Zamknij

W miejscu dawnego toru saneczkowego - strefa wypoczynku i hotel dla nietoperzy

19:40, 16.08.2021 | materiał prasowy
Skomentuj modernizacja dawnego toru saneczkowego na szlaku na Kozią Górę
REKLAMA

W ramach Rewitalizacji miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała od kilku tygodni trwają prace w Cygańskim Lesie. Najwięcej dzieje się w pobliżu dawnego toru saneczkowego.

Prace przy torze saneczkowym prowadzi warszawska firma FB Serwis S.A. Zgodnie z projektem kamienny tor saneczkowy zostanie odtworzony, nie będzie jednak pełnił funkcji sportowej, lecz stanie się traktem turystycznym z edukacyjnymi tablicami informacyjnymi. W budynku technicznym, stojącym przy torze, powstanie hotel dla nietoperzy, a na dachu strefa wypoczynkowa z tarasem widokowym. Obecnie trwają tam prace remontowe i konieczne przebudowy.

Wizualizacja toru saneczkowego

Trwają także prace modernizacyjne w dolnej części Cygańskiego Lasu od pętli autobusowej przy ul. Olszówka/Pocztowa, pomiędzy kortami tenisowymi a ul. Olszówka, do wejścia do lasu w stronę Błoni. Między innymi ujednolicona zostanie nawierzchnia i powstaną nowe ścieżki, pojawi się nowe oświetlenie, ławki, kosze na śmieci, tablice edukacyjne i budki dla ptaków. Pojawią się także nowe nasadzenia roślin.

Jak zapewnia ogrodnik miejski, Dariusz Gajny, wszystkie prace odbywają się z zastosowaniem kart ochrony drzew, które funkcjonują dzięki zarządzeniu prezydenta miasta. W praktyce przepisy wyglądają tak, że pod drzewami w parku nie mogą być wykonywane żadne prace w przestrzeni na szerokość ich koron plus metr z każdej strony. A że zagęszczenie drzew na tym terenie jest bardzo duże, Stefa Ochrony Drzew obejmuje cały park. Jakakolwiek ingerencja może nastąpić tylko w przestrzeni wytyczonych już ścieżek. To właśnie dzięki tym zapisom prace w Cygańskim Lesie prowadzone są z największą uwagą. Np. stare krawężniki usuwane są pojedynczo, a stara podbudowa - małą koparką z nadzorem osoby przy łyżce – by kontrolować, czy nie pojawiają się korzenie. Materiał wywożony jest wozidłami budowlanymi, ponieważ na teren parku nie wjeżdża żaden ciężki sprzęt. Cały ruch, o czym już wspominaliśmy powyżej, odbywa się tylko i wyłącznie istniejącymi ścieżkami. W parku została już wymieniona instalacja elektryczna – i - co ważne - nie widać śladów po wykopach pod te prace. Wszystko dlatego, że były one wykonywane koparką łańcuchową na głębokości około 30-40 cm i szerokości 10 cm. Nowe ścieżki powstają bez krawężników, z zastosowaniem tzw. geokraty – to krata przestrzenna z tworzywa sztucznego montowana na miejscach wydeptanych przez przechodniów i, co najważniejsze, na nawierzchni tych miejsc, bez ingerencji w to, co pod ziemią – wszystko po to, aby ochronić korzenie drzew biegnące pod ścieżkami. Po zamontowaniu kraty zostaną wysypane żwirem.

- czytamy na portalu Urzędu Miasta

Z inwestycją w Cygańskim Lesie nie jest związana żadna wycinka drzew. Natomiast wycinka lipy zlecona przez Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej była elementem bieżącego utrzymania terenu. Lipa była drzewem całkowicie suchym, a na jej wycinkę zgodę wydał marszałek województwa śląskiego.

Sama wycinka lipy polegała na pozostawieniu tzw. świadka, czyli pnia około 8-metrowej wysokości. Został on specjalnie zacięty na szczycie i pozostaje w terenie w celu drugiego życia – będzie służył różnym organizmom. Co jakiś czas przeprowadzane będą badania jego stabilności

– mówi Dariusz Gajny.

Ze względu na to, iż Cygański Las jest miejscem często odwiedzanym, inwestor (Miasto Bielsko-Biała) i wykonawca postanowili nie zamykać tego obszaru na czas inwestycji. Prace wykonywane są etapami. Na chwilę obecną usunięte zostały np betonowe ławki, najdłużej pozostaną kosze na śmieci.

W Cygańskim Lesie ruszyły też prace związane z:

  • wyznaczeniem pięciokilometrowej ścieżki edukacyjno-ekologicznej,
  • stworzeniem ogrodu sensorycznego i
  • uporządkowaniem miejsca po dawnej skoczni. W tym rejonie pojawią się nowe nasadzenia, tablice edukacyjne, budki dla zwierząt, altany rekreacyjne, odbudowana zostanie również drewniana altana na szczycie Koziej Góry.
  • wykonawcą tego etapu i rewitalizacji części parkowej jest firma Gama.

Cały projekt Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała jest podzielony na dwa etapy dofinansowane z Unii Europejskiej. Wartość pierwszego to ponad 15,6 mln zł, z czego 12,2 mln zł to pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Działanie 5.4. Ochrona różnorodności biologicznej, Poddziałanie 5.4.3. Ochrona różnorodności biologicznej – tryb pozakonkursowy. Drugi etap kosztuje ponad 13,2 mln zł, dofinansowanie w tym przypadku wynosi ponad 9,5 mln zł.

 

(materiał prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%