Okazuje się, że nie trzeba być profesjonalnym fotografem i dysponować super sprzętem, aby oddać piękno przyrody, jak zrobiły to Seniorki z bielskiej Akademii Seniora. Kilka spacerów po najbliższej okolicy, odbywały się one już od maja tego roku, zaowocowały nie tylko radością ze wspólnego spędzania czasu, lecz przede wszystkim mnóstwem zdjęć. Niewielką ich część możemy podziwiać jeszcze do końca listopada w Domu Kultury im. W. Kubisz. Później znajdą swoje miejsce w przestrzeni wirtualnej, podobnie jak planowane zdjęcia z zimowych plenerów.
Tematem przewodnim prezentowanej wystawy jest oczywiście jesień z jej pełną paletą barw i przyrodniczych niezwykłości. Okazuje się, że Seniorki pokochały fotografię, zwłaszcza, gdy przekonały się, że przy odrobinie wiedzy, wyczucia chwili i indywidualnego poczucia estetyki, są w stanie zrobić zdjęcia, których nie powstydziłby się nawet zawodowy fotograf.
Anita Nowak, która od początku sprawuje opiekę instruktorską nad grupą, bardzo chwali sobie zaangażowanie swoich podopiecznych, żałuje tylko, że zabrakło wśród pasjonatów fotografii - panów.
Zostałam zaproszona przez Akademię Seniora do realizacji projektu Przyroda w kadrze. Cztery pory roku. Nasze spotkania trwają już od maja. Dwugodzinne spacery raz w miesiącu, zazwyczaj po niedalekiej okolicy, zaowocowały mnóstwem fotografii. Na wystawę wybrałyśmy pejzaże jesienne - adekwatnie do pory roku, lecz przed nami jeszcze spotkanie zimowe. Cały dorobek zdjęciowy pań, które uczestniczyły w zajęciach, znajdzie swoje miejsce w galerii internetowej, do obejrzenia której oczywiście zapraszam - powiedziała Anita Nowak
Zajęcia odbywały się w 15-osobowej żeńskiej grupie (panów niestety zabrakło). Panie w większości wykonywały zdjęcia komórkami, lecz na pierwszy rzut oka trudno jest odróżnić je od fotografii robionej aparatem. Nasze spotkania w plenerze miały na celu przede wszystkim naukę pewnego "wyczulenia na obraz" z wykorzystaniem wszystkich dostępnych możliwości, także tych ukrytych w naszych telefonach. Myślę, że udało się nam to osiągnąć - powiedziała z nieukrywaną dumą instruktorka i dodała, że praca z seniorkami, to wielka przyjemność. Ich dociekliwość i chęć poznawania nowych rzeczy jest często znacznie większa niż w grupach młodzieżowych, z którymi zdarzyło się jej także pracować.
Warto także odnotować, iż nie byłoby tej wystawy, gdyby nie pan Jan Byrski i jego ogromna pomoc w montażu całej ekspozycji. Jeszcze raz składamy na jego ręce serdeczne podziękowania - dodała na koniec pani Anita.
********
Wystawa i zajęcia plenerowe są częścią większego projektu, w którym uczestniczy Akademia Seniora. Projekt "Przez aktywność do zdrowia" rozpoczął się 1 marca i potrwa jeszcze do końca grudnia 2022. W ramach organizowanych działań odbył się między innymi koncert z okazji 10-lecia Akademii
[ZT]1575[/ZT]
Ponadto zorganizowana została wystawa prac rękodzielniczych członków AS oraz inscenizacja "Żółta róża" na podstawie tekstów Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz