Zamknij

​​​​​​​Szybkie wypady za miasto. Poznaj miejsca w pobliżu Bielska-Białej, które cię oczarują

09:29, 02.09.2022 A.M. Aktualizacja: 20:07, 14.01.2023
Skomentuj

Głębszy oddech przy tężni, spacer w otoczeniu kolorowych kwiatów, a może wycieczka w góry? – Podpowiadamy, gdzie można przyjemnie spędzić czas, nie oddalając się zbytnio od Bielska-Białej.

Zwiedzanie miasta nie musi ograniczać się tylko do zobaczenia jego centrum i odhaczenia z listy najważniejszych budynków czy zabytków. Krótkie wycieczki za miasto, to idealny sposób na poznanie najbliższej otoczenia, a także doskonały sposób na odpoczynek od turystycznego zgiełku. Okolice Bielska-Białej to piękna przyroda, wspaniałe widoki oraz liczne atrakcje turystyczne. Sprawdź, gdzie warto się wybrać.

Pooddychaj solanką w Jasienicy, Jaworzu i w Bystrej

Na smog, alergie, słabą odporność, a także nadciśnienie tętnicze czy choroby tarczycy dobra jest tężnia. Prosta konstrukcja oparta na drewnie i gałęziach tarniny. Pompowana na szczyt budowli solanka spływała po poszczególnych gałązkach, po czym odparowuje, tworząc intensywny areozol.

Solanka spływa po gałązkavch tarniny tworząc intensywny aerozol

Tężnie służą do zażywania inhalacji przy wykorzystaniu tego specyficznego aerozolu, działają relaksująco i prozdrowotnie. Szczególnie w większych miastach cenione są za swoje dobroczynne właściwości. Dlatego nie ma co się dziwić, że w naszym regionie przybywa takich miejsc.

W pobliżu Bielska-Białej możemy spacerować wokół tężni solankowej wybudowanej m.in. przy ul. Modrzewiowej w Kompleksie Sportowo-Kulturalno-Rekreacyjnym Drzewiarz w gminie Jasienica, oddalonej od Bielska-Białej niecałe 15 km. Dostarczana tutaj jest solanka z Zabłocia, z pobliskiej gminy Strumień. Solanka ta ma wyjątkowo duże stężenie jodu, dochodzące do 140 mg na litr. W pobliżu znajduje się plac zabaw i mini skate park.

Tężnia przy ul. Modrzewiowej w Kompleksie Sportowo-Kulturalno-Rekreacyjnym Drzewiarz w gminie Jasienica

Natomiast od lat popularnością cieszy się tężnia solankowa w Jaworzu, położona zaledwie 10 km od Bielska-Białej. Powstała w pięknym i dużym Parku Zdrojowym, gdzie miejsc do spacerowania nie brakuje. W pobliżu znajduje się kawiarnia, gdzie można delektować się kawą i ciastem. Wielkim atutem jest też plac zabaw, który zlokalizowano bezpośrednio przy tężni. Dzieci spędzają czas na zabawie, wdychając jednocześnie zdrowotne składniki. Nie trzeba ich zmuszać do chodzenia wokół tężni, co dla wielu z nich może wydawać się nieco nudnym zajęciem. Natomiast sam park zachwyca starymi drzewami i zadbanymi alejkami.

Tężnia solankowa w Jaworzu

Do kolejnej atrakcji uzdrowiskowej mamy z Bielska-Białej niecałe 10 km. To tężnia zlokalizowana w Bystrej, w gminie Wilkowice. Stanęła na terenie zarządzanym przez Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, w części reprezentacyjnej zabytkowego kompleksu parkowego przy ul. Fałata.

 tężnia zlokalizowana w Bystrej, w gminie Wilkowice

Na drzewach rosnących w parku zamontowano budki lęgowe. Śpiew ptaków sprawia, że przyjemnie się tutaj spaceruje. Na terenie Centrum działa też inhalatorium propolisowe. Zlokalizowane jest w specjalnym drewnianym domku, w którym oddycha się powietrzem doprowadzanym z ula.

Zachwyć się magią kolorów w ogrodach nie tylko japońskich

Ogród Japoński przy ul. Ogrodniczej 2 w Pisarzowicach jest niewielki, ale za to bardzo urokliwy. Znajduje się zaledwie 10 km od Bielska-Białej. Piętnaście minut wystarczy, aby obejść go w całości. Na podziw zasługuje piękna aranżacja w stylu japońskim. W ogrodzie zamontowano elementy wodne: strumyki, małe kaskady, staw. Stworzony klimat sprzyja wyciszeniu. Zachwycają kolorowe kwiaty, ciekawe rośliny, a w maju pięknie kwitnące azalie i rododendrony. To wspaniałe miejsce na sesję zdjęciową. Możemy też zrelaksować się w tutejszej herbaciarni, popijając aromatyczną herbatę do pysznego ciasta.

Ogród Japoński przy ul. Ogrodniczej 2 w Pisarzowicach

Jeżeli masz ochotę zwiedzić więcej zaprojektowanych zielonych terenów w okolicy, to wystarczy, że podjedziesz 20 km z Bielska-Białej do Goczałkowic-Zdróju i odkryjesz Ogrody Kapias przy ul. św. Anny 4. Tutaj możesz spacerować godzinami. Strefy ogrodowe zaprojektowano tematycznie, miłośnicy flory znajdą tu m.in. ogród letni, zimowy, wiosenny, jesienny, skandynawski, japoński, włoski, tajemniczy ogród czy wiejski, a także staw z liliami i szklarnię z kaktusami.

Ogrody Kapias

Wśród dzieci największe zainteresowanie wzbudza labirynt krzewny i ciekawie stylizowane domki. W innych miejscowościach do tego typu miejsc musisz zapłacić za wstęp, a w okolicy Bielska-Białej są to bezpłatne atrakcje turystyczne. Dlatego nie przegap okazji – odkryj przyjemność spacerowania wśród pięknej roślinności.

Ogrody Kapias - labirynt

Spacerem na punkty widokowe na Goruszce, Trzech Lipkach i Magurce Wilkowickiej

Świetną alternatywą dla osób lubiących wypoczywać na łonie przyrody i delektować się widokami są usytuowane w okolicy Bielska-Białej wzgórza i niewymagające szczyty górskie.

Jednym z takich miejsc jest Goruszka (411 m n.p.m.) – niewielkie wzgórze na Pogórzu Cieszyńskim, które warto odwiedzić przy okazji wizyty w jaworzańskim Parku Zdrojowym. Znajduje się na zachód od centrum Jaworza, niedaleko Szkoły Podstawowej nr 1. Do wzniesienia dojdziemy, kierując się ul. Szkolną do góry. Na zalesionym szczycie Goruszki znajdziemy okrągłą gloriettę (budowlę architektoniczną przykrytą kopułą) z XVIII w., ustawioną na sześciu kolumnach. Sposób konstrukcji sprzyja pojawieniu się wewnątrz efektu echa. Ze wzgórza rozpościera się przepiękny widok na okoliczne miejscowości. Biorąc pod uwagę niewielką wysokość, panorama z Goruszki imponuje. Szczyt porastają sosny czarne, sprowadzone tu w XIX w. z Karyntii przez ówczesnych właścicieli Jaworza – hrabiów Saint Genois d’Anneaucourt. Wiosną pod Goruszką zachwyca polana porośnięta dmuchawcami. To piękne, ciche, nie oblegane przez turystów miejsce. Wyjątkowy klimat tej okolicy sprawia, że można tu wspaniale odpocząć.

Na zalesionym szczycie Goruszki znajdziemy okrągłą gloriettę

Natomiast ze wzgórza Trzy Lipki (386 m n.p.m.) położonego na Pogórzu Śląskim w północnej części Bielska-Białej, w dzielnicy Stare Bielsko rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na miasto i otaczające je góry. Dojazd możliwy jest od ul. Portowej. Na Trzech Lipkach niedawno powstało miejsce do wypoczynku i edukacji ekologicznej, zamontowano m.in. drewniane podesty z widokiem na góry. Znajdują się tu też ławki, plac zabaw oraz siłownia zewnętrzna. Charakterystyczny duży, metalowy krzyż zainstalowany na szczycie widoczny jest z daleka. Trzy Lipki idealnie nadają się na krótki wypad za miasto. Na wzgórze można dojść zielonym szlakiem, wyjechać rowerem lub samochodem.

Wzgórze Trzy Lipki

Magurka Wilkowicka (909 m n.p.m.) znajdująca się na terenie gminy Wilkowice i Żar (761 m n.p.m.) położony w Międzybrodziu Żywieckim, w gminie Czernichów to wyjątkowe góry a zarazem punkty widokowe w Beskidzie Małym. Ze szczytowych polan Magurki zobaczymy wzniesienia należące do Beskidu Małego, Śląskiego oraz Żywieckiego, a przy dobrej widoczności nawet szczyty Tatr.

Widok z Magurki Wilkowickiej

Na Magurce znajduje się nadajnik radiowo-telewizyjny, duża polana oraz schronisko górskie PTTK. Dojść do góry możemy od kilku stron. Najwygodniejsza trasa prowadzi drogą asfaltową od ulicy Harcerskiej w Wilkowicach.

Z kolei dla osób, które nie boją się ostrego podejścia, polecamy górę Żar oddaloną od Bielska-Białej 30 km. Widoki towarzyszące w drodze na szczyt rekompensują trud wejścia. Widać stąd całą panoramę – Beskid Mały, Żywiecki, Śląsk i jezioro Międzybrodzkie. Obowiązuje tu zakaz ruchu. Jeżeli jednak uznasz, że wejście na górę jest ponad Twoje siły, na szczyt możesz wyjechać specjalną koleją linowo-terenową. Na miejscu dostępne są punkty gastronomiczne, a także wiele atrakcji – tor saneczkowy, park linowy, elektrownia z zamkniętym i ogrodzonym zbiornikiem wodnym. Na górze można obserwować paralotniarzy lub samemu zbliżyć się do odwiecznego marzenia o lataniu.

Kolejka na górę Żar

W okolicy Bielska-Białej nie brakuje ciekawych miejsc, ani atrakcji – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – które dostarczają niesamowitych wrażeń i niezapomnianych wspomnień.

(A.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%