Jednym z projektów, zgłoszonych w tegorocznym Budżecie Obywatelskim 2022, jest instalacja na wieży bielskiej katedry św. Mikołaja tarasu widokowego, który może z czasem stać się wizytówką naszego miasta, podobnie jak wieża kościoła Mariackiego w Krakowie, czy dzwonnica św. Marka w Wenecji.
Katedra św. Mikołaja w Bielsku Białej to jeden z najstarszych zabytków miasta. Jej wieża należy do najbardziej rozpoznawalnych punktów w krajobrazie bielskiej aglomeracji. Od swojego początku, datowanego od XV wieku była naocznym świadkiem przemian społeczno-gospodarczych jakie zachodziły na przestrzeni czasu. Ze względu na swoją lokalizację jest idealnym punktem centralnym, scenariusza zwiedzania historii miasta.
- tak opisuje swój projekt Antoni Młoczek
Realizacja projektu dotyczy przystosowania wieży katedry św. Mikołaja do pełnienia funkcji turystyczno-muzealnej. Wieża katedry będzie stanowić oś czasu - od samego wejścia, aż na taras widokowy w jej najwyższym punkcie. Zwiedzając wieżę będziemy przemieszczać się poprzez poszczególne okresy rozwoju miasta, tematycznie rozdzielone na kolejne kondygnacje. Każdy z poziomów będzie posiadał wyznacznik tematyczny aby nakreślić kluczowe wydarzenia i zmiany jakie zachodziły na przestrzeni dziejów a których świadkiem była właśnie wieża. Kulminacją narracji będzie dotarcie na szczyt wieży – taras widokowy, który będzie zachwycał panoramą miasta i okolic.
- czytamy dalej w opisie przedsięwzięcia.
[ZT]1120[/ZT]
Taras widokowy na szczycie wieży zegarowej ma stać się swoistą wizytówką miasta- symbolem – jak wieża Mariacka w Krakowie czy słynna dzwonnica św Marka w Wenecji. Dzięki niej każdy zwiedzający miasto będzie miał możliwość na spojrzenie z innej, niedostępnej dotychczas perspektywy.
- uzasadnia swój pomysł pan Antoni.
Jak czytamy dalej, jest to inwestycja, która wymaga wielu niezbędnych przygotowań, a zwłaszcza tych, związanych z kwestiami bezpieczeństwa - ekspertyzy konstrukcyjne, budowlane, przeciwpożarowe itp. Konieczne będzie także techniczne przystosowanie wieży do przepisów ochrony przeciwpożarowej poprzez między innymi:
Przewidziany w projekcie koszt inwestycji to kwota 700 tys. złotych.
Przypominamy, iż w tegorocznym Budżecie Obywatelskim opinię pozytywną uzyskało łącznie 65 projektów, w tym 15 ogólnomiejskich i 50 osiedlowych, natomiast opinię negatywną wydano w 36 przypadkach, otrzymało ją 19 projektów ogólnomiejskich i 17 osiedlowych.
Głosowanie mieszkańców rozpocznie się 23 września i potrwa do 9 października. Lista zwycięskich projektów podana zostanie do wiadomości do 22 października.
[ZT]1605[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
CIC w Bielsku-Białej. Wiadomo gdzie powstanie
To jest szokujące swoi ludzie czekają lata na mieszkanie ,do lekarza miesiącami zabiera się przymusowo ,bez pytania duże kwoty składki zdrowotnej a leczyć musimy się prywatnie za 400zl wizyta u specjalisty bez paragonów gotówka (dlaczego nie ma kasy fiskalnej)obcy dostanie od dzystko ma tacy
Ewakasimska
10:08, 2025-06-18
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
From the river to the sea, Palestine will be free!
Bielszczanin
19:41, 2025-05-22
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
Wiecie czego nienawidzę bardziej niż femoidy? Propalestyńskich femoidów!
Incel
19:30, 2025-05-22
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
Skandaliczne zachowanie. Mam nadzieję że zostaną porządnie ukarani i ewentualnie wywaleni ze studiów. W państwie demokratycznym nie ma miejsca na antysemityzm i popieranie terroryzmu.
Żonaty Prawiczek Rog
19:20, 2025-05-22
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz