Bielsko-Biała - Polska Stolica Kultury 2026 – program wydarzeń

Zamknij

Bielsko-Biała - Polska Stolica Kultury 2026 - program / Lipiec

Jeśli szukasz sprawdzonego źródła informacji o Polskiej Stolicy Kultury 2026, to jesteś we właściwym miejscu. Z nami nie przegapisz żadnego ważnego wydarzenia w Bielsku-Białej – mieście, które w 2026 roku stanie się sercem polskiej kultury.

IV Przegląd Artystów Ulicznych BBusking odbędzie się w Bielsku-Białej w sobotę, 18 lipca 2026 roku, wzdłuż ulicy 11 Listopada. Wydarzenie potrwa od 12:00 do 22:30, a finał pokazów ognia zaplanowano na 22:00 na placu Bolesława Chrobrego.
Sprawdź wydarzenia PSK 2026 w lipcu w Bielsku-Białej: „Sploty BB Wspólnoty”, Folk Up!, BIG JUMP, „Sąsiedzi”, BBusking oraz letnie cykle „Lato w mieście” i „Dumni z BB”.
Letnie wieczory 2026 roku w Bielsku-Białej upłyną pod znakiem muzyki na żywo. Cykl „Dumni z BB”, organizowany przez Bielskie Centrum Kultury w ramach Polskiej Stolicy Kultury 2026, to plenerowe koncerty na Placu Wojska Polskiego. W piątki lipca wystąpi Bielska Orkiestra Kameralna z gośćmi, a soboty należeć będą do gwiazd polskiej estrady.
Przez całe wakacje 2026 roku Bielsko-Biała zaprasza najmłodszych do wspólnego odkrywania kultury. Cykl „Lato w mieście”, realizowany w ramach Polskiej Stolicy Kultury 2026, obejmuje wakacyjne działania literacko-kulturalne dla dzieci i młodzieży, łącząc edukację z twórczą zabawą.
18 lipca 2026 roku centrum Bielska-Białej opanuje sztuka uliczna. IV Przegląd Artystów Ulicznych „BBusking”, realizowany w ramach Polskiej Stolicy Kultury 2026, to całodniowe wydarzenie plenerowe z ośmioma przystankami artystycznymi, na których zaprezentują się performerzy, muzycy i artyści uliczni.
W dniach 17–19 lipca 2026 roku Bielsko-Biała stanie się sceną międzynarodowego spotkania kultur. Projekt „Sąsiedzi”, realizowany w ramach Polskiej Stolicy Kultury 2026, prezentuje teatr uliczny, ruchu i formy plenerowe z krajów Europy Środkowej i nie tylko. To wydarzenie stawia na otwartość, dialog i sztukę dostępną dla wszystkich – obecną w miejskiej przestrzeni i bliską widzowi.
12 lipca 2026 roku o godzinie 15.00 mieszkańcy Bielska-Białej wezmą udział w symbolicznej akcji BIG JUMP – Splątani z Nurtem. Wydarzenie, organizowane przez Klub Gaja i Miasto Bielsko-Biała, wpisuje się w europejską inicjatywę na rzecz ochrony rzek i odbywa się w ramach Polskiej Stolicy Kultury 2026. Wspólne wejście do rzeki Białej to gest solidarności z naturą i lokalną przestrzenią.
Cykl Folk Up to interdyscyplinarny projekt muzyczny, który łączy warsztaty, koncerty, potańcówki oraz otwarte folk-sessiony. Wydarzenie odbędzie się od 2 do 4 lipca 2026 roku. Formuła jest prosta: wspólna praca nad muzyką, a potem wspólne granie i tańczenie – bez podziału na scenę i widownię.
2 lipca 2026 roku Bielsko-Biała stanie się miejscem spotkania sztuki, relacji i uważności. Projekt „Sploty BB Wspólnoty”, realizowany w ramach Polskiej Stolicy Kultury 2026, zaprasza do wspólnego tworzenia przestrzeni dobrostanu poprzez warsztaty artystyczne, wystawę sitodruku oraz koncert etniczny, łączący tradycję z nowoczesnymi brzmieniami.
„Wlot na Spot” to letni cykl plenerowych imprez muzycznych w Bielsku-Białej, który potrwa od lipca do sierpnia 2026. Osiem bezpłatnych wydarzeń realizowanych jest w ramach Polskiej Stolicy Kultury 2026 (2, 9, 16, 23, 30 lipca oraz 6, 13, 20, 27 sierpnia ).
W lipcu 2026 roku z Bielska-Białej wyruszy Autobus Sztuki – mobilny projekt artystyczny realizowany w formie dwutygodniowej trasy po Polsce. Inicjatywa rozpoczyna się w Bielsku-Białej, a w kolejnych miastach autobus przejmowany jest przez lokalnych twórców.
Trzy dni intensywnej pracy z myślą i z ciałem. Konferencja Tańca, zaplanowana na 20–22 kwietnia 2026, to wydarzenie poświęcone pogłębieniu wiedzy z zakresu teorii tańca, rozwijaniu praktycznych umiejętności ruchowych oraz budowaniu realnej przestrzeni dialogu między tancerzami, pedagogami, choreoterapeutami i terapeutami pracującymi z ciałem oraz ruchem.

OSTATNIE KOMENTARZE

Skarga mieszkańców Placu Wojska Polskiego

Jest tyle innych miejsc w Bielsku gdzie mogłyby odbywać się koncerty . Stadion , Lotnisko , Błonia... Tam jest więcej miejsca i odpowiednie zaplecze. A nie w centrum miasta na małym placyku upychanie czasami tysiące ludzi... Ten plac pod względem imprez plenerowych to niewypał.

M

13:04, 2026-06-26

Skarga mieszkańców Placu Wojska Polskiego

Nigdy wszystkim się nie dogodzi, nie umrą z tego powodu. Nie myślą że w ten sposób też reklamuje się nasze kochane Bielsko-Biała oprócz tego zawsze jakieś pieniądze wpływają do miasta a fortepian to kpina właśnie jest wspaniały, pozdrawiam

January

12:51, 2026-06-26

Skarga mieszkańców Placu Wojska Polskiego

W lesie pewnie przeszkadzała by tym ludziom cisza. Jak człowiek mieszka w samym sercu miasta to z pełnymi tego konsekwencjami akceptuje to co w miescie się dzieje. Jak ktoś mieszka na wsi to musi liczyc się z faktem że bedzie pachnieć to gnojem to kiszonką a rano pieją koguty. Ja mieszkam za bramką boiska, więc mam krzyki a również festyny i koncerty. Cieszy mnie ludzka aktywność i zabawa na pełne głośniki. Takie jest życie. Jak będę starym, zgnuśniałym tetrykiem i będzie mi wszystko przeszkadzało to się wyprowadzę a nie będę przeszkadzał tym, którym hałas, zabawa i fortepian jest potrzebny. Ludziom od ich praw i tzw. "należymisie" *%#)!& sie w głowach. Dobrobyt, prawa i wygoda nie zawsze idzie w parze z logiką, tolerancją i szacunkiem do potrzeb innych (mieszkanców). Jak się imprezy przeniosą na Błonia to się odezwą obrońcy saren, żuków i dżdżownic. Miasto tworzą ludzie a chorzy ludzie tworzą chory świat...

KK

12:46, 2026-06-26

Skarga mieszkańców Placu Wojska Polskiego

Najbardziej zadziwiające to że nikomu parking przez lata nie przeszkadzał. Dymy, spaliny i hałas. Ale nagle miasto robi dobra rzecz i rewitalizuje plac na przestrzeń kultury... Jakie to polskie by wiecznie narzekać...

PP

08:11, 2026-06-26