Zamknij

Bielsko-Biała w dziesiątce liderów inwestycji

13:34, 08.10.2021 | A.R
Skomentuj Bielsko-Biała na dziesiątym miejscu w rankingu inwestycji samorządowych
REKLAMA

Bielsko-Biała znalazło się w pierwszej dziesiątce w rankingu inwestycji samorządowych w latach 2018-2020 przygotowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota. 6 października podczas gali 19. Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach laureatom rankingu w poszczególnych kategoriach wręczono dyplomy i statuetki.

Bielsko-Biała oceniane było w kategorii miast na prawach powiatu. W kategorii tej po raz kolejny na pierwszym miejscu znalazło się Świnoujście, w którym w latach 2018-2020 na inwestycje wydano 6327,94 zł na głowę mieszkańca.

Drugie miejsce zajmuje Krosno (3181,57 zł), a trzecie – Gliwice (2255,68 zł). Bielsko-Biała z poziomem wydatków 1863,99 zł per capita znalazło się na 10. miejscu.

Wśród szczególnie ważnych dla mieszkańców inwestycji, które zrealizowano w mieście w okresie 2018-2020, jest:

  • rozbudowa drogi krajowej nr 52,
  • modernizacja Bielskiego Centrum Kultury
  • budowa górskich ścieżek rowerowych Enduro Trails

Wśród gmin wiejskich od niepamiętnych czasów pierwsze miejsce zajmuje Kleszczów – wciąż najzamożniejsza gmina w Polsce. Wśród małych miast trzeci raz z rzędu wygrywa Krynica Morska, a wśród miast powiatowych także po raz trzeci – Polkowice. W miastach na prawach powiatu trzeci raz na czele jest Świnoujście, a poprzedni lider – Gliwice – zajmuje trzecie miejsce. Wśród miast wojewódzkich drugi raz z rzędu zwyciężyło Opole, ale wcześniejsi liderzy – Kraków i Rzeszów – pozostają w czołówce.

- czytamy na stronie ogranizatora. 

Bielsko-Biała zamyka w tym rankingu pierwszą dziesiątkę wśród miast na prawach powiatu. 

Miejsce w pierwszej dziesiątce bardzo nas cieszy. Dowodzi, że prowadzona przez bielski samorząd polityka proinwestycyjna się sprawdza. Trzeba jednak wiedzieć, że największy boom inwestycyjny nasze miasto ma już za sobą. Wielkie infrastrukturalne przedsięwzięcia, takie jak budowy i modernizacje głównych ciągów komunikacyjnych, inwestycje w zakresie kultury, sportu i turystyki czy choćby kwestie związane z kanalizacją miasta, są już zamknięte. Teraz przyszedł czas na realizację zadań o charakterze bardziej lokalnym, osiedlowym. Planujemy budowę nowych przedszkoli, rewitalizację terenów rekreacyjnych i – przede wszystkim – inwestycje w ochronę środowiska. Nasze miasto, podobnie jak wiele innych polskich miejscowości, ma problem ze smogiem. Przeznaczamy więc ogromne, idące w dziesiątki milionów złotych środki na walkę z niską emisją. Zdrowie bielszczan to dla nas absolutny priorytet.

- podsumowuje prezydent Jarosław Klimaszewski.

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%