Zamknij

Przestępczy rajd w Bielsku-Białej: Oszuści okradają seniorów przy użyciu zmodyfikowanej metody na wnuczka

00:09, 23.05.2023 A.R / materiał prasowy Aktualizacja: 00:28, 23.05.2023
Skomentuj fot. ilustracyjne fot. ilustracyjne

Fala oszustw ogarnęła Bielsko-Białą, ofiarami stali się niewinni seniorzy. Kryminaliści posługują się perfidnie zmodyfikowaną "metodą na wnuczka", osiągając zdumiewające sukcesy. W ciągu zaledwie jednego dnia, trzy starsze panie pożegnały się ze swoimi oszczędnościami, padając łupem bezwzględnych oszustów.

W tej serii przestępstw, która osiągnęła swój szczyt 18 maja, przestępcy wykorzystali telefony i manipulacyjne techniki, aby wprowadzić starsze osoby w błąd. 76-letnia mieszkanka ulicy Łagodnej odebrała telefon od oszusta, który podszył się pod policjanta. Przekonana, że jej syn spowodował wypadek i aby uniknąć odpowiedzialności musi zapłacić wysoką sumę pieniędzy, kobieta dała się oszukać i przekazała nieznajomemu aż 23 tysiące złotych.

Tego samego dnia przestępca wybrał sobie 85-letnią mieszkankę ulicy Goleszowskiej jako swoją ofiarę. Przekonał kobietę, że jej córka cierpi na złośliwą odmianę Covid-19 i jedyną szansą na jej uratowanie jest droga szczepionka, oszust zażądał aż 70 tysięcy złotych. Ponieważ seniorka miała tylko 25 tysięcy złotych, złodziej zadowolił się tą kwotą.

Podobne oszustwo spotkało 87-letnią panią z ulicy Kunickiego. Myśląc, że jej córka pilnie potrzebuje lekarstwa, bez zastanowienia przekazała oszustowi 11 tysięcy złotych.

Warto przypomnieć, że już dzień wcześniej 91-letni mieszkaniec Bielska-Białej stracił swoje oszczędności. Zadzwoniła do niego osoba podszywająca się za lekarza, informując, że jego siostra wraz z córką znajdują się w stanie krytycznym i pilnie potrzebują leku, który uratuje im życie. Oszust zażądał aż 140 tysięcy złotych, twierdząc, że taka jest cena leku sprowadzanego zza granicy. Po godzinie do mieszkania seniora przybył mężczyzna, któremu przekazał koperty z żądaną kwotą. Dopiero po rozmowie z członkami rodziny uświadomił sobie, że stał się ofiarą oszusta.

Katarzyna Chrobak, rzeczniczka bielskiej komendy policji, przypomina, że przestępcy stale wymyślają nowe legendy, pod jakimi działają, dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność wobec rozmówców. Łatwowierność i brak rozwagi mogą mieć zgubne skutki, a oszuści wykorzystują element zaskoczenia, zaufania i dobrej woli osób, które nie odmawiają pomocy nikomu. Ważne jest, aby porozmawiać z naszymi starszymi bliskimi o tego rodzaju oszustwach, podkreślając różne metody, których posługują się przestępcy i jak się przed nimi bronić.

(A.R / materiał prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%