Zamknij

Festiwal Piosenek Bielsko-Bialskich artystów otrzymał imię Marii Koterbskiej

13:46, 13.06.2024 Aktualizacja: 13:25, 14.06.2024
Skomentuj Festiwal Piosenki Bielsko-Bialskich Artystów Festiwal Piosenki Bielsko-Bialskich Artystów

Festiwal Piosenek Bielsko-Bialskich Artystów od swojej trzeciej edycji będzie nosił imię Marii Koterbskiej. Oficjalnego nadania imienia dokonał Roman Frankl, syn piosenkarki, podczas uroczystej gali festiwalowej, która odbyła się 12 czerwca w Bielskim Centrum Kultury.

[FOTORELACJANOWA]422[/FOTORELACJANOWA]

Festiwal Piosenek Bielsko-Bialskich Artystów, którego organizatorem głównym i pomysłodawcą jest Fundacja Wspierania Talentów Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Włóczykije z Aleksandrą Stępień na czele, nabiera z roku na rok rozmachu. W tegorocznej edycji do konkursu przystąpiło około 100 wykonawców, którzy zjechali do Bielska-Białej z całej Polski. Na środowej gali mieliśmy okazję okazję wysłuchać jedenastu młodych laureatów.
 
Aktor Teatru Polskiego, Tomasz Lorek, jak przystało na gospodarza wieczoru, powitał zaproszonych gości, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz miasta w osobie zastępcy prezydenta Adama Ruśniaka, naczelnika Wydziału Kultury i Promocji UM Przemysława Smyczka, przedstawicieli bielskiego samorządu i instytucji kultury. 
 
Gości i publiczność powitali: Tomasz Lorek i Aleksandra Stępień
 
Na gali królowały utwory z repertuaru Marii Koterbskiej. Trudno się jednak temu dziwić, skoro w tym roku przypada stulecie urodzin znanej bielszczanki. Młodzi wykonawcy nie ograniczyli się jedynie do tych najbardziej popularnych, "ośpiewanych" utworów artystki. Ze sceny wybrzmiała między innymi "Bajka amurska" w wykonaniu Zuzanny Pali i "Piosenka o walcu domino" w interpretacji Sandry Pytlarz. Oba utwory pochodzą z okresu, gdy Koterbska współpracowała z kabaretem "Wagabunda". Uczestnicy festiwalu sięgnęli także do repertuaru Jacka Lecha, Beaty Bednarz, Beaty Przybytek i Bohdana Smolenia, a nawet muzyczno-tanecznej aranżacji wiersza Juliana Tuwima "Lokomotywa" autorstwa Pawła Stępnia.  
 
Zuzanna Pala z nagrodą Romana Frankla za najlepszą interpretację piosenki Marii Koterbskiej
 
- Rzadko spotyka się, aby miasto tak dbało o pamięć swojej rodzimej artystki, jak ma to miejsce w Bielsku-Białej, za co bardzo dziękuję - powiedział gość specjalny środowej gali, Roman Frankl, syn Marii Koterbskiej. Jego obecność nie była zresztą przypadkowa. To właśnie on nadał festiwalowi nowe oblicze, ogłaszając oficjalnie, że impreza będzie nosić imię jego wyjątkowej Mamy. 
 
Roman Frankl oficjalnie nadał festiwalowi imię Marii Koterbskiej

Po części oficjalnej rozpoczęła się muzyczna prezentacja zaproszonych na galę wykonawców. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż młodym artystom akompaniowała sześcioosobowa grupa muzyków w składzie: Tomasz Madzia na gitarze, Jarek Mitoraj na basie, Łukasz Nowok na instrumentach klawiszowych, Tomek Kinecki na perkusji, Tadeusz Janiak - trąbka, Bartłomiej Szyma - saksofon. Autorem aranżacji muzycznych był wspomniany już Paweł Stępień. 

Po występach laureatów, przyszedł czas na wręczenie nagród. Na scenie pojawiła się trójka jurorów: Beata Przybytek (przewodnicząca) - wokalistka, pianistka i kompozytorka, Dominika Skowrońska - liderka Grupy Furmana, kompozytorka i skrzypaczka oraz Zbigniew Lubowski - dziennikarz i krytyk muzyczno-teatralny miesięcznika społeczno-kulturalnego "ŚLĄSK". Jury w tym roku miało trudne zadanie do wykonania. 

- Uważam, że artystyczny poziom festiwalu był bardzo wyrównany - powiedział Zbigniew Lubowski, który nie po raz pierwszy był członkiem festiwalowego jury. - W gronie uczestników współzawodnictwa pojawiły się nawet prawdziwe perełki wokalne, do których zaliczam Zuzannę Palę, obdarzoną wręcz operowym głosem. Świetnie zaśpiewała ona "Bajkę amurską" z repertuaru Marii Koterbskiej. Do udziału w festiwalu zgłosili się m.in. utalentowani młodzi ludzie z odległych stron kraju. To dobrze, że piosenki bielsko-bialskich artystów cieszą się popularnością w całej Polsce - dodał juror.

Jury konkursowe: Dominika Skrowrońska, Zbigniew Lubowski i Beata Przybytek

Nagrody przyznano w czterech kategoriach wiekowych. Nie zabrakło także nagród specjalnych, przyznanych za:

  • pomysł oraz wyjątkową oryginalność w wyborze repertuaru, stylu wykonania i aranżacji dla Zespołu Włóczykije gr. młodsza „Lokomotywa” – muz. Paweł Stępień
  • za świetne wykonanie i zabawę na scenie dla Zespołu Kęciaki – "Hej kolego" – (z rep. grupy Włóczykije)
  • wyróżnienie specjalne za niepowtarzalną energię, uśmiech i pasję trafiło do pań: Aleksandry Hofman i Marii Fabii
  • dla najmłodszej uczestniczki - Michaliny Skotnickiej - za niezwykłą ekspresję i entuzjazm na scenie
  • dla najstarszej uczestniczki - Anny Fabii - za umiejętność przekazania głębokich emocji 

Festiwalowe Grand Prix wręczył zastępca prezydenta miasta Adam Ruśniak i trafiło ono do Sandry Michalskiej za piosenkę „Anioły są wśród nas" z repertuaru Beaty Bednarz. Sandra oprócz nagrody pieniężnej, będzie mogła uczestniczyć w nagraniu piosenki w P.S. Productions Paul Stepien. 

Grand Prix dla Sandry Michalskiej wręczył wiceprezydent Adam Ruśniak

Nagrodę specjalną za najlepsze i najbardziej oryginalne wykonanie piosenki Marii Koterbskiej z rąk Romana Frankla otrzymała Zuzanna Pala, która sięgnęła po utwór "Bajka amurska". 

W trzeciej edycji festiwalu po raz pierwszy oceniano także instrumentalistów - tutaj wyróżnienie otrzymał Oliwier Błasiak za interesującą grę na flecie. Swoją nagrodę przyznał także sponsor festiwalu spółka PreZero. Prezes spółki Renata Samson wyróżniła, za świetną interpretację, humor i dojrzałość sceniczną – duet: Oliwier Błasiak i Krzysztof Lorek. Młodzi artyści zaprezentowali piosenkę "Recydywiści", którą śpiewali niegdyś Bohdan Smoleń i Krzysztof Krawczyk.

Nagrodzony duet: Oliwier Błasiak i Krzysztof Lorek

Po emocjach związanych z wręczaniem nagród nadszedł czas na gościa specjalnego wieczoru i recital Beaty Przybytek, której towarzyszył pianista Bogusław Kaczmar, obdarzony wyczuwalnymi fascynacjami bluesowymi. W finale koncertu na scenie pojawili się wszyscy laureaci, aby odśpiewać jeden z największych przebojów Marii Koterbskiej - nieśmiertelną "Karuzelę". 

Występ Beaty Przybytek zakończył uroczystą galę

Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej, a w jej organizacji obok Fundacji Wspierania Talentów Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Włóczykije wzięło udział Miasto, Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej oraz partner - Osiedlowe Centrum Kultury Beskidzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej Pegaz-Aleksander. 

(Agata Rucińska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%