Zamknij
REKLAMA

Trwa wyburzanie kamienicy przy ulicy Cyniarskiej 13. Wojewódzki konserwator twierdzi, że rozbiórka jest nielegalna. Miasto odpowiada

20:47, 13.05.2022 | amakuz
Skomentuj Trwa wyburzanie kamienicy przy ulicy Cyniarskiej 13
REKLAMA

Trwa wyburzanie kamienicy przy ulicy Cyniarskiej 13. Prace potrwają przez cały weekend. W poniedziałek plac ma być czysty. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytkow w Katowicach poinformował, iż rozbiórka jest kontynuowana pomimo wstrzymania prac przez służby konserwatorskie.

Byliśmy na miejscu o godzinie 20.00. Prace rozbiórkowe trwały nadal i miały zakończyć się o godzinie 21.00. W sobotę wyburzanie rozpocznie się o godzinie 6.00 rano i potrwa przez cały weekend.

Kamienica przy ulicy Cyniarskiej 13 w Bielsku-Białej stała się przedmiotem sporu między władzami Bielska-Białej a śląskiem konserwatorem zabytków. Zgodnie z planami rewitalizacji placu Wojska Polskiego, władze miasta podjęły decyzję o wyburzeniu budynku. W odpowiedzi na to, decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora, obiekt ten końcem ubiegłego roku wpisany został do rejestru zabytków. W uzasadnieniu wpisu podano, iż: „Wpis do rejestru zabytków omawianego budynku jest uzasadniony potrzebą ochrony jego wyjątkowej architektury jako bardzo dobrego przykładu międzywojennej architektury modernistycznej, (…) dzieło jest niezwykle ważne dla miasta i regionu ze względu na swoją wartość architektoniczną, a także historyczną”.

10 stycznia 2022 r. władze miasta odwołały się od tej decyzji do ministra kultury dowodząc, że budynek nadaje się jedynie do rozbiórki, a jego wartość kulturowa i historyczna jest znikoma. Zgodnie z planem rewitalizacji placu Wojska Polskiego, w miejscu wyburzonej kamienicy planowane jest utworzenie traktu w postaci alei z drzewami z obu stron.

Jak możemy dzisiaj przeczytać na portalu społecznościowym WUOZ: "W związku z odwołaniem się miasta, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowiło powołać Narodowy Instytut Dziedzictwa, jako biegłego w postępowaniu administracyjnym w sprawie odwołania w celu wydania opinii."

Miasto odniosło się do postu WUOZ-u: Pozwolimy sobie na odniesienie się do postu Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach. Po pierwsze rozbiórka kamienicy przy ul. Cyniarskiej 13 ma prawomocną decyzję wynikającą ze ZRID czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (modernizacja ulicy Cyniarskiej). Drugim ważnym, a właściwie ważniejszym powodem rozpoczęcia rozbiórki tej kamienicy jest nakaz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego ze względów bezpieczeństwa.

Do tematu wrócimy.

[FOTORELACJA]118[/FOTORELACJA]

 

(amakuz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

bielszczankabielszczanka

0 1

Jest tyle ciekawych starych budynków w Bielsku, które z pewnością przedstawiają większą wartość historyczną. Dlaczego konserwator nazywa ten budynek "szczególnym dziełem"? 23:17, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%