.
W kategorii Za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki nominowani zostali:
IKAR za całokształt działalności kulturalnej powędrował do muzyka Apostolosa Anthimosa. Gitarzysta obchodził w roku ubiegłym 50-lecie swojej twórczości muzycznej.
Poniedziałkową uroczystość artystycznie ubarwił spektakl muzyczny "Strefa Wyzwolenia", który mogliśmy oglądać podczas wrześniowych obchodów Dni Bielska-Białej. Występ artystów przeniesiony z trójpoziomowej sceny na deski Teatru Polskiego nie stracił na atrakcyjności i nagrodzony został brawami na stojąco.
Podczas Gali odbył się także premierowy pokaz kolejnej impresji filmowej o naszym mieście. Tomasz Walczak, twórca znanego bielszczanom filmu promocyjnego "Future is bright", tym razem przedstawił własną artystyczną wizję miasta w filimie "Bielsko-Biała - Miasto od zawsze dla ludzi".
********
IKAR to nagroda przyznawana przez Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dwóch kategoriach: Za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki i Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury w roku minionym. Nagrody IKAR przyznawane są od 1993 r. Pierwszymi laureatami byli: - ANDRZEJ ŁABINIEC (za wybitną dotychczasową działalność) i ALEKSANDRA KRZANOWSKA (za szczególne osiągnięcia w roku kalendarzowym). Od II edycji pojawiło się także wyróżnienie dla Dobrodzieja Kultury - po raz pierwszy otrzymała je w roku 1995 ŚLĄSKA WYTWÓRNIA WÓDEK GATUNKOWYCH „POLMOS”.
Autorem statuetki IKARA jest znakomita bielska artystka Lidia Sztwiertnia.
Podczas 30 dotychczasowych edycji Nagród Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury IKAR do kapituły zostało złożonych w sumie 701 wniosków. Kapituła przyznała 238 nominacji, 48 wyróżnień i dyplomów oraz 50 tytułów Dobrodziejów kultury. Ikarami nagrodzono 68 osób.
0 0
Gratuluję na Juliuszowi! W pełni zasłużył na nagrodę. To najpłodniejszy poeta i pisarz w regionie.👍👍👍