Zamknij

Rwa kulszowa? Pozbądź się bólu dzięki terapii manualnej techniką Bowena!

10:05, 15.05.2023 Aktualizacja: 11:04, 15.05.2023
Skomentuj fot. ilustracyjne fot. ilustracyjne

Kręgosłup jest głównym filarem struktury kostnej. Złożony jest z 33 lub 34 kręgów połączonych ze sobą za pomocą krążków międzykręgowych, stawów i więzadeł. Każdy krążek to pierścień włóknisto-chrząstkowy z galaretowatym jądrem, stanowiącym elastyczną poduszeczkę, która w zależności od fazy zgięcia kręgosłupa ulega przesunięciu w tył lub do przodu. Z różnych przyczyn dyski mogą zacząć wystawać poza oś kręgosłupa i podrażniać korzonki nerwowe.

Uszkodzenia krążków międzykręgowych są częstą przyczyną dolegliwości odcinka lędźwiowego kręgosłupa i mogą prowadzić do tzw. rwy kulszowej.

Czynnikiem wywołującym może być czasem tylko jeden niewłaściwy ruch, którego skutkiem jest ostry ból. Nagły ból w krzyżu powstaje najczęściej miejscowo w kręgosłupie lędźwiowym i często promieniuje przez pośladki, zewnętrzną część uda do zewnętrznej części kolana lub aż do stopy.

Pacjenci z rwą często skarżą się również na zaburzenia czucia, mrowienie, osłabienie mięśni nóg lub stopy. Przyczyną tego silnego, a także promieniującego bólu jest ucisk nerwu lędźwiowego przez uwypuklenie tj. protruzja, lub wysunięcie tkanki krążka międzykręgowego tzw. wypadnięcie dysku.

Częste przyczyny ucisku na nerw kulszowy to:

  • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa (dyskopatia)
  • budowa miednicy
  • stany zapalne
  • nadmierne, tymczasowe obciążenie kręgosłupa
  • obciążenie kręgosłupa spowodowane nadwagą lub otyłością
  • podjęty bez przygotowania organizmu intensywny trening lub wysiłek fizyczny (np. dźwiganie ciężarów)

W przypadku kiedy wystąpi rwa kulszowa ważne jest rozluźnienie krzyżowej części kręgosłupa i sprawienie, by kręgi przestały uciskać nerwy. Mogą w tym pomóc specjalne ćwiczenia pomagające z jednej strony zabezpieczać i ustabilizować dolny odcinek kręgosłupa, a z drugiej - wzmocnić mięśnie grzbietu, brzucha i pośladków.

Szybką ulgę mogą przynieść zabiegi manualne techniką powięziową metodą Bowena. Nasi pacjenci zmagający się z tą dolegliwością często już po pierwszym zabiegu odczuwają poprawę, choć zazwyczaj rekomendowany jest jeszcze jeden lub dwa kolejne zabiegi, aby terapeuta mógł rozluźnić wrażliwy obszar i poprzez stymulacje powięzi wymusić powrót do naturalnego położenia tkanki krążka, aby nie powodował on już dłużej ucisku nerwu.

Terapeuta wykonujący zabieg uczy również pacjenta pewnych ćwiczeń, które wspomagają efekt zabiegu, a przede wszystkim, dzięki regularnemu ich stosowaniu pozwalają pacjentowi uchronić się od nawrotów tej dolegliwości.

Technika Bowena jest naturalną, bezpieczną i nieinwazyjną terapią, która w zależności od wskazań i problemu może być jedyną formą rehabilitacji lub stanowić doskonałe uzupełnienie innych zleconych przez lekarza form terapii ruchowej. Co niezwykle istotne terapia Bowena nie tylko niweluje skutki w postaci bólu, ale pomaga dotrzeć do przyczyny problemu.

Zabiegi Techniką Bowena działają na struktury mięśniowo-powięziowe pomagają dotlenić i odżywić komórki. W naszym gabinecie, gdy jest to wskazane - oferujemy naszym pacjentom również taping kinezjologiczny i medyczny, jako uzupełnienie terapii manualnej techniką Bowena, dzięki czemu mogą doświadczyć kompleksowej pomocy przy schorzeniach i dysfunkcjach neurologicznych, urazach, przeciążeniach w obrębie narządu ruchu, wadach postawy, w zespołach bólowych, a także urazach sportowych.

Zapraszamy do skorzystania z tej bezpiecznej i naturalnej terapii, chętnie pomożemy Państwu w naturalny sposób uporać się z dolegliwościami.

Gabinet Terapii Bowena, ul. Ametystowa 25, Bielsko-Biała

  • Rezerwacja telefoniczna wizyt: 507 051 793, 603 840 225
  • Rezerwacja wizyt on line: www.bowen.net.pl
(Gabriela Ciszyńska-Matuszek, dyplomowana terapeutka Techniki Bowena, członek Stowarzyszenia Bowtech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

TośkaTośka

0 0

Do terapii dobrze jest dorzucić zmianę materaca, aby podczas snu nasze plecy nie były dodatkowo obciążane. W ciągu dnia praca i codzienne czynności wpływają na nasz kręgosłup, dlatego warto zadbać o niego podczas snu. Taka inwestycja zostanie z nami na kilka lat. Dobrej jakości są na https://materace-viscotherapy.pl/16-materace-piankowe

20:43, 30.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%