Grupa seniorów, związana z amatorskim teatrem "Oj tam, oj tam!" działającym w wapienickim Domu Kultury, pod kierunkiem reżysera Jana Chmiela, zaprezentowała gościom z Krakowa dwie swoje sztuki: "Zjazd abiturientów" oraz długo niewystawiany spektakl "Tango".
Czas zatrzymał się, a wspomnienia powróciły, kiedy zespół wokalny „Retro” przeniósł publiczność w zaczarowany świat melodii lat 60. i 70. Artystyczny wysiłek bielskich seniorów nie poszedł na marne. Widzowie hojnie nagrodzili aktorów i zespół muzyczny gromkimi brawami, nie szczędząc przy tym słów pochwały.
Jan Chmiel, reżyser obu przedstawień, podzielił się zakulisową historią stworzenia korowodu tanecznego, będącego unikalnym pomysłem reżysera. Warto dodać, że aktorzy-lalki, uczestniczące w spektaklu "Tango", są dziełem samego Chmiela, Ta kreatywna reżyserska inicjatywa nie jest przypadkowa, biorąc pod uwagę jego związek z Teatrem Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.
[FOTORELACJA]309[/FOTORELACJA]
W trakcie wydarzenia, kierownik DK Lucyna Dobrzaniecka zaprezentowała książkę "Opowieści na dobranoc", wydaną w 2022 roku. Ta piękna publikacja była owocem wspólnej pracy artystycznej seniorów i dzieci. Pani Lucyna zachęcała do udziału w drugiej edycji projektu, wyrażając także nadzieję na kontynuację współpracy i wymiany doświadczeń między amatorskimi grupami seniorów-artystów.
Spotkanie w Wapienicy, to nie tylko doskonała okazja do cieszenia się sztuką, ale również silny impuls do budowania społeczności artystycznej, przekraczającej granice wieku i doświadczenia. Działania teatralne i muzyczne, prezentowane przez tę wyjątkową bielską grupę seniorów, z pewnością pozostaną długo w pamięci zaproszonych gości.
Warto podkreślić, że seniorzy, którzy odwiedzili Dom Kultury w Wapienicy, są częścią amatorskiej grupy teatralnej z dzieła Kolpinga w Polsce, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Wolności. Ich zaangażowanie w działania społeczne, kulturalne i artystyczne stanowi inspirację dla innych. Dzieło Kolpinga, międzynarodowe katolickie stowarzyszenie społeczne, zasługuje na uznanie za swoją działalność na rzecz środowisk lokalnych i osób najbardziej potrzebujących wsparcia.
Seniorzy, którzy odwiedzili Dom Kultury w Wapienicy, należą do dwóch rodzin dzieła Kolpinga: Klubu Celtyckiego i krakowskiego Klubu Seniorów w Bieżanowie. Są to uczestnicy projektu "Teatr z pasją" finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Wolności. Grupa liczy około 42. osób. Do Bielska-Białej przyjechała grupa 17. osobowa. Koordynatorem projektu jest Józef Sikorski.
********
Dzieło Kolpinga (Kolping International, niem. Kolpingwerk) – międzynarodowe katolickie stowarzyszenie społeczne z siedzibą w Kolonii, założone w 1850 przez księdza oraz reformatora społecznego Adolfa Kolpinga i liczące 400 000 członków angażujących się w działania społeczne, polityczne i kościelne. Dzieło Kolpinga prowadzi działalność na rzecz środowisk lokalnych, a w szczególności osób najbardziej potrzebujących wsparcia, m.in. bezrobotnych, młodzieży i dzieci, a także seniorów.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz