Zamknij

Wizyta Rafała Trzaskowskiego w bielskim Ratuszu na zaproszenie prezydenta miasta

06:00, 19.10.2024 A.R Aktualizacja: 21:58, 19.10.2024
Skomentuj Rafał Trzaskowski w Bielsku-Białej Rafał Trzaskowski w Bielsku-Białej

18 października do Bielska-Białej przyjechał Rafał Trzaskowski na zaproszenie prezydenta miasta, Jarosława Klimaszewskiego. Polityk spotkał się z mieszkańcami w sali sesyjnej bielskiego Ratusza. 

18 października, na zaproszenie Jarosława Klimaszewskiego, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odwiedził Bielsko-Białą. Sala sesyjna ratusza wypełniona była niemal po brzegi. Wśród przybyłych na spotkanie znaleźli się między innymi radni miejscy i lokalni politycy, w tym europosłanka Mirosława Nykiel. Na schodach, przed budynkiem stanął telebim, przed którym, jak się później okazało, zgromadziła się niewielka grupka ludzi. Frekwencja była tym razem znacznie mniejsza niż podczas wizyty Trzaskowskiego rok temu na placu Wojska Polskiego. Tematem przewodnim piątkowego spotkania z mieszkańcami były kwestie związane z bezpieczeństwem samorządów oraz zarządzaniem kryzysowym w czasie kataklizmów.

Trzaskowski skupił się na konieczności lepszego przygotowania społeczeństwa na różne zagrożenia – zarówno konflikty zbrojne, jak i klęski żywiołowe. "Musimy się uodpornić na każdą ewentualność, każdy kryzys" - często podkreślał. Odwołując się do niedawnych powodzi, zaznaczył, że odpowiedzialność za zarządzanie kryzysowe spoczywa nie tylko na rządzie centralnym, ale również na samorządach. Jako przykład działań podejmowanych przez siebie w stolicy podał program „Warszawa chroni”, który uwidocznił wiele nieprawidłowości, m.in. w funkcjonowaniu syren alarmowych.

Kolejnym punktem była kwestia edukacji. Prezydent Warszawy zaznaczył, że system oświaty wymaga pilnych reform, aby uporządkować chaos, który narósł przez osiem lat rządów poprzedniej ekipy. Polityk zaznaczył, że potrzebne są strukturalne zmiany w zarządzaniu szkołami i polityce edukacyjnej, aby przywrócić ład i stabilność w systemie oświaty i szacunek dla zawodu nauczyciela.

W drugiej części spotkania, przeznaczonej na pytania, mieszkańcy Bielska-Białej pytali m.in. o rozliczenie poprzedniego rządu. Trzaskowski podkreślił, że wszystkie działania muszą być zgodne z prawem, aby uniknąć oskarżeń o polityczny odwet. Inny z uczestników poruszył temat liberalizacji prawa aborcyjnego i ewentualnej możliwość przeprowadzenia w tej sprawie referendum. Nie zabrakło pytania o media państwowe i zagrożeniu wynikającym z dynamicznego rozwoju prawicowej telewizji (TV Republika - przyp. redakcji). "Żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju i każdy ma prawo do wypowiedzi, dopóki nie łamie prawa" - odpowiedział włodarz stolicy.

Szczególne zainteresowanie wzbudziło pytanie seniorki o realną możliwość przekonania elektoratu PiS-u do zmiany poglądów. Trzaskowski odpowiedział, że zmiana poglądów to długotrwały proces, który wymaga cierpliwości i rozmów opartych na faktach, a nie na emocjach. Stwierdził także, że „Czasem trzeba unikać tematów, które polaryzują – rozmawiajmy o tym, co nas łączy” . 

Na pytanie o wywiązanie się rządu ze 100 obietnic wyborczych, zadane przez młodego człowieka, Trzaskowski przyznał, że deklaracja 100 dni była zbyt optymistyczna. „Obecna koalicja składa się z wielu ugrupowań, co wymaga kompromisów” – wyjaśniał, dodając jednak, że wiele z elementów programu jest w trakcie realizacji. Odpowiadając na pytanie o wprowadzenie euro, prezydent Warszawy zauważył, że Polska zobowiązała się do tego, wstępując do Unii Europejskiej, jednak zmiana nastąpi w dogodnym momencie, kiedy gospodarka będzie na to gotowa. 

Na zakończenie spotkania pojawiło się pytanie o przyszłe wybory w USA. Trzaskowski podkreślił, że niezależnie od tego, kto wygra wybory, Polska powinna utrzymywać bliskie relacje ze Stanami Zjednoczonymi, ponieważ sojusz z USA ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa naszego kraju. 

Prezydent Warszawy, odpowiadając na pytania mieszkańców, wyraźnie zaznaczył, że zmiany są potrzebne, ale wymagają cierpliwości, której nam Polakom często brakuje, dialogu i współpracy, szczególnie w koalicji, której różnorodność jest zarówno wyzwaniem, jak i szansą na budowanie bardziej pluralistycznego społeczeństwa.

Na zakończenie wizyty w Ratuszu - tradycyjne selfie z uczestnikami spotkania.

 

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%