Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej częściowo uznała skargę mieszkańców Placu Wojska Polskiego i okolicznych ulic dotyczącą uciążliwości związanych z organizacją wydarzeń kulturalnych w centrum miasta. Komisja wskazała na konieczność lepszego wyważenia interesów mieszkańców i użytkowników miejskiej przestrzeni.
Skarga z 3 lutego 2026 roku została przekazana przez Wojewodę Śląskiego do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji 19 lutego 2026 roku. Dotyczyła działań Prezydenta Miasta Bielska-Białej w związku z uciążliwościami wynikającymi z funkcjonowania Placu Wojska Polskiego, przede wszystkim organizacji wydarzeń plenerowych oraz funkcjonowania fortepianu plenerowego.
Komisja podkreśliła, że rewitalizacja placu przyniosła pozytywne efekty, a centrum miasta stało się ważną przestrzenią spotkań i wydarzeń kulturalnych. Jednocześnie nie stwierdzono naruszenia obowiązujących norm prawnych dotyczących hałasu.
Za zasadne uznano jednak argumenty mieszkańców wskazujące, że:
Komisja oceniła, że osoby mieszkające przy placu ponoszą szczególne konsekwencje intensywnego wykorzystywania tej przestrzeni do organizacji wydarzeń miejskich.
W uzasadnieniu projektu uchwały Komisja zwróciła się do Prezydenta Miasta o rozważenie trzech działań:
Pierwsza propozycja zakłada przygotowanie programu umożliwiającego zainteresowanym najemcom lokali komunalnych przy Placu Wojska Polskiego zamianę mieszkań na lokale o podobnym standardzie w mniej uciążliwych lokalizacjach.
Komisja proponuje również analizę możliwości zmniejszenia liczby wydarzeń organizowanych na placu i częstsze wykorzystywanie innych miejskich przestrzeni do imprez plenerowych. Celem miałoby być zwiększenie liczby spokojnych weekendów dla mieszkańców okolicy.
Trzecia propozycja dotyczy przeanalizowania możliwości przeniesienia fortepianu plenerowego, między innymi do Parku Juliusza Słowackiego w pobliżu Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Według Komisji urządzenie mogłoby nadal pełnić funkcje społeczne i edukacyjne, przy jednoczesnym ograniczeniu uciążliwości dla mieszkańców centrum.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Ostrzeżenie drugiego stopnia dla miejscowości Bielsko-B
U mnie aktualnie pokazuje 35 :) Pawłowice
Kinga
17:51, 2026-06-20
Ostrzeżenie drugiego stopnia dla miejscowości Bielsko-B
Normalna temperatura
Pablo
15:45, 2026-06-20
Ostrzeżenie drugiego stopnia dla miejscowości Bielsko-B
Normalna temperatura. W końcu lato się rozpoczyna. Za chwilę Nawrocki *%#)!& Uwaga!!!będą oszczegać?
Aisule
12:19, 2026-06-20
Ostrzeżenie drugiego stopnia dla miejscowości Bielsko-B
Macie tam obsrane mózgi
Grzegorz
07:26, 2026-06-20