W pierwszym przypadku 82-letnia mieszkanka Bielska otrzymała telefon od kobiety, która podawała się za jej córkę. Kobieta twierdziła, że spowodowała wypadek i potrzebuje 100 tysięcy złotych kaucji, aby uniknąć więzienia. Następnie do rozmowy dołączył mężczyzna, podszywający się za policjanta, potwierdzając całą sytuację. Niestety, starsza pani uwierzyła i przekazała oszustom 56 tysięcy złotych.
Ofiarami oszustów padają nie tylko osoby starsze. 34-letni mężczyzna został oszukany przez osobę podszywającą się za pracownika banku. Oszust twierdził, że konto bankowe ofiary zostało naruszone i należy je zablokować. Następnie za pośrednictwem rzekomego funkcjonariusza policji namówił ofiarę, aby wypłaciła pieniądze i przekazała na podane numery kodu BLIK. Mężczyzna stracił ponad 26 tysięcy złotych.
Oszuści stosują różne strategie, na przykład podszywają się za krewnych, policjantów lub pracowników banków. Należy być bardzo ostrożnym i nie ulegać presji, nawet jeśli rozmówca twierdzi, że to tajemnica. Przed przekazaniem jakichkolwiek pieniędzy czy informacji należy skontaktować się z bliską osobą, by zweryfikować sytuację. Również nigdy nie powinniśmy przekazywać pieniędzy na nieznane nam konta.
Aby uniknąć oszustw, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:
Zaapelujmy do naszych bliskich seniorów, ostrzegajmy ich przed różnymi podstępnymi metodami działania przestępców. Informując, że oszuści potrafią działać pod różnymi legendami, pomożemy naszym starszym bliskim uniknąć niebezpieczeństwa. Pamiętajmy również o naszej własnej ostrożności – nie dajmy się nabrać oszustom! - apeluje bielska policja.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz